1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitki Gübreleme ve Gübre için Tavsiyeler

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde FearOfTheDark tarafından 12 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. FearOfTheDark

  FearOfTheDark

  Mesajlar:
  9
  İsim:
  Ercan SARGIL
  Merhabalar, sömestr tatili içersinde elimizde bulunan 6mm camlar ile babamla birlikte kendi imkanlarımız içinde kısıtlı olarak elimizdeki malzemeleri kullanarak 94*42*49cm boyutlarında bir akvaryum yaptık. Sağolsun babamın yardımı ile ben camları birleştirirken babamda kapak ile uğraştı.

  Resimlerde de gördüğünüz gibi yapımı bitmiş sadece görsellik açısından biraz değişime ihtiyacı olacak bir akvaryum meydana geldi.
  Akvaryum içersinde lepistes türü ile sae ve cüce vatoz balıkları bakacağım ve beraberinde elbetteki bitkilerde olacak.

  Bitkiler için gübre konusunda forumda yazıların nerede ise gözüme çarpanları inceleyerek bitkiler için gerekli olan gübre minerallerinin herbirini dikkatlice okuyarak az çok sayenizde bilgi sahibi oldum. Ancak resimlerde de göreceğiniz üzere elimde iki çeşit Çiçek Coşturan ile bir de Favor marka NPK 20+20+20 ( http://www.drt.com.tr/tescil/IZ_ELEMENT/Favor-20_20_20.pdf ) gübreleri mevcut.

  Sizlerin düşünceleri ve bilgileri doğrultusunda hangi gübreyi hangi ölçülerde ve ne kadar kullanırsam bitkilerde daha iyi bir gelişim yakalayabilirim?
  Eğer düşünceniz Favor marka gübresi ise 1 lt için ne kadar doz su içersinde çözmeli ve 195 lt lik akvaryumuma ne kadar eklemeliyim.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Taban için 1 cm hindistan cevizi torfu, 3 cm 01-05 mm kalınlığında ponza taşı ve 4 cm de üzerine dere kumu eklenildi. Bir diğer ekleme elektrik boruları ile gördüğünüz düzenek ise bitkilerin köklerinden beslenebilmeleri için gübreleme olarak kullanacağım sistem.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş