1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitki yetiştirirken izlenmesi gereken adımlar

Başlığı 'Portal Peyzaj Atölyesi' kategorisinde onrguneyli tarafından 2 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. onrguneyli

onrguneyli

Merhabalar. Aşağıda ki gibi bir akvaryum elde etmek için hangi adımları izlemeliyim? Fotoğrafta ki bitki Türleri nedir ve kullanmam gereken toprak türü, Işık türü vs.. nasıl olmalı? Bilgisi olan varsa el atın lütfen benim akvaryumum 140 litre. [​IMG]

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. onrguneyli

onrguneyli

Bu arada 11 cichlid besliyorum

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Kusura bakmayın yanlış anlamanızı istemem. Ama taşıma su ile değirmen dönmeyeceğini söylemek için konuya teşrif ettim. Elbette portallar, forumlar insanların bilgi edinmesi için var. Ama bu kadar insanın bir arada olması insanı hazıra yönlendirmemeli. Elinizde bir sununuz yok. Bir araba düşünün ki ne motoru var ne tekeri ne de vitesi. Bir direksiyonla onu yönlendirmemiz imkansız. Portalımızda çok değerli kurulumlar ve bilgiler mevcut bunları ilk başta araştırmanız gerekir. Tecrübelerimizi paylaşmak için buradayız. Ama emin olun bu bilgilerde değerli.

Ama size yine de yardımcı olmak adına bazı önemli noktalara değinmek istiyorum. Bu tarz bir bitkili akvaryumu oluşturmak için tabanımızın sağlam olması gerekir. Tabandan kastımız bitkili akvaryumumuzun kumudur. Mineral içeriği konusunda zengin, nitrat ve fosfat ihtiva etmeyen, eser elementleri sağlayabilecek, bitkilerin köklerinin gelişimini destekleyecek, bakteriyel yapıda katkıda bulunacak ve daha nice görevleri yerine getirecek tabanı oluşturmamız lazım.

Yüksek aydınlatmaya sahip olmamız gerekir. 1 litreye yaklaşık 1 - 1,5 watt ışık düşmesini şahsen öngörmekteyim.

Yüksek ve düzenli besin değerlerine sahip olmamız gerekir. NPK - Eser Element - Co2 - Demir vb...

En önemlisi ise araştırmak ve öğrenmek lazım. Siz arabamızın parçalarını kafanızda toparlamaya başlayın. Ayakları daha güçlü yere basan bir konu açın emin olun yardımlar karşısında hayrete düşeceksiniz. Ama altı boş bir konu fazla rağbet görmeyecektir.

4. onrguneyli

onrguneyli

Aslında araştırdım lakin kafamda ki soru işaretlerini gideremediğim için bu yolu seçtim. Benim merak ettiğim şey attığım fotoğrafta ki bitkilerin türü. Ona dair bilgi bulamadım çünkü.
    Ve siz de haklısınız tabi bu durumun farkında olarak yazdım bunları çünkü bi öğrenci olarak saatlerce araştırma fırsatı bulamıyorum :) teşekkür ederim

LostRua bunu beğendi.
  5. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Zemin bitkisi muhtemelen cuba dır. Yeni başlayanlara pek önerilmez, hassas bir bitkidir.

Sayfayı Paylaş