1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitki seçimi

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde METİN SUVAR tarafından 18 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR
    Merhaba arkadaşlar,180 lt.akvaryumda şu anda sadece limon var 8-9 kök kadar.Akvaryumum için hem arka fonu oluşturacak,hemde zemin saracak bitki almayı düşünüyorum,siz değerli portal üyelerininde bu konudakli görüş ve önerilerinizi almak istiyorum.Saygılar

2. Heliak

Heliak

Cevap: Bitki seçimi

Metin abi ışıklandırman yeterli olursa hemianthuslar zemini sarar. Yüksek destekli akvaryum olsaydı glosso gibi bitkiler bakabilirdin. Ama ışığını kuvvetlendirerek hemianthusların tabanı sarmasını sağlayabilirsin. Birazdan ben göndereceğim bitki Metin abi.

METİN SUVAR bunu beğendi.
  3. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Anıl çok teşşekür ederim,bu gün çıkamadım ama en kısa süre içinde k.karidesleri göndereceğim.Birde arka fonu kapatacak bitki olarak bir fikrin var mı?

Heliak bunu beğendi.
  4. Heliak

Heliak

Benim akvaryumda ortada duran bitkileri arka tarafa dizebilirsin Metin abi.

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Düşük destekli tankınızda sessiflora, eledoa, tilki kuyruğu, çınar, gül vs. olabilir arka taraf için.

Aydınlatma ve kullandığınız gübre ve malzeme listesini yazarsanız daha sağlıklı öneriler olur.

Bu arada akvaryumunuzun fotoğrafını en kısa sürede bekliyoruz.

METİN SUVAR ve Heliak bunu beğendi.
  6. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Pazar günü yeni düzenleme yapıp foto eklerim inşallah.Bu arada fazla bitkinin zararı olur mu?

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Metin bey zararı olmaz fazla bitkinin. Fotoğrafları en kısa zamanda bekliyoruz ;)

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Cryptocoryne , anubias , limon ve java fern gibi kalın yapraklı bitkilerde low tech tanklarda gayet güzel durur.. Bakımıda kolay ekstra bişeyde istemezler.. Hayırlısı olsun Metin bey.. Doğru bir seçim yapmışsınız bitkiliye geçmekte.. Bazı arkadaşların bitkiliden mavilere geçip sizi ayartmasına izin vermeyin.. İçimizde ki hainlere kanmayın :F

9. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Volkan abi,sen rahat ol bitkiliden vazgeçmem artık,sağolsun Anıl kardeşim cobombo,eledor ve hemianthus gönderdi bendede limon vardı iyi bir kombinasyon yapmaya çalışacağım.Yüzeydede sağolsun murat arkadaşımın gönderdiği su mercimeği var ama ışığı kesmiyor.
    Ama kafamı hemianthusların dikilmi karıştırıyor? Önce parça parça uç kısımlarını kuma gömdüm,çok karışık oldu,şimdi hepsini bir araya diktim ama zemini nasıl saracak onu bilmiyorum?Çok ince yapraklı oldukları için fazla nakilde pek iyi olmuyor.Kısmet olursa pazar günü komple akvaryumu boşaltıp bitkileri ekledikten sonra su dolduracağım.

Heliak bunu beğendi.
  10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Su mercimekleri başına bela olur hocam hiç uğraşma derim ben sana.. Temizle temizle iflahın kesilir söyliyim.. Ben tanktan uzaklaştırana kadar çok uğraştım.. 1 tanesi bile 1 haftada suyun üstünü kaplıyor.. Allah yardımcınız olsun ne diyim valla :)

11. Heliak

Heliak

Metin abi hemianthuslar yüksek ışıkta tabana doğru, az ışıkta dikine uzarlar. Eğer ışıklandırman yeterli gelirse tabanı sarabilir :)

12. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Anıl işte bende nasıl dikilecegini çözemedim,yatay mı? dikey mi?

Heliak bunu beğendi.
  13. Heliak

Heliak

Sen dik olarak yap Metin abi. Kendisi halledicektir geri kalanını.

Sayfayı Paylaş