1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitki ve Larva Uzmanları

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde Cardinal tarafından 8 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Cardinal

Cardinal

Yer:
    Antalya/Muratpaşa
    İsim:
    Ufuk Önemli
    Selamlar Saygılar...
    bugün evde boş boş otururken yakınlardaki sulama kanalından lepisteslere bitki, kum ve bulabilirsem karides toplamaya gittim göletler oluşmadığı için karides veya gambusya gibi canlılar bulamadım maalesef birkaç çeşit bitki topladım türlerini ve tankıma uygun olup olmadıkları konusunda bilgi ve yardıma ihtiyacım var. Ayrıca yine olduğunu bilmediğim bir larva türüde bitkilerin arasından çıktı, canlı yem olarak kullanmayı düşünüyorum, tabi parazit tür değilse. Resimler aşağıda, yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...

Ekli Dosyalar:

• çimen.jpg
      çimen.jpg
      Dosya Boyutu:
      45,4 KB
      Görüntüleme:
      467
    • dereotu.jpg
      dereotu.jpg
      Dosya Boyutu:
      25,5 KB
      Görüntüleme:
      417
    • kuyruk.jpg
      kuyruk.jpg
      Dosya Boyutu:
      30,6 KB
      Görüntüleme:
      456
    • larva 1.jpg
      larva 1.jpg
      Dosya Boyutu:
      36,5 KB
      Görüntüleme:
      497
    • larva 2.jpg
      larva 2.jpg
      Dosya Boyutu:
      39,7 KB
      Görüntüleme:
      435
  2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Bu bitkiler sudan mı dışardan mı toplandı? 3.sü elodea ya benziyor, bence akvaryumda şansı var. Diğer ikisi daha çok karasal tür gibi. Muhtemelen akvaryum suyunun ısısı erimelerine sebep olur. Riske girmeye değmez. Larva dediğiniz ise kız böceğine benziyor.

Bu tarz doğadan toplanan canlı ve malzemelerle biyotop akvaryum denemeleri yapılabilir, güzel de olur bence. Fakat hali hazırda kurulu, evcil canlılarımızın olduğu akvaryumlara bunları sokmak büyük risk. Bence değmez.

YIKIKTEMO ve Cardinal bunu beğendi.
  3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    ve buna rağmen bir şeyler birilerince denenmeli...
    :)

4. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Ben denedim hocam. ;)

5. Cardinal

Cardinal

Yer:
    Antalya/Muratpaşa
    İsim:
    Ufuk Önemli
    Bitkilerin hepsini kanaldan suyun içinden kendim çıkarttım. Su o kadar soğuktu ki ellerimi hissetmemeye başladım 20 dk sonra. Akvaryumda ısıtıcı var, sıcaktan erime olayı sonradan benimde aklıma geldi, bakalım hayırlısı. Karidesler soğuk suda mı yaşar yoksa ısıtıcı gerekir mi ondada?

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İmla Konusunda Yardım Almanız İçin | Akvaryum Portalı

7. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Söylediğim gibi özellikle kış aylarında doğadan topladığınız canlılar akvaryuma adapte olmakta güçlük çeker. Onlara geldikleri koşulları sunmalısınız. Karidesten kastınız dışardan bulduklarınız ise evet soğuk suda yaşarlar. Evcil cüce karidesler sıcaklık ister.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. halituzun

halituzun

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Halit UZUN
    Çimeni hiç suya bulaştırma. Ben yaptım. Eriyip dağılıyor sonrada toplaması zor oluyor.

Bjk Vatandaşı

Cardinal bunu beğendi.
  9. Cardinal

Cardinal

Yer:
    Antalya/Muratpaşa
    İsim:
    Ufuk Önemli
    En çok heveslendiğim de çimendi :) neyse artık illa parayla alacağım demek ki.Karides kanaldan bulamadım dolayısı ile evcil cüce olanlardan alırım artık. Antalya'da Kiraz Karides nereden bulurum bilmiyorum ama biraz araştırmam gerekecek sanırım.Larvalar hakkında kimsenin bilgisi yok sanırım.

10. KaderiniSev

KaderiniSev

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Buğra Murat Köse
    Larvalar sivri sinek larvaları :D onları balıklara canlı yem yapabilirsiniz. O resimdeki elodea ya çok benziyor bence onu bi kovada 1 2 gün bekletin ve akvaruma koyabilirsiniz.

YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  11. Cardinal

Cardinal

Yer:
    Antalya/Muratpaşa
    İsim:
    Ufuk Önemli
    bu soğukta sivrisinek larvası olması zor gibi.daha ortada sivrisinek yokken larvası nasıl olsun :) akvaryumcuya gösterdim Elodea çıktı bitki.2 gündür kovada bekliyor kendileri.10 cm. lik parcalar halinde kesip tankı bitirdim.birazdan konu açacağım.tankın resimlerini kurulum aşamasını falan.bakarsın ordan

halituzun bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş