1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

bitki yapraklarıın kararması sorunu

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde gnothi tarafından 15 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. gnothi

gnothi

İsim:
    arda
    slm arkadaslar

yaklaşık olarak 6 aylık bır bıtkı akvaryumum var..bu sure ıcınde cok sey ögrendım deneme yanılma yontemlerıyle ..ancak son zamanlarda bıtkılerın gelişimi gayet ıyı ıken ,,bıtkılerın alt yapraklarında kararma sorunu olusmaya başladı..

bu kararma daha cok uzerınde sankı yosunlaşma gıbı görunuyor...

ancak akvaryumumda yosun sorunu yok...

sankı dip balıklarının kaldırmıs oldugu dıpde olusan tortuların yaprakların uzerıne konması ıle olusan bır problemmıs gıbı geldı bana ...fazla bır bılgım olmadıgından sadece bunu dıyebılırım..

dıp cekımı ıle bu tortuları almaya calışsamda bu sorun gıderılmıyor..

bılgısı olan dostlar yardımcı olursa sevınırım..tşk ederım..

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Tankınızda sirkülasyonu sağlayacak ekipman varmı, gübreleme yapıyormusunuz nelerdir, haciminize göre nufusunuz fazlamı, aydınlatmada floresanmı kullanıyorsunuz ve en son ne zaman değişim yapıldı, taban malzemeniz nedir?

Resimde eklerseniz yardımcı olmaya çalışalım......

3. gnothi

gnothi

İsim:
    arda
    Fotoğraf091.jpg Fotoğraf087.jpg

140x50x60..ebatlarında tankım..

ehıem ın prfrsnl motur...

hava motorum

sıvı gubreleme yapıyorum efendım

10 tetra 8 neon 3 melek 8 copcu balıgı cesıtlı...bır kac cesıt daha var ama onlarında adını unuttum :))

aydınlatma florasan kullanıyorum 5 adet

taban malzemesı ısımlerını bılmıyorum..aldıgım zaman soylemıslerdı ama su an aklıma gelmıyor.. sanırım sız fotolardan bılırsınız..

son uc haftada her hafta yapmaya basladım dıp temızlıgını ve su degısımnı..efendım..

4. gnothi

gnothi

İsim:
    arda
    bunlarda dıgerlerı efendım

Ekli Dosyalar:

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Arda bey merhaba.

Anladığım kadarı ile filtre olarak Eheim profoyonel kullanıyorsunuz, kullandığınız filtre tankınızın uzunluğuna yetecek sirkülasyonu yapamaz, bunun için minik iç filtrelerin kafa motorunu kullanabilirsiniz. Dış filtre çıkışınızı tankın solundan veya sağından boylamasını vererek, karşı tarafınada bahsettiğim kafa motorundan iki adet, su yüzeyinin 1-2 cm altından vererek sirkülasyon sağlarsanız tortuların yosun oluşmasını önlemiş olursunuz, yanı suda akıntı yapmanız gerekmektedir.

Hava motoru kullanıyorsunuz sanırım, bunu kullanmanıza gerek yok, suya verilen oksijende yosun oluşumunu tetikler.....

Şu anki problem gözünüze kötü görünüyorsa eğer, kararan bitkileri dışarı alarak, kararmış bölgelere oksijenli su uygulayabilirsiniz, bitkileri bu sıvıya fazla maruz bırakmayın, hepsini bir anda çıkartmayada çalışmayın, bitkiyi öldürürsünüz.

Yemlemeyide günde bir sefer yapın.....

6. gnothi

gnothi

İsim:
    arda
    tşk ederım sayın murer

vermıs oldugunuz bılgıler ıcın. en kısa surede uygulamaya başlayacagım...

7. gnothi

gnothi

İsim:
    arda
    sayın murer kafa motorunun hangısı daha ıyıdır marka olarak...yanı uygun olabılecek guzel ve saglam bır urun.. tşk ederım efendım.

birde sump kafa motorları ıle sirkalısyon kafa motorlarının arasındakı fark nedır...

ınternetden baktım da soyle bı anlayamadım efendım...

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    gnothi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş