1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitki Hakkında Yardımınıza İhtiyacım Var

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Portnoy tarafından 14 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. Portnoy

Portnoy

Merhabalar,öncelikle 3 gün önce akvaryumumda başlattığım dezenfekte işlemi haladaha devam etmekte ve 1 hafta kadar daha devam edecek.Şimdi sizlere birkaç sorum olacak ben akvaryuma canlı bitki eklemek istiyorum ,canlıbitki satışı yapan bir sitenin sahibiyle irtibata geçtim ve canlı doğuran akvaryumu için bana şu bitkileri önerdi (Cabomba,elodea,çam)Artık sorulara geçebiliriz :F Not: Akvaryumda ışık olarak 54-765 daylight ışık kullanıyorum

1. Bu bitkileri akvaryuma ne zaman almalıyım?
    2.Akvaryumumda midye kırığı var kişi bitkilerin köklerini elyafa sarılı biçimde göndericekmiş bu sorun oluşturmaz dedi ama sizce sorun oluştururmu?
    3.Bitkileri akvaryuma nasıl dikicem?
    4.Co2 kesin ve kesin olarak gereklimidir?
    5.Bu bitkiler akvaryuma uygunmudur?
    6.Dezenfektan (metilen mavisi) yerine potasyum permanganat önerdi bu yararlımıdır? Dezenfektanın(Metilen mavisi) bitkileri öldürdüğünü söyledi

Sorucaklarım şimdilik bu kadar yardımcı olursanız çok memnun olurum.. Herkese sağlıklı balıklar...

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Acelemden kısa kısa yazıcam.. Sorun o kadar derin değil.. :)

1. Dezenfekte işlemin komple bitsin artık içerde dezenfekte adına eser kalmadığına inandığın zaman bitki siparişini verebilirsin.
    2. Midye kırığı bitkilere uygun bir kum değildir.Midye kırığı olan tanklarda harbi mangrow kökü olmadığı sürece sağlıklı bitki yetiştirmek para ve zaman kaybından öteye gitmez.Dezavantajları çok fazla.. Midye kırığını elemen lazım.. Tabii bitki bakmak istiyorsan.
    3. Köküne sarılı olarak gelecek elyafları dikkatlice çıkardıktan sonra kökünden tutup çok ezmeden hızlı hareket ettirmeden kumu eşeleyerek en dibine kadar sokmaya çalış ve üstüne kum ört güzelce..
    4. Bitkilerinin co2'ye o kadar ihtiyacı yok.. Zaten aldığın bitkiler çok basit bitkiler sakın fahiş fiyatlar ödeme.. Hobicilerin satışlarını incele.. Co2 olsa hepsi çok daha güzel olur , bunuda dip not ekliyim :)
    5. Midye kırığı olmayan tabana her bitki uygundur.Sen yeterki idamesi için gereksinimlerini karşıla..
    6. Konunu kaçırmış olabilirim ama dezenfekte olayın nedir bilmiyorum ?? Her türlü kimyasal dezenfektan bitkilerini etkileyebilir.Hiç riske atma.

bay bay:gif

3. Portnoy

Portnoy

Peki sadece bitkilerin köklerine lav taşı eklesem olurmu? Co2 ile daha iyi verim vericekse yaparız birtane :D Mangrow akvaryumda var ama kişi bana elyafı çıkarmadan dik dedi elyaf 1-2 mm dışarda kalacak şekilde dik dedi .
    Bu arada bitkilerin fiyatlarıda şöyle

Elodea 1 Buket (1 bukette 6 adet var ) 3.75 ytl
    Cabomba 1 Buket ( 1 bukette 5 adet var ) 5.25 ytl
    Çam 1 buket ( 1 bukette 6 adet var) 5.00 ytl

+ Kargo masrafı 4.5 ytl ile 6.5 ytl arası .. sizce uygunmu?

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Lav taşı eklersende güzel olur.. Kök vermeye başladıkları zaman ona sıkıca yapışırlar.Ama bak şunu söyliyim aldığın bitkiler ince gövdeli bitkiler kuma tutunmaları için tabanın biraz kalın olması lazım.. Elodea'yı tutturamazsın zırt bırt çıkar yerinden o bakımdan akvaryumuma sokmadığım bir bitkidir.Her ne kadar tipini sevsemde.. Elodea yerine çınar bitkisini tavsiye ederim.. Bitkiyi satan kişinin elyafı çıkarma demesinin sebebi, elyafın tortuyu tutacağı için kökler ordan beslenir mantığıyla söylemiş olmasından ileri geliyor.Co2 dediysekte hemen git tüplü kur demedik zaten :) Adım adım herşey.. Önce suyun bir otursun , bitkileri dik , onlarda bir adapte olsun biyolojik döngü otursun sonra ki adım co2.. Co2'yide koymakla olmuyor işe yaraması için aydınlatmanın güçlü olması lazım.. Sıvı gübre lazım.. O yüzden şimdilik sen co2 eklemesini boşver , onlarsızda işini görürsün bu bitkilerle.. Fiyatlar dükkan bazında normal tabii.. Ama dediğim gibi hemen alma önce tankını dezenfektasyondan bir çıkar ondan sonra.. Hayrola bu ne dezenfektasyonu ?

5. taygun

taygun Guest

Volkan merhaba,

Ben midye kırığına o kadar ters bakmıyorum. Neden dersen, Benim tanklardan tekinde var. Elodea deli gibi büyüyüor. Elbette bu sadece midye kırığı ile ilgi değil, suyun ışığın da çok önemi var. Fakat sonuçta Oğuzhan'ın kurduğu akvaryum bitki akvaryumu değil. Birkaç kök bitkinin bulunacağı low tech bir akvaryum.

Oğuzhan, rakamlar bence iyi. Bitkilerde sağlam gelirse iyi bir alışveriş olur.

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Merhaba Tamer abim ,

Abi peki senin o akvaryumda mangrow kökü var mı ? Midye kırığının sertleştirdiği suyu anca mangrow köküyle dengeleyebilirsin çünki.. Midye kırığına 6-7 ay sonra parmak sokunca bile beton etkisi yapıyor.. O şartlarda diğer bitkilerin kökleri gelişemiyor.Yani sende elodea tutmuştur ama elodea kökten beslenmediği için yaprakları ile işini görmüştür.. Kumun ne kadar yoğun olduğunun tecrübesini arkadaşımın akvaryumundada yapmıştık.. Hava taşı akvaryumun ortasındaydı ama hava kumun altından dolaşa dolaşa başka bir uçtan çıkıyordu.. Midye kırığı ile bitki bakabilen sen ve senin gibi tecrübeli çok az kişi var abi.. Low tech diye hor görme abi bizde öyleydik :F :D

7. taygun

taygun Guest

Sizzz low tech'çiler yok musunuz? Hepiniz aynısız işte. haha: Nasıl hor gördüm ama. :F

Evet benim tüm akvaryumlarımda mangrow kökü var. Ama ben artık onların suya salınım yaptığını düşünmüyorum çünkü su rengi normal su rengi. Yani görünen bir sarımsılık yok. Eğer akvaryumdan bir bardak su alıp da bakarsak suyun renksiz olmadığını görüyorum ama bence o da sadece kökten değil, suyun biyolojik yapsından kaynaklanıyordur. Yani yem, çütrüme, dışkı, bakteri vs. suya bu rengi veriyordur.

8. Portnoy

Portnoy

Abi ozaman ben 10 kg kadar dere kumu alayim yada dediğim gibi köklerine lav taşı koyayım peki köklerinde lav taşı varken yine elyafla diksem olurmu?

Birde ben Çanakkaledeyim ama bizim burda dere yok varsa bile içinde kum olan dere yok :D İnşaatlarda kullanılan kumdan alsam olurmu güzelce yıkasam..Birde şuanda midye kırığı var dere kumunu midye kırığının üzerine döksem olurmu?

9. Portnoy

Portnoy

Deniz kıyısında yaşıyoruz kum bulamadık :D :D

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

İnce dere kumu var kalın dere kumu var.Kalın dere kumu bulursan 10 kg yetebilir ama ince dere kumu 10 kg yetmez.. Nasıl üşeniyor midye kırığını tanktan çıkarmaya :D Pazarlık yapıyor benle :D Valla Oğuzhan'cım seçim senin , üstüne dökmek yerine 2'sini harmanlayabilirsin.. Ama midye kırığından sonra tankta istediğin olmassa karışmam.. dil: İçinde ki elyaf sevgisini anlıyorum ama bitkilerin geldiği zaman elyafı çıkar ki bitkilerini rahatça yayarak dikebilesin. İnşaat kumunun kullanıldığını duymuştum ama denemediğim için birşey diyemeyeceğim.Bilgisi olan abiler cevap verecektir.. Çanakkale'den bitki satışı yapan bir arkadaş vardı, ilanları bir araştır istersen.

Tamer abi bu hor gördüğün gencin bir zamanlar gururlu bir low tech tankı vardı ama artık çakmada olsa mayalı bir high tech tankı var.. :D Mangrow kökü hakkında ki doyuma ulaşması noktasına katılıyorum abicim.. Benim iş yerinde ki 1 seneyi aşkın sürede doyuma ulaştı ve artık bende senin gibi suyu kontrol ettiğimde sıfır su gibi tertemiz ve berrak.. Fakat evde ki kütükler tankı kuralı 6-7 ay olmasına rağmen salınımı durdurdu.. Bu kadar erken olmasının sebebini tam emin olmasamda Gh'ımın yüksek olmasına ve Tetra'nın Aquasafe su hazırlayıcısına bağlıyorum.. Çünkü kısa sürede tankımın suyunda ki sararma Tetra Aquasafe'i kullanmaya başladıktan sonra bıçak gibi kesildi.Hiç bu kadar berrak olmamıştı.

Su renginin sararması sadece kütük olmayabilir belki ama benim yeni kurduğum zamanlarda 15 güne kalmadan suyun rengi sapsarı oluyordu.. Bakteri , yem , yaprak olayı falan değil bence sadece... Ama doyum konusunda hemfikiriz.. burda:gif

11. taygun

taygun Guest

İnşaat kumları da derelerden çıkarılmıyor mu? Yoksa denizden miydi? Denizden olmaması lazım çünkü tuz inşaatta beton kalitesini bozar. İnşaat kumlarını denizden çekip yıkıyorlarsa tartışılabilir o zaman.

Hadi itiraf et, o zamanlar o gururlu ve mağrur bakışlı low tech akvaryumunla daha mutlu değil miydin? Şimdi mayalıya geçtin, Daha mı mutlu oldun? Nayır. haha:

12. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Mutlu fakat umutsuzdum.Bilhakis başka tür bitki bakamamanın vermiş olduğu zarureti yüreğimin en derin yerlerinde hissediyordum.. Noldumu :D

13. taygun

taygun Guest

Noldu noldu, hem de çok güzel noldu. :D

14. Portnoy

Portnoy

Yokmu ya şu inşaatlarda kullanılan kumun dere kumu olup olmadığını bilen birisi? :D

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İnşaatlarda kullanılan kumlar ile akvaryumlar kuruluyor. Bazı bitki türlerinde kullanılabilir ancak bitki türüne göre değişecektir. Neden inşaat kumu ?

16. Portnoy

Portnoy

Abi maddiyattan ne kadar kaçarsak o kadar iyidir gizli: 10 kg sine 23 lira vermek açıkçası zorluyor ..

Bitkilim için inşaat kumunun olup olmayacağını tecrübeli abilerimden bekliyorum. saygılar:gif

17. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

inşaatlarda kullanılan kum ile tank kuranlar var sanıyorum ama tam emin değilim araştırıp bakmak lazım , zaten bilen arkadaşlarda konuya katılacaklardır.. ;)

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Benim bildiğim kadarıyla inşaatlardaki kumda dereden çıkarılıyor. onu bir güzelce yıkarsan vede elersen sana lazım olan büyük dere kumları ayrılacaktır. Bildiğim kadarıyla çok çok küçükleri lazım değil zaten. Elenenleri geri atarsın.

19. Portnoy

Portnoy

Evet bende öyle yapmayı düşünüyordum.

20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Küçükleri dibe büyükleri üste serebilirsin..

Sayfayı Paylaş