1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitki İthalatı-Kaçakçı Olacakmışsın Meğer!

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde mr.türker tarafından 10 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    Yurtdışından bitki getirmek istedim, bunu yaptığıma yapacağıma bin pişman edildim-Anubias,Cryptocoryne ve bazı bir kaç türün gümrük ve zirai mevzuatında ülkemize girmesi kesnlikle yasakMIŞ,"Üzerinde bakteri olabilirmiş!" ve "Ülkemizin habitat'ını bozabilirmiş"
    kimler at koşturuyo
    Kim karar veriyor buna VETERİNER.Dünyada ne zamandan beri veterinerler bitki sağlığıyla ve hastalığıyla ilgileniyor tanı yı koyup işi ziraatçilere sevk ediyor!
    Proforma fatura ve detayında bu bitkilerin isimleri olduğu için Bütün kargo alınıyor ve hoop zirai karantinaya götürülüyor bitkiler didik didik ediliyor zaten 4 günlük yolculuktan yorgun düsen bitkiler 2 günde karantinada yerlerde sürünüyor, eve götürüp çöpe atsam hanım kafamı kırar "kokacak ev diye" o hale geliyor.Birde sana bildiğin eroin kaçakçısı gözüyle gelen geçen herkez dik dik bakıyor.
    Ürün parası-kargo paketleme parası-gümrük vergileri-antre depo masrafları-gümrükçünün parası hepsi seni bu hobiden soğutup düşman ediyor,
    Bu mudur herşeyi prosedürüne göre yapmanın, vergi vermenin, dürüst olmanın karşılığı, yazıklar olsun. 2-3 iş güzarın "çok biliyoruz" tavrı.Bulundukları mevkileri babalarının tekkesine çevirmişlikleri,Zirai işlere ne zmandan beri VETERİNER bakıyor.Çıldırmamak elde değil..Kimlerin elinde buralar kimler at koşturuyor.
    Biz bilmiyormuyuz 10$ lık ürünü faturada 2$ göstertip fatura kestirmeyi vergi kaçırmayı.Kargo içinde mal saklamayı.Açma kardeşim kutuyu " albuda senin demeyi"Demekki salakmışız.Ayakkabı kutusunda ticaret yapmak bu ülkenin hakettiği.Çok kızardım bu kaçak elektrik kullananlara,vergi kaçıranlara felan,adamlar haklıymış yapacaksın arkadaş kaç defa gelicem bu dünyaya.

tamerkokcu, YMR_AY ve cimlikaya bunu beğendi.
  2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    İsyanınızı anlıyorum ve kısmen katılıyorum. Bürokrasi ve klasik memur zihniyeti ile bu işler böyle arapsaçına dönüyor. Ancak bitkileri yollayan firmanın, canlılar hakkında "uluslararası onaylı" gümrük ve zirai belgelerini size mutlaka yollamaları gerekirdi.

Hoş siz bunları gümrüğe bildirseniz de noter onaylı mütercim tercümesi gibi sizi deli edecek bir sürü detay daha çıkacaktı. Bir kutu balık yemi için bile Tarım bakanlığından onay isteniyor. Dediğiniz gibi, bu paketleri inceleyenlerin içerik hakkında en ufak bir bilgileri yok ve memur kafası (mesuliyet almayayım, başımı belaya sokmayayım) ile mevzuat ne ise onu dayatıyorlar. Sınırlardan kaçak geçirilen ve yolda telef olan bir sürü canlıya ise herhangi bir önlem alınmıyor.

Konu; canlı, yem, test, organik herhangi bir ürün olunca bu sıkıntılar hep çıkacaktır. Mesela gönderen kargo içeriğini "balık yemi" olarak yazarsa bakanlıktan onayın çıkması ayları bulur o da "ya çıkarsa", yok aynı içeriğe "akvaryum malzemesi" diye yazarlarsa komisyon ve ardiye masrafları ile ancak kurtuluyorsunuz.

Geçmiş olsun.

3. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    Mahir bey teşekkür ederim.
    Firma bütün evrakları, gümrük evrakları- kargo evrakları-sağlık belgeleri ve karneleri - proforma fatura, her şeyi zaten eksizsiz gönderdi zaten büyük bir firma olduğundan eksiksiz işlemleri yaptılar ürünler kargoya verilmeden 6 gün öncesinden benim bütün evraklar elime ulaşmıştı, gel gelelim sorun bizim gümrüğümüzde, işgüzarlıkta. Buda bize tecrübe oldu. Ne diyelim!

4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Yakın zamanda yurt dışından getirtiğimiz bir üründe benzer sorunlar ile karşılaşmış ve faturasını da ağır ödemiştik.Sağolsun Bülent abi olmasa hiç alamayabilirdikte.Malasef bu ülkede bir yerlerde adamın, tanıdığın, eşin, dostun yoksa işlerin yürümüyor.Yazık acaba mevkisini ve görevini hak ettiği gibi gerçek anlamda kullanacak insanlar ne zaman gelecek.
    Cem Yılmaz' ın dediği gibi "Eğitim şart".

Montimahir ve veysel bunu beğendi.
  5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Yurtdışına bir ürün ile ilgili bir mail atıyorum, yetkili neredeyse mesai saati başında geri dönüyor. Bizim firmalara mail atıyorum, "dönerse senindir, dönmezse zaten hiç olmamıştır" (Nyse Sn Msglsn Snrm) gibi bir durum yaşanıyor. İşini, mesleğini sevme ile alakalı bir durum sanırım. En son bağlı olduğum sular idaresi su değerleri hakkında bilgi vermek için direkt telefon ile döndüğünde içimde bir umut ışığı yanmıştı.

"Yedek parçayı tanıdığın varsa Amerika' dan getirt" diyebilen distribütörler var burda.

harfuzmani ve veysel bunu beğendi.
  6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    İnsanlar hala sanıyorlar ki vatanını, milletini sevmek bir savaş çıkarsa Allah Allah nidaları ile en önde gidebilendir.
    Zaman değişti ve bu tarz olaylar tarihte kaldı.Artık vatan ve millet sevgisi işini ve görevini en iyi yapmayla, bulunduğu mevkiyi en iyi kullanmayla, haksızlığa göz yummamayla, ülkesine faydalı ve menfaatli bir iş, buluş yapmayla, dışarıya özenmeyi değil bağımlılığı azaltabilmeyle, ... yapılıyor.Bu ülke beyin göçünü ne zaman durdurur, o zaman kalkınmaya başlar!
    Sağı solu, kurumları satarak değil.Neyse konumuzun dışına çıkmayayım. :)

tamerkokcu, halituzun ve Montimahir bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İleri giden ve gitmiş olan ülkelerin farkını anlamak için aslında bu işlere bakmak da gerekmiyor. Hayatın içinde yaşadığın ve kullandığın her unsura bu gözle bakarsan bu ülkelerin neden bu durumda olduğunu istemesen bile anlarsın.

Kullandığın teknolojiden izlediğin belgesellere kadar, izlediğin filmlerden beslediğin canlılara kadar, yediğin yemeklerden, giydiğin kıyafetlere kadar...biz sonradan görmeyiz. İthalat kısmı işin leblebisi.

MOVACIKLI ve tamerkokcu bunu beğendi.
  8. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    Sevgili Hakan, dediğin çok doğru illaki işinin düştüğü bu tip yerlerde,tanıdık birilerinin olması gerekiyor ,yoksa faturası çok ağır oluyor.Bunun halk sağlığı yada ülke ekonomisiyle hiç bir alakasıda yok, daha öncede söylediğim gibi tamamen iş güzarlık.Mahir beyinde söylediği ve Temel abininde desteklediği gibi yurt dışında iletişime geçip iş yapmak istediğinizde muhattap olduğunuz firmalar size öyle bir yaklaşımda bulunuyor ki, kendinizi bir holding sahibi gibi hissediyorsunuz,taki gümrüğe gidip malınızı almak istediğiniz o ana kadar.Biz 3. dünya ülkesiyiz kim ne derse desin.Temel ağbinin söylediği gibi içtiğimiz sudan yediğimiz gıdaya,sosyal yaşantımızdan yaşam sıtandarlarımız hepsi yerlerde sürünüyor.Yerini kapan alanını çiziyor "iş yapacaksan gel yamacıma" diyor malesef durum bu.

9. gencemin

gencemin

Birilerinin ayakkabı kutusuna üç beş bırakaydın bak aynı gün alırdın kargoyu.bilememişsin hocam !!!!!geçmiş olsun diyelim.namuslu ve dürüst isen kaybetmeye mecburuz

10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Siz iyisiniz arkadaşlar size biraz Kıbrısı anlatayım da moraliniz düzelsin.

Adamın biri Kıbrısa sebze ithal eder. Gümrükte konteyner açılır, numuneler alınır ve konteynerdaki ürünlerden biri olan trabzon hurmalarında neredeyse insanları öldürecek kadar ziraai ilaç olduğu tespit edilir. Gümrük görevlileri diğer sebzeleri indirmelerine izin verip trabzon hurmaları içerde kalacak şekilde konteynerı mühürler ve geldiği ülkeye geri gönderir. Birkaç saat sonra ihbar gelir ve gümrük görevlileri konteynerı mühürledikleri hangara baskın yapar. Bir de ne görsünler, bizim uyanık tüccar mühürü kırmış, hurmaları piyasaya sürmüş, yerlerine de piyasada satılmayıp bozulan hurma kasalarını koymuş. Hemen polis gelir işlem yapar filan falan. Uh tüccarın kim olduğuna bakılınca şok şok şok. Meğer adam 3-5 ay önce ayni şekilde zehirli pancarları piyasaya sürmeye çalışırken yine yakalanmış... İşin daha da acı tarafı adam meğer adanın en büyük sebze meyve ithalatçısı iyi mi... Daha da acısı adamı serbest bıraktılar, sorduk, yeni konteynerlar yoldaymış...

Ben de yarım litrelik plastik su şişesine 3 tane conch koydum da saf saf Türkiyeye göndermeye çalıştım. İzinsiz canlı ihracatı yapıyorum diye neredeyse tutuklanıyordum...

Uzun lafın kısası, bunların hepsi aynı. Varsa adamın ne ala, yoksa tanıdığın hiç uğraşma...

YIKIKTEMO, Montimahir ve Alparslan bunu beğendi.
  11. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    Ortaçağ toplumlarının ilkeleri şunlardı: “ya sen başkalarını soyarsın ya da başkaları seni soyar; ya sen başkaları için çalışırsın ya da başkaları senin için çalışır; ya köle sahibi olursun ya da köle… Ben hele şu tarlamı süreyim de, başkaları ne halt ederse etsin; başkaları aç mı, çok iyi, ürünümü daha pahalıya satarım öyleyse.

Benim bir mesleğim olsun da, başkaları ne halt ederse etsin. Eğer bu gün güçlü olanlara yağcılık edip yaltaklanırsam, işimi koruyabilir, dahası yükselebilir ve zengin olabilirim”…

Bu yaşam tarzı ve ilkeler, bundan 700-800 yüzyıl öncesinde yaşayan toplumları meydana getiren insanlara aitti.
    Size bir memleketi mi, hatırlatıyor yoksa?. (Alıntıdır)

Temel abi sizden ricam eğer uygunsa konunun, kaldırılmasıdır her okuyuşumda sinirlerim oynuyor :(

12. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Peee anlattığım konu ile ilgili son gelişmeler, ilgilenenlere. Gülsemmi ağlasammı bilemedim...

Hafta başı tutuklanan, cuma günü de serbest bırakılan Mehmet Göksoy’a ait şirketin aynı gün adaya getirdiği ürünlerde yine zehir kalıntısı bulundu

AYNI ŞİRKET AYNI ÜRÜN: Ülkede büyük infial yaratan zehirli cennet hurmasını yasa dışı müdahale ile adaya sokamaya çalışan şirket, yine zehirli ürün ile gündeme geldi. Mehmet Göksoy’un mahkeme tarafından teminatla serbest bırakıldığı saatlerde, ithal ürününde zehir saptandı

LABORATUVARDA SAPTANDI: Tarım Dairesi, cuma günü Göksoy’a ait şirketin, zehirli hurma skandalının ardından yine adaya cennet hurması ithal etmek istediği bilgisine ulaştı. Limandaki tırdan alınan çok sayıda numunede yapılan tahlillerin ardından zehir saptandı, ürünün adaya girişine izin verilmedi

SOLYALI DOĞRULADI: Tarım Dairesi Müdürü Emine Solyalı, Havadis Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Ekmekçi’ye yaptığı açıklamada olayı doğruladı. Solyalı, ürünün adaya girişine izin verilmediğini, sıkı bir denetimin ardından yasal prosedürün yerine getirildiğini belirtti

NASIL İZİN VERİLDİ: Ülkede büyük bir skandala imza atan aynı şirkete, yasal süreç tamamlanmadan ithalat izni verilmesi ve yine aynı ürünlerde zehre rastlanması eleştiri konusu oldu. Meyve-sebze tüketimine yönelik güven sorunu yaratan olayla ilgili, daha ciddi yaptırımlar uygulanması istendi

Sayfayı Paylaş