1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitki akvaryumu için önerileriniz.

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Göç1903 tarafından 15 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. Göç1903

Göç1903

İsim:
    Hakan Ay
    Merhaba arkadaşlar ben ufak çaplı bir bitki akvaryumu kurmayı düşünüyorum. Başlangıç için Akvaryumun boyutu ve almam gerekenleri ayrıntılarıyla yazar mısınız. Sonrasında çeşitli molly balıkları ile doldurmak istiyorum.

Akvaryumu kendi odama koymak istiyorum fakat oda ışık almıyor, bu etken olur mu? Şimdiden teşekkürler.

*yeni olduğumdan konu yanlış yere açıldıysa özür dilerim.

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cevap: Bitki akvaryumu için önerileriniz.

Merhaba hoş geldiniz.Bitki akvaryumunu bende araştırıyorum,yanlış bilgi vermek istemem.
    Ama forumda Üstatlar var yardımcı olurlar,yalnız şunu söyleye bilirim odanın gün ışığı almaması bence iyi.
    Bir BJK li olarak daha fazla yardımcı olmak isterdim...

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Boyututun sonu yok, yer uygunluğu ve bütçe önemli bu konuda. Her şeyden önce de, akvaryum boyutları, kullanacağın floresanlar için uygun olmalıdır.

4. Göç1903

Göç1903

İsim:
    Hakan Ay

Tekrar merhabalar, İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Başlangıç için 60-80.cm arası akvaryum iyi midir? Bitki olarak hemiantus, eladoa hoşuma gitti. Bu bitkilerin kumları nasıl olmalı? Ve aydınlatma için önerilerinizi yazarsanız akvaryum ve aydınlatmayı tatile gitmeden almak istiyorum.

5. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Hakan anladığım kadarı ile bu işte oldukça yenisin. Burda istediğin tüm sorulara tek hamlede cevap beklersen sana yardımcı olmayız, çünkü konu çok uzun ve detaylı, burda yazılmaya kalkışılsa en az 7-8 sayfa yazı yazılması gerekir.

Ama işe ilk başlarken yanlış yapmaman adına floresan lambaların bazı standart boyları var, bitkli akvaryumlarıda bu lambalara göre yaptığın armatürlerin etrafında boyutlar seçmekteyiz. sana bazı standart bitki akvaryumları ölçüleri vererek işe başlıyorum.

55 cm. floresanlar için (60...70cm UZUNLUK) X (40........60cm GENİŞLİK) X (35..........55cm YÜKSEKLİK)

85 cm. floresanlar için (90...100cm UZUNLUK) X (45........90cm GENİŞLİK) X (35..........55cm YÜKSEKLİK)

Öncelikle bu boyutları hesaba katarak bir akvaryum edin sonra sıradaki soruya geçelim :)

6. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Led de kullanabilirsiniz Hakan bey. Ben led ile çok güzel gelişme kaydediyorum bitkilerde. Uzunluk önemli ama derinlik daha önemli bence. Derinliği de dikkate alın. Kum olarak belli bir kum önermeyeceğim. Ben hagen kullanıyorum ama daha doğal bir arkvaryum istiyorsanız dere kumu kullanın. Gübreyle desteklersiniz.

Sayfayı Paylaş