1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitki Hastalığı ve Sorun

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde nemesistr tarafından 12 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Aslında akvaryum işinde yeniyim ve bir sorunla karşılaştım. 85x40x50 bir akvaryum aldım ve bitkili akvaryum kurmaya karar verdim. İlk önce taban kısmını kurup birkaç gün o şekilde çalıştırdım.. Sonra da bitkileri ektim. Şimdi bu şekilde 1 hafta çalıştırıp daha sonra balıkları ekleyeceğim. Ama balık öncesi sorunla karşılaştım..

Bitkili Akvaryum İlk Kurulum Tarihi: 3 Aralık 2012
    Bitki Ekilmesi: 8 Aralık 2012Balıkları eklemeyi düşündüğüm tarih: 15 Aralık 2012

bitki hastalığı.jpg

Bunun için altına alttan yukarı doğru.

4 kg gübre
    1.5 kg Fondo Vivo
    1.5 Lt JBL Manado
    3 paket JBL misket gübre ( kırarak dağıttım )
    1 paket Humuplus
    16 kg Hagen Siyah Kum

Bitkilerim:
    Limon
    Dev Limon
    Sarmaşık
    Tilki Kuyruğu
    Rotala Macranda
    Sazlık
    Lilaeopsis brasiliensis
    Adını bilmediğim birkaç bitki
    Bir Adet Mango Kökü

1 adet 18 Wat T8 Aquarium Lambası
    1 adet 15 Watt T5 Floresan
    1 Adet 8 Watt Mavi Dip Aydınlatması
    Hafta sonu 1 Adet 18 Wat Grolüx ve 1 Adet Osram 1 5 Watt T8 Mikrop Öldürücü eklemeyi planlıyorum. Aydınlatma sürem günde 14 saat

Sıcaklığı: 26 Derece

Sıvı gübre kullanmaktayım

300 Watt ısıtıcı

600Lt/H Fitre

DIY Mayalı sistem: 2.5 snde 1 Kabarcık şuan.

Bitkili Akvaryumum:

Fotoğraf ortam ışıkları kapatılıp sadece akvaryumun ışığı altında çekilmiştir.

Aslında Fotoğrafta da belli: Sarmaşıklarım çürüyor ve limonların da yapraklarının uçları kahverengine çalmaya başladı.Acaba ne yapmam lazım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

2. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Eyüp Bey Öncelikle Portal'a hoşgeldiniz. 170 Litrelik bir akvaryumunuz var gayet güzel ışıklandırma olarak en az 85 watt Lazım grolüx ve Daylight yeterli olacağını düşünüyorum mikrop öldürücü felan bahane boşverin onları su sıcaklığı gayet güzel.Bitkilerinizde Çok güzel ideal bitkiler Limon Bitkisinde Ve Gülde veya herhangi bitkide yer değişikliğinde adapte olma sorunu yaşıyorlar çok geç adapte oluyorlar bu süreçte çok çürüme meydana gelecektir ama tutuncada budamaktan bıkacaksınız :)

Alparslan bunu beğendi.
  3. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Miraç bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Bana bunu rotala için demişti akvaryumcum ama nedense o kök saldı ama diğerlerinde cidden sıkıntı yaşıyorum çürümeler başladı diye moralim bozuldu ama yenilerini alacağım komple çürüyünce :) Belki tutunur.. Budama olayında sorun yaşayacagımı sanmıyorum akvaryuma merak çok. Dükkandaki 600 lt akvaryumla zaten tek ilgileniyordum ama ilk defa bitkili bir akvaryumu eve kurmak isteyince sorun yaşayınca korktum..

Mikrop öldürücüyü almış bulunmaktayım zaten 5 tlye aldım toptancıdan :) Ama ışığı arttıracagım teşekkür ederim. Umarım istediğim gibi bir akvaryumu kurabilirim..

ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  4. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    işte dediğim gibi adapte olurlarsa çok iyi tutum sağlarlar olamazlarsa çürür gider benim size tercihim şudur abi Kolay bitki olarak : cabomba ,Eledoa,mantar kafalı zemin bitkisi,anubias,Dev saz.java Moss.Java Fern,Çam,Çınar..Elimden geldikçe konuda yardımcı olmaya çalışırım abi temo19

Alparslan bunu beğendi.
  5. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Dev saz varmış ama onlarda çürümüş :S Sanırsam ışık yetersiz geliyor. Birde Merak ettiğim şey şu: Benimkinin içinde tek iç filtre var ve o da su içinde bayagı hareketlilik yapıyor. Acaba bitkilere bu da zarar veriyor mudur? Yoksa dış filtre fln almayı planlıyorum da..

6. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Eyüp abi Zahmet olmaz ise eğer 1 dakikalık felan bir video çekseniz ona göre uygulama yapsak olurmu ?

nemesistr bunu beğendi.
  7. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Tamam kardeşim eyw saolasın kamera ile çektim şimdi youtube yükleyip gönderiyorum linkini ;)

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Öncelikle hoşgeldin Eyüp.
    Akvaryuma ne bulduysan doldurmuşsun Maşallah.:)

İlk olarak tabanda kullanmış olduğun 4 kg gübre nedir?Aydınlatmada kullanmış olduğun floresanlar nelerdir? Taban malzemesini sanırım araştırarak oluşturdun, yada akvaryumcu önerdi, çok malzeme var açıkcası.

9. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Çok sağlam bir Taban olur gibi Murat abi Öyle değilmi ?
    Bu arada Eyüp abi Mavi dip lambası yazmışsın galiba dalgıç lamba onu çıkar hiç gerek yok ona.

nemesistr bunu beğendi.
  10. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Yok özel seçim hepsi sadece dev sazlık ve limonları akvaryumcum verdim. Diğerleri için 15 gün siparişlerin gelmesini bekledim.

Gübreye gelince cinsini fln bilmiyorum akvaryumcum en altta bu gübreleri koy kesinlikle dedi. O yüzden bir bilgim yok ama diğerleri tamamen benim kendi isteğim dogrultusunda oluşturuldu. Akvaryumcuma kalsa bu kadar malzeme vermezdi bana ama ben bilerek istedim hepsini :)

Aydınlatma olarak şuan üzerinde 1 adet Rich Virtue 18 Watt T8 Aquarim Lamb (Plant special light ) ; 1 adet Philips 15 Watt T5 Floresan; 1 Adet Markasını bilmediğim 8 Watt Mavi Dip Aydınlatması var. Ama cumartesi bunlara ek olarak 1 Adet SYLVANIA 18 Watt T8 Grolüx ve 1 Adet Osram 15 Watt T8 Mikrop Öldürücü ekleyeceğim.

Bu arada Miraç kardeşim video buyur:

11. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Maşallah Çok güzel görünüyorda Abi o nasıl bir filtre anlayamadım ben hava taşı gibi aynı benim bildiğim kadarıyla öyle baloncuk çıkardıkça bitkiler beslenemiyor ve çürüyorlar çünkü aynısını yaşadım bütün bitkilerim çürüdü Üstadlar dediki hava taşını çıkar bi çıkarttımki bitkilerim coştu :) suyun yüzeyinde dalgalanma yapıyor ve bitkiler beslenemiyor o yüzden çürüyorlar iyi bir dış filtre iş görür. Abi ışık konusunda ben anlamam sadece olması gereken watt 85 Onu söyleyeyim ve Mavi dip aydınlatmasını sök at Bir işe yaramaz. Filtreyi en üst tarafa alma şansın varsa bir al abi orada Nasıl olacak Bakalım dalgalanma yapacakmı ozaman yapmazsa sıkıntı yok temo19

nemesistr bunu beğendi.
  12. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Dalgalanma felaket zaten.. Videoda pek belli değil ama o kabarcıklar çok iyi dalgalanma yapıyor malesef ki.. En üst seviyede bu bir de en altta koydumu suyu türbülans yaptırıyor :D
    Hmm anladım tamam ben onu keseyim o zaman..

O mavi dip aydınlatmasını akşamları karşısında yatıyorum da akvaryumun hoş görüntü oluşturuyor diye taktım yoksa biliyorum bir şeye faydası yok ( Kendine faydası yok ki etrafa olsun :D )

13. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Sen ne yap et o Filtreden kurtul abi :) hoşuna gittiyse ona birşey diyemem zevkine kalmış ;)

14. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Ucundaki hava kabarcığını sağlayan sistemi söktüm su içinde türbülans kalmadı ama bu seferde su içinde iyi sallanmalar var :( Sanırsam bir dış filtre gerekecek bize.. Peki önerebileceğin bir filtre var mı Mirac kardeşim ?

15. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Dış filtre Marka E-jet,Atman,Astro,Eheim bu markaların 3338 Serisi 800-1200 lt/h Yeterli olur kanımca.

nemesistr bunu beğendi.
  16. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Anladım kardeşim, tamam bana bir dış filtre şart oldu zaten.. Bu iç filtre ile iş yürümeyecek... Teşekkür ederim kardeşim.. Filtreye şelale vardı onu bağladım o zaman türbülans bitti umarım bu şekilde bitkilerimi kurtarabilirim.. Tavsiyelerin için teşekkürler kardeşim :)

17. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Eğer bir faydam dokunduysa ne mutlu abi... :) Hadi İyi Geceler Ben Yatıyorum Sabah'a iş var temo4

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ne olduğunu bilmediğin bir gübreyi koymak biraz sıkıntılı Eyüp, tabi koyduğun gübre değil de toprak da olabilir. Hal böyleyse buna da gerek yok, çünki elinde Jbl Manado var. Bu bir bitki toprağı, bunu en alt tabakaya sermen gerekiyordu, bir de bunun üzerine Humu Plus sermişsin, Manado varken buna gerek yokdu. Birde çözünmeye başladığında suyun sarımtıraklığını gidertemeyeceksin. Şu saatten sonra yapacak bir şey yok, böyle devam.

Işıklandırmaya gelince, anladfığım kadarı ile işe yarar olan Plant special light dediğin floresan, bu da çin malı ise bunuda at gitsin.

Senin tankın High-Tech sana en azreflektör kullanarak 4x39 watt T5 gerekiyor. Yalnız şöyle bir sıkıntı var, senin akvaryumun 85 cm, 39 watt T5 lerde 84.5 cm, yani kapağında duy veya klamens kullanamazsın, kablo uçlarını lehim yaptırman gerekiyor.

Alacağın floresanlar ise;

1 Adet Sylvani Aquastar 10.000 Kelvin veya Philips Aquarelle
    1 Adet Sylvania Grolüx
    2 Adet Sylvania Lüxline Plus 865 6.500 Kelvin veya Philips TDL 965

Sylvania daha ucuz ve bulunabilirliği rahat. İstanbul'daysan adres veririm ordan çok ucuza alırsın.

Fitre olayında ise; bir dış filtre edinebilirsen süper olur.

Sol ön camda bulunan, hava taşı sanırım Co2 çıkışı. Bunun içinde, eğer bir dış filtre edinirsen eski filtreni vortex olarak kullanırsın. Böylelikle Co2 suda daha iyi çözünür...

Bu arada aydınlatmanı tamamlayana kadar, gübre verme, zaten gübreleme için çok erken...

YIKIKTEMO, nemesistr ve Ankaraguclu bunu beğendi.
  19. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Hmm anladım Murat Bey teşekkür ederim.

Malesef istanbulda değilim sakaryadayım. İst sadece pazar günleri gelebileceğim için herhalde alacağım yer kapalı olur. Yine de teşekkür ederim.

Akvaryumcuma ugrayayıp o zaman lambaları alayım. Zaten kapağa en fazla 2 adet lamba sığıyor. Bu sebepten dolayı üzerine arka tarafa bir kapakta kendim yapacağım.Alacağım lambaları da ona monte edeceğim.

Bu sırada elimde ki Osram 15 wat mikrop öldürücü uv lambayı da takayım mı yoksa geri mi vereyim ? Bir faydasını görür müyüm? Bitkili akvaryuma sahip bir arkadaşım illa al dediği için aldım ama yararı olur mu bilmiyorum..

Eve o hava taşı CO2 için taktım. Dış filtre almayı planlıyorum ama bu ayki mali bütçem buna elverişsiz olacak. Bulabilirsem sağlam ikinci el alırım olmadı artık bir dahaki aya alacağım ne yapayım :/ Dış filtreyi alınca onu da vortex olarak dizayn ederim artık.

Başınızı ağrıttım biraz kusura bakmayın..

20. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Estafurullah ne kusuru, elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz ve her daim edeceğiz. Bu platform bunun için var.

Mikrop öldürücü lamba diye bir şey duymadım, benim sana önerdiğim floresanlar kendini kanıtlamış ürünlerdir ve ucuzdur, tabi ilk elden alırsan. Pazar günleri İstanbul!a geliyorson hafta içi bir tanıdığına aldırabilirsen iyi olur, çünki kargo yapmıyorlar. Tabi bunlara balast da alman gerekiyor. Bunuda Karaköyden ucuza temin edebilirsin. Ucuz diye bahsediyorum çünki, akvaryumcuda 10.000 kelvine vereceğin rakam 30 TL, tüm Me - Fa dan alırsan 4 tanesi 50 TL gibi tutar. Basatların taneside 25-30 TL civarı. (Philips 2x39 watt elektronik balast)

39 watt T5 lambayı akvaryum kapağına takamazsın ısı probleminden dolayı. Bunun için bir çare bulman gerekir.:)

Sayfayı Paylaş