1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitki akvaryum İçin Bitki aldım

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde kerem11 tarafından 14 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Daha önce tartışılmıştı başka bir arkadaşın konusunda çok karışıklık olmuştu .
    Yeni konu açtım bende Silis kum akvaryumuma Saz bitkisini aldm diktim .Sizce olmuşmu ?
    Resimleri aşağıdadır.

Soldaki;

Sağdaki;

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Güzel gözüküyor hadi bakalım hayırlısı... Umarım güzel olur... Kökleri biraz daha yukarı çıkarabilirsin... Bu sefer sıkışmadan çürüme olmaz sadece sıkıştığı için zor çıkar kumdan dışarı yeni sürgünler o kadar.

3. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Teşekkürler bunları aldığım akvaryuma adam lav kumu diye bişi karıştırmış ben alırkende kökleri bu kuma tutulmuş haldeydi öyle gömdüm bende onu denesek benim akvaryumada olurmu ?

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Salınım yapmıyorsa ve 3-5-6-7mm civarlarında ise olabilir. Amacımız salınım yapmaması ve ip ince olmaması en az 3 mm kadar çıkabiliriz çap olarak.

5. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Büyüklükleri misket kadar lav taşı dedi abi lav kayasının parçalanmışı sanırım ondan sürekli önerdi alırkende bak kurutursun dedi .

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Salınım yapmıyorsa kullanabilirsin. Aquaclaya benzer bir üründür dış görünüşü olarak galiba kiremit rengi gibidir. Sanırım kullananlarda vardır salınım yapmıyorsa kullanılabilir. Ama işte bundada mesela aquaclayda bir sorun olarak gösterilen köklerin bazen çıkması. Ama zamanla tutunacaktır ve sorun olmayacaktır. Lav kırığı hakkında tam olarak bilgim yok yani denemedim tahmin üzerine konuşuyorum. Ama kiremit rengide yeşille birlikte güzel olur. Sen ne yap ne et tabanı değiştir. Bende wallichi yollamaya başlıyım ya yer kalmadı. :D :F

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Lav kırığı olur Kerem hemde mis gibi olur. Yanlız biraz fazla yıkaman gerekir, çok tozludur.

Aquaclay'e bitki tutar, tutmaz değil. Sadece taban bitkisi tutturamazsın

8. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Murat bey taban bitkisinden kastınız glosso ve cuba gibi bitkiler dimi?

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Ömer abi glosso ve cuba gibitaban bitkilerini tutturmak çok zor neredeyse imkansız oluyor. Tutturan yok değil ama zor...

10. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Yok canım ben bir şey söylemedim o konuda.Subulata da bir taban bitkisi o rahatlıkla dikilebiliyor.Glosso ve cuba gibi bitkilerden bahsettiğinizi teyit etmek için sordum.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Subulatada zor dikilir. Çokta kolay değil. Bir çok kişi koca bitkileri bile tutturamıyor aquaclaya... Taban bitkisinden kastı küçük bitkler olmalı sanırım.

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Subulata Volkan yapıyor Aquaclay'de. Bahsettiğim bitkiler, Glossotigma, Pavrula, Marsilea, Cuba. Zaten Kerem'in bunları yapabilmesi için, iyi bir taban, iyi bir aydınlatma ve Co2'ye ihtiyacı olacaktır.

İnce uyapılı bitkileride dikmek zor olacaktır, Hemianthus Micranthemoides gibi.

13. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Benim de zemin tamamen Aquaclay, bende gayet rahat dikebiliyorum subulatayı.Hemiantus da dikmiştim ama vatoz onun dikili kalmasına pek müsade etmedi

14. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Alıntıdır .
    http://www.orijinpet.com/img/big/orijin3000_110.JPG

Akvaryumcudakiler biraz daha ufak boyutları ama bunlarla aynı !
    Resimdeki gibi söz ettiğim şey. Salınım yapıp yapmadığını öğrenip kullanmaya başlıcam .

Poşeti 3 liraya satılıyor 1kiloluk poşetlerde normalmi ?

Birde iç filtrem kuvvetli üflüyor yapraklar sürekli dalgadan sallanıyorlar .
    Sorun teşkil edermi ?

Cevaplarınızı bekliyorum.

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Kerem'ciğim sen al koy, salınım filan yapmaz, çoğu bitkici taban altmalzemesi veya filtre iç malzemesi olarak kullanıyor, gözenekli yapısı bol olduğundan dolayı. Nereden çıkarttın salınım yaparı? Hoşuna gittiyse görünümü al koy tankına.

3 lira pahalı, ben senin yerinde olsam, kilosu 3 liraya Hagen alırım.

16. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Peki iç filtreden dolayı dalgadan sallanıyorlar ! Sorun teşkil ediyormu ?

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hafif olduğu için salalanabilirler, sorun teşkil etmez. Aquaclay gibi ürün bunada bitki dikmen zor Kerem.

18. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Pekala teşekkürler bu hafta içinde yapıp resimleri koyacağım. İnşallah !

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Sallansın sallansın iyidir işte yosunlanma filan olmaz...

20. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Yapraklar sallansın ya akım iyidir bitkilide. Bitkileri sökmeyecek kadar akım iyi. Ama suyun yüzeyine yaklaştırırsan sorun çözülebir.

Sayfayı Paylaş