1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkiler hakkında sorularım

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde fth-94 tarafından 17 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Daha önceden bitkim vardı fakat hiç birşey bilmiyordu. Akvaryumcuların dedikleri şekildeydi. Ama bu sefer bilgili bir bitki akvaryumum olsun istiyorum.

Ben 30 lt 3 haftalık sp yavrularımın bulunduğu akvaryuma bitki ekmeyi düşünüyorum. Fakat bitkiler hakkında hiç bir bilgim yok.

Öncelikle akvaryumumda küçük bir bitki var. Yavular bunu yiyemiyor. Büyük bitkileride yemezler sanırım. Zaten yavrular biraz büyüdüklerinde diğer büyük tanka geçireceğim.

Aquaclay mı ? Yoksa karışık kum mu önerirsiniz ? Kumun kalınlığı kaç cm olmalı ?

Aydınlatma olarakta Murat hocamın yollamış olduğu yanılmıyorsam Aquastar bitki lambası var. Sadece 1 adet 30 lt için yeterli olurmu ?

Sıvı gübre kullanmam sarı prensesler için bir sorun teşkil edermi ?

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bilgisi olan yokmu ?

3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

SP yavruları biraz büyüdüklerinde anubiaslar hariç her bitkiyi yerler diye biliyorum, tabii yanlış bilmiyosam... Cichlid cahiliyim de...

30 lt akvaryumunun uzunluğu nedir Fatih... Eğer 35 cm civarı veya daha kısa ise sana bir adet 30 Watt Fujika tasarruflu floresan lamba öneririm... Süper olur aydınlatman, altında cam olmadıkça...

Bitki işine yeni başladığına ve akvaryumun ufak olduğundan sana dere kumu öneririm... Bitki için de standart bitkilerden yani zeytin, gül, cabomba vesaireden beğendiklerinle başlamanı salık veririm...

Gübre için ise ilerleyen zamanda bitkilerine göre tekliflerde bulunabiliriz... Akvaryumun gidişine göre... Bu boyda bir akvaryum antreman akvaryumu olacağından güçlü bir taban yapmana gerek yok zaten biz Low-Sşde /pardon Low-Tech) abilerin ben ve Emrah daha henüz bugün yepyeni bir taban malzemesi denemesine başlıyoruz... Sonuçları olumlu olursa senin tankın bizimkilerden sonra bu sistemle tanışacak ilk akvaryum olur...

:cicek:

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Doğru biliyorsun abi zaten prensesler orada biraz büyüdüklerinde hemen diğer ana tanka geçireceğim.

Benim elimde bitkiler için olan Aquastar floresan var. Murat abi yolladı bitki için. Akvaryum 40 cm uzunluğunda.

Bitkiler için en iyi kum dere kumu mu yoksa karışık mı ?

5. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Bence dere kumu senin işini görür... Floresan lamba 40 cm uzunluğundaki akvaryuma sığacak mı? Sığsa bile bence iki adet 15 Watt ya da 18 watt tasarruflu floresan ile çok daha harika olur... Bitki kızartmak istemez misin?

6. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Fatih kardeşim anubiasın türlerini besleyebilirsin yada criptocoli bitkisini rahatlıklar besleyebilirsin. Anubias kum pek istemez taşa yada bir dekora misina ile bağlayabilirsin. Ama kum eklemek istersen bence dere kumu ekle daha iyi olur.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Fatih'ciğim benim göndermiş olduğum Aquastar 30 watt, 90 cm boyunda bunu nasıl kullanmayı planlıyorsun? :uyari:
    Abdullah hocanın, aydınlatma tavsiyesi doğrudur. Tabanda ise aquaclay yerine siyah hagen kum bitki tutturmada daha iyi olur senin için. Filtrasyonu nasıl sağlayacaksın?

Tank ölçülerini, kullandığın ekipmanları konu başlığında belirtseydin iyi olurdu.

Yanlız yavruların şuan ufak, biraz palazlandıklarında bu tarz bitkileri koyduğunda bitkileri tırtıklamaya başlıyacaklardır. burda:gif

Sen kumunu ve aydınlatmayı tamamla, bitki işi kolay. High-Tech'ci olduğumuzdan dolayı, her hafta budadığım bitkiler senin tankın gibi iki tane tankı full bitkili yapar. Makas elimde sen rahat ol. :F

Eğer akvaryumunda aydınlatma kapağı yoksa, Bunlardan iki adet alabilirsin. Sağlı sollu koyarsın akvaryumun yanına.

8. taygun

taygun Guest

Fatih Merhaba,

Eğer çiklit yetiştireceksen bu balıkların ph'ı yüksek su sevdiklerini gözönüne almalısın. Bu durumda aquaclay ve diğer bitki yetiştirmede kullanılan kumlar senin işine yaramaz. Sumpun olmadığı için ph'ı yükseltecek midye kırığı, ince mercan kırığı gibi kumları doğrudan tanka koyman lazım.

Çiklit beslerken de bitki seçme şansın çok az olması nedeni ile bu konuda vakit harcamana gerek yok. Anubias, Cryptocorny, bakabileceğin bitkilerdir. Bir tane daha bitki vardı ama onun isminin hatırlayamadım. Hatırlayınca sana bildiririm.

Son olarak 35 litre ne yazık ki sarı prensen bakılması için uygun bir kapasite değildir. Benim en ufak akvaryumum 65 litre ve onda sadece kiraz karides ve birkaç tane cüce vatoz yavrusu var. dön:gif Seninki beslemek istediğin balıklar için yetersiz.

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Lamba-kum-aydınlatmam hariç diğer herşeyim var. Bitkilerde Murat abidenmiş :)

Ben bitkilere kafayı taktım. Ne yapıp ne edip kuracağım. Gün ışığı adlı florasan nasıl olur bitkiler için ? Kum olarak mercan kırığı koymama gerekiyor sanırım. Filtrasyon pipo filtre ile sağlanıyor. Zaten 2-3 cm olduklarında ana tankıma alıcağım. Aqustar dışarıda kalacak şekilde kullanıcaktım Murat abi ama vazgeçtim :)

Murat abi bitkilerim sendenmiş teşekkür ederim :)

Murat abi o masa lambaları kullanışlı olur. Fakat onlardan alırsam 2 adet pahalı oluyor :) Birde onun içindekiler

Tamer hocam zaten 35 litrede 3 haftalık yavrular duruyor 1 cm boylarındalar. orada birazda büyüdüklerinde ana tanka salıcağım.

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Sen en iyisi bu sevdadan vazgeç Fatih. Bak bizim atladığımız su sertliğini Tamer abi sağolsun hatırlattı bize.

Bitkiler yumuşak su sever, senin balıklarında sert su seviyor.

Akvaryumunda kapak varmı diye sormuştum ama bilmediğim için bu armatürleri önerdim. Bu masa lambalarında 9 watt pll ampul ve balastıda bulunuyor hemde 8 TL. Sarfiyatlı ampuller iyi bir marka zaten bu fiyatlara belkide daha fazla. Hee kapağın varsa Abdullah hocanın önerdiği ampulu alırsın.

Ben siyah hagen kum önerim suyun dengesini bozmaması ve bitkilerin ihtiyacı olan maddeleri bünyesinde barındırması.

En iyisi ya yavrulardan vaz geçeceksin, yada başka bir akvaryum kuracaksın.

Senin söylediğin gibide 4 saat aydınlatmada yetmez, en az 8 saat aydınlatma vermen gerekir tanka.

Bu gereksimleri hazırlamadan bitki yok sana.

11. taygun

taygun Guest

:D Süpersin hocam ya. :F Senden iyi baba olur. Ben de oğluma "ders çalışmadan gece maçı yok" diyorum da. haha:

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bitki onun köpeği olur Fatih biliyor bunu abi.

Şimdi göndereyim sonra yazacak forma bitkiler çürüdü diye, ondan sonrada birileri senin bitkilere veriyorsun Co2'yi, veriyorsun Co2'yi diyecekler. haha:

13. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

:F :F :F

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Abi Hagen kum sormuştum ben adam bana dediki ondan alma o pahalı ithal o bundan al aynısı demişti... ??

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Hagen kumun kilo fiyatı 3 TL , Aquaclay ile aynı fiyat. Aquaclaye yapısı itibarı ile bitki tutturmak zordur, sonra uğraşırsın.

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Tamam hocam fakat bulamamıştım burda. Adam o hem pahalı ona gerek yok buda aynı dedi. Ne yapayım ? Hagen dersen diğer akvaryumcularada bakarımç

17. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Fatih kardeşim 30 lt'lik yavruların bulunduğu akvaryum dediğin galiba yanlış hatırlamıyorsam, başka bir açtığın konuda şeffaf saklama kabı demiştin.Bunda görsellik ne kadar iyi olur bilemiyorum.

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hocam evet öyle saklama kabı değil. O işin espirisi :) Alttaki resimdeki gibi. Birde ışığı açınca 10 numara oluyor :) Eğer kurarsam kurmakta istiyorum çok güzel bir akvaryum olacak. Bakın göreceksiniz. Fakat bugun kayseriye gidiyorum. Bu İstanbuldan son mesajım olacak. 10 gün sonra geri geliyorum :) 5-6 saat sonra Kayseride görüşürüz :)

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Fatih sen bunamı kuracaksın bitkili tankı, yandın sen yandın. Gözüm görmesin seni..... montz:

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fatih gel sen onu karantina ve ya üretim akvaryumu yap Murat'ı kızdırma daha fazla. :F

Sayfayı Paylaş