1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkiler,bitkili Konusunda Tecrübelerimizi paylaşalım

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde kaan07 tarafından 24 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Bu konumuzda ise bitkiler ve bitkili akvaryumlar ile ilgili bütün tecrübe ve gözlemlerimizi paylaşıp arkadaşlarımıza yardımcı olabiliriz.Toplu tür tecrübelerinin bir arada olması faydalıdır.

saygılar:gif

2. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Ben anubias besliyorum. Tecrübe edinmedim fazla ama dayanıklı bitki. Köklerini kuma dikerseniz çürüyor.Kayalara,kütüklere misina ile bağlamak lazım.çok ışığıda sevmiyor.

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Eledoa hakkında bişeyler yazayım o zaman.

Eledoa çok kolay üreyebilen bir bitkidir. Uzayan dallardan makasla birer parça kesip akvaryumda farklı bir alana yerleştirirseniz boy atmaya devam ettiğini gözlemlersiniz. İlk bitkili akvaryumumda sadece eledoalar vardı. Işığı seven bir tür olduğunu gözlemledim. Gübre de verirseniz eledoları durduramazsınız. Canlıdoğuran besleyen arkadaşlara kesinlikle tavsiye ederim. Sığ olarak dikin ki yavrularınız için barınak olsun. Ben o şekilde onlarca yavruyu anaçlarıyla aynı tankta büyüttüm. Faydasını siz de göreceksiniz.

Bu da eledoa'dan bir resim.

4. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Habitat: Asya

Uzunluk: 40-100 cm

Sıcaklık: 10-26 °C

Işık Toleransı: Çok Düşük - Çok Yüksek

Işık İhtiyacı: Farketmez

Su Sertliği Toleransı: Çok Yumuşak - Çok Sert

Uygun Su Sertliği: Farketmez

pH Toleransı: 5-10

Uygun pH Seviyesi: 7

Gelişim Hızı: Çok Hızlı

Bakım İhtiyacı: Az

Genel Bilgiler: Çok hızlı büyüyen, çok zor şartlara dayanan bir bitkidir. Su sıcaklığı 26 derecenin üstüne çıkmadıkça problem olmaz. Çok hızlı büyümesi sudaki bitkilerin ve yosunların kullandığı maddeleri hızlıca azaltacak, böylelikle yosun sorununun da önüne geçecektir. Ancak sudaki yavaş büyüyen bitkilerin eser elementleri, karbondioksit, nitrat gibi maddelerin alınmasında bu bitkiyle rekabet edemeyip gelişmeleri durabilir. Yeni başlayanlar için ideal bir bitkidir.

Yeni başlayanlar için çok iyi bitkidir....

Habitat: Güney Amerika

Uzunluk: 30 - 80 cm

Sıcaklık: 18 - 26 °C

Işık Toleransı: Orta - Çok Yüksek

Işık İhtiyacı: Yüksek

Su Sertliği Toleransı: Yumuşak - Sert

Uygun Su Sertliği: Yumuşak

pH Toleransı: 4 - 7

Uygun pH Seviyesi: 6

Gelişim Hızı: Hızlı Orta

Genel Bilgiler: Çok tutulan bir bitkidir. Bolca bitki grup halinde dikilince dekoratif gözükür. Yüksek ışık gereksinimi vardır. Otçul balıklar tarafından yenilebilir.

Habitatı: Kozmopolit

Uzunluk: 5-80+ cm

Genişlik: 5-15+cm

Sıcaklık: 10-28 °C

Işık İhtiyacı: Çok düşük-Çok Yüksek

Su Sertliği Toleransı: Yumuşak-Çok sert

Uygun Ph Değeri: 6-9

Gelişim Hızı: Yüksek

Bakım İhtiyacı: Kolay

Genel Bilgiler: Özellikle grup halinde dikildiklerinde yavru balıklar için saklanma yeri oluşturur. Besinleri hızlı tüketerek yosunlanmanın önüne geçer.

5. oday

oday

İsim:
    Bülent Öztel
    Alg için en iyi çüzümün büyük bir grup Amano Karidesin olabileceğini söyliye bilirim.100 litre için 20 tane gibi.
    Sakal yosun ve alg için birde akvaryumunuzda Cabomba Aquatica (su perisi) bakabilir,sudaki fazla gübre ve co2 miktarını cabomba sayisinde tüketebilirsiniz.Bu sayede yosunları tetikleyici madde fazlası kalmaz suda. .Ş.

Herkese sağlıklı bitkiler...

6. safak

safak

Ben astronot tankımda daha yeni bitkili deneyimlerime başladım şimdi astronot tankımda yaklaşık üç hafta oldu 1-anubias 2-Eledoa 3-gül 4-zeytin ve adını hatırlıyamadığım kaan'ın tanıttığı ikinci resimdeki bitkiden bakıyorum.Şimdiye kadar hiç bir sorun çıkmadı ama tabiki de bakılan canlı astronot olunca ara sıra bitkiler yerinden çıkıyor.Anlıyacağınız artık bitki portalındayım :)

Sayfayı Paylaş