1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitki kumu yapalım, Sıvı gübre yapalım, Bitkilerin tüm besinlerini karşılayalım. : )

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 15 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Arkadaşlarım, ablalarım, abilerim;

  Hangi bölüme açsam karar veremedim. DIY bitki kumu yapmayı düşünüyorum. Tamamiyle kendi elimizden geçmiş bir zemin kumu. Bunu nasıl yapabileceğimizi araştırıyorum. Araştırmalarımdan çıkardığım sonuçları söylemek isterim. Akvaryumumuzda çok rastlanabilecek bazı elementleri bulundurmuyor. "Nitrat ve fosfat içermez !" Bizde buradan ilham alacağız. Bu kumlarda bitkilerin ihtiyaçlarının tam anlamıyla karşılanması için sadece belli makro besinleri içerir mikro besin olarak içerdiği tek mineral demirdir. İçerisinde bulunacak malzemelerimiz. Potasyum, kalsiyum, sülfür, magnezyum. karbon ve demir. Bu toprakların tek özelliği bu maddeleri hemen suyun içerisine atmıyoruz. Atsak kullanılır ve oranlı atmamız lazım. Yavaş yavaş bırakmayacaktır mineralleri hemen dökersekte çok fazla bitki yoğunluğuna yada çok fazla yosuna ihtiyaç duyarız. 11-12 ay idare eden bir ürün. Bunuda düzenli bir şekilde yapıyor ama bizde çareler tükenmez. Pamuk. bu yapacağımız besini pamuğa aktaracağız. Ve pamuğuda en alta koyacağız. Bu sayede yavaş bir geçiş olacaktır. İşin kolay bölümlerini geçtik. Peki bu mineralleri nasıl temin edeceğiz. Yada oranları nasıl olacak. İşte en zor kısmıda burası. Bunu beraber halletmeye çalışacağız.

  Aslında benim aklımda eczaneler geliyor. Bir şekilde bu maddeleri bulabiliriz. Ama profesyonel bir dokunuşa ihtiyacımız var. Mesela demir hapları var. onun içindeki demiri çekip su ile inceltip kullanamaz mıyız ?

  Daha düşünülecek çok konu var yeterki isteyelim herşeyi yapabiliriz. Yakında sıvı gübrelerim gelecek bunları kimyasal bir araştırmaya sokmak istiyorum. İçindeki maddeler ve oranları hakkında bir analiz. bunlara bakarakta yapabileceğimizi düşünüyorum. Amaç bu bitkileri uçurmak. Tüm bu araştırmaya katılacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
   
 2. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Sana bol şanslar.......temel2:
   
 3. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Gerçekten şansa ihtiyacım olacak ama kimya bölümünden birkaç kişi ile konuşuyorum hallederiz sorun olmaz aynısından trilyonlarca yapayım sana diyor. Ama zaten aynısı olsa işe yaramaz daha iyi geliştirmesi lazım. Ayrıca bir madde varmış emdiği maddeyi yavaş yavaş bırakan. Onları araştırıyorum inşallah başarabiliriz.
   
 4. Hasan.Kiskanc

  Hasan.Kiskanc

  Mesajlar:
  30
  İsim:
  Hasan Kıskanç
  Umarım başarırısınız bol şanslar.
   
 5. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Doğuş abi şu araştırmacı ruhunu seviyorum. Tunç beyin gübrelerinin aynısı olursa neden işe yaramasın ? Ama bu iş sana Tunç beyden gübre alıp kullanmaktan pahalıya patlar diye düşünüyorum. Bol şans ;)
   
 6. Warden

  Warden

  Mesajlar:
  597
  İsim:
  Güven Gökdere
  Konularınıza baktım da gerçekten bu yönünüz hobiye çok katkı sağlayacak gibi.

  Allah utandırmasın umarım başarılı olursunuz...
   
 7. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Yani Tunç Beye'de ayıp olur diye düşünüyorum. Hem onun daha iyisi olursa daha iyi olacak gibi. Ama bakalım ne çıkacak ortaya. Neler yapabileceğiz. Birde hem hobici hemde kimyacı bir arkadaş bulsak o daha iyi bilecektir ama tüm Konya'yı araştırıyorum inşallah bulurum.
   

Sayfayı Paylaş