1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitki dezenfeksiyonu

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde atlantisprensi tarafından 19 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Merhaba dostlar. Beyşehir Gölü'nden getirttiğim yabani bitkileri dezenfekte etmek istiyorum. Siz bunun için en etkili ve kolay yolu olarak hangisini tavsiye edersiniz? Bir diğer sorum akvaryumda balık yaralanmaları gibi çeşitli sebeplerde akvaryuma tuz ilave ediyorum. Bu tuzu bitkileri koyduktan sonra hiç mi atmamalıyım yoksa miktarını tutturursak hem balıklardaki rahatsızlığı geçirir hem de bitkilere sorun oluşturmaz mı? Yardımlarınızı bekliyorum. (Tabiki bitkici dostların kullanılacak tuz miktarı tavsiyesini de alayım.)

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Volkan hocam, öncelik ile doğadan toplanan bitkiler akavaryumlarımızda adaptasyon sorunu yaşarlar, bu durumu sabırsızlık ile beklerim derseniz, denemenizde yarar var. Dezenfekte için permasol kullanabilirsiniz, yanlız bitkiyi zehire fazla maruz bırakmadan, permasol- temiz su- permasol- temiz su ve akvaryum, 10-15 saniye yeterli olacaktır.

Şunuda belirmemde yarar var, genelde doğadan toplanan bitkiler, balıksız akvaryumlarda adaptasyon dönemini geçirmeniz tavsiye edilir, bitkinin zehirli olup olmadığı anlamak için.

Birde yanlış hatırlamıyorsam, Cichilid türü balıklarınız var sanırım, tankınızda pH yüksektir, buda bitkinin adaptasyonunu zorlaştırabilir veya bitki yaşamayabilir.

Erman Pehlivan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş