1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitki Yapraklarında Oluşan Deforme Nedir

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde avcitrex tarafından 15 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR
    Akvaryumumda önüne geçemediğim bir sorunum var, dev gül ve tütün bitkilerimin yapraklarında delinme oluşuyor ve alt yapraklar dökülüyor. Tütün bitkisi yeni çıkan yapraklarındada bazen delikler gözlemliyorum ama gülün üst kısmı ve formları çok güzel ve kıpkırmızılar diğer bitkileriminde formaları gayet iyi. Delinmeleri potasyum eksikliği dedim ve potasyum takviyesi yaptım uzunca bir süre değişiklik olmadı. Florasandandır dedim yeniledim yine aynı sorun devam etti. Anlamadım gitti, dedim foruma yazayım belki bir çare bulunur diye.

Akvaryum ölçülerim; 100,30,45 standart kapaklı akvaryum.

Taban 8cm veya üzeri hagen + bitki kumu + dere kumu.

Işıklandırm 2x 30w slviana grolük 1x 18w 6400k gün ışığı ( akşam 6 - gece 1 arası)

Astro 2202 dış filtre.

300w ısıtıcı (26 derecede sabit sıcaklık)

Gübre olarak Tunç Bey'in potasyum, mkro element gübresi + deep demir gübresi.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: Bitki Yapraklarında Oluşan Deforme Nedir

Yaprak delinmelerini sadece potasyum olarak görünsede, yeni çıkan yaprakların kenarlarında da sararmalar meydana gelecektir, potasyum eksikliği budur. Yaprak delinmeleri de manganez eksikliğininde göstergesidir.

Bitkilerin yapraklarının dökülmesi fosfat eksikliğinin göstergesi olup, yeşil yapraklar haddinden fazla koyu yeşil olması gerekir.

Tankında sadece üç çeşit gübre kullanıyorsunuz, nitrat, fosfat ve misket gübre kullanmanda gerekiyor. Unutmamak gerekir ki bazı bitkiler besinleri yapraklarından bazıları ise köklerinden alır.

Nitrat fosfat dengesi önemli bir nokta olup iyi ayarlamanız gerekiyor, ayarlama yapılmazsa yosun kaçınılmaz olur.

Potasyum vermye başladıysanız, değişen bir şey yoksa, micro element gübresini arttırmanız sorununuzu çözecektir...

3. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt
    Cevap: Bitki Yapraklarında Oluşan Deforme Nedir

Yeni yaprakların güzel görünüp diger yaprakların dökülmesi genelde minör element eksikligi dir yaprakların dökülmesini demir takviyesi ile durdurmayı deneyin bence iş görücektir..

Sayfayı Paylaş