1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitki akvaryumu taban altenatifleri

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde cesur tarafından 17 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. cesur

cesur

İsim:
    cesur erel
    Merhaba

Öncelikle herkese iyi hobiler.Evimde marine akvaryum var simdi ise iş yerimde bulunduğum yerde 70 cm lik bir akvaryum var ve bitki tankı yapmayı planlıyorum fakat tek sorun taban ve kafayı topluyamadım.
    Siz değerli üyelerden bilgi ve yardım istiyorum,taban bitki torfumu olmalı yoksa Hindistan torfumu olmalı hangisi daha etkili olur benim için teşekkürler herkese simdiden

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bitki veya hindistan cevizi torfu olmaz. Kullanılacaksa sera floredepot dazs soil gibi akvaryum için tasarlanmış bitki kumları kullanabilirsiniz. Şayet ekonomik olarak bunlar pahalı kaçarsa hala satıyormu bilmiyorum ama Tunç Sönmezoğlundan -Yasmut- dıy misket gübre alabilirsiniz. İlk kurulumda tabana kumun altına ilave ederseniz size bir 6 ay yeter sonrada bitki öbeklerinin altına ekleme yolu ile devam edebilirsiniz. Ama benim önerim uzun vadeli düşünüyorsanız akvaryum için imal edilmiş bitki kumlarını kullanmanızdır.

Sent from my iPhone using Tapatalk

cesur bunu beğendi.
  3. cesur

cesur

İsim:
    cesur erel
    Elimde siyah hagen bitki kumu zaten var ben sadece alt tabana ne koymalıyım forumlarda okuduklarımdan yola cıkarak sordum

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Bitki kumundan kastım hagen değil elbet ama hagen güzeldir. Hagenin altina sereceginiz bitki kumu örneklerini verdim mesajımda onları kullanabilirsiniz muadilleri olur dıy misket gübre olur ama torf olmaz. Karasal bitkiler için üretilmiş yüksek nitrat ve fosfat değerleri var.

cesur bunu beğendi.
  5. cesur

cesur

İsim:
    cesur erel
    1. Örnek Taban

a) Bitki kumu (1-2cm)
    b) Misket gübre, torf, kömür, pomza taşı, zeolit, latarit, hindistan cevizi torfu
    c) Uygun kum çeşitlerinden herhangi biri (6-10 cm)

2. Örnek Taban

a) İnce quartz kum ve kil karışımı (2 cm)
    b) 1-3 mm normal kum (2 cm)
    c) Misket gübre, kömür, torf, latarit, zeolit, pomza taşı, hindistan cevizi torfu
    d) Besin içerikli veya katkılı kumlar (1-2cm) e) Normal kum (3-4cm)

6. cesur

cesur

İsim:
    cesur erel
    Bu bazı forumlarda karsıma cıktı kastedmek istediğim buydu zaten misket gübre koyucam hagen koyucam altınada tabanda duracak ince bir katman sizin yazdıklarınızı arastırıp belirlicem tesekkürler

7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Karşılaştıklarınız ile bende karşılaştım. Bunlar bibo kadar gereksiz ve bir o kadar güncellenmemiş yazılar. Bende çıkıp desem ki kumun altına bir parmak çamur sürün diye yine uygulanmış forumlarda yazılan bir konudur. Öyle idame ettirilmiş bir sürüde akvaryum görebilirdiniz.

Sizin yapmanız gereken dazs soil alıp en alt katmana kullanmak. Üzerine hagen kum ile sera floredepot karıştırıp sermek en üst katmanada hageni yigmak. Sonuçta kaliteli bir tabana sahip olursunuz. Ki aynı tabanı bende kullandım forumdada bu tabanla kurulmuş bir sürü örnek bulabilirsiniz.

Ayrıca tabanınızın sağlam olması dileği ile. Önemli konu çünkü.

cesur bunu beğendi.
  8. cesur

cesur

İsim:
    cesur erel
    Kesinlikle

Sayfayı Paylaş