1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkiler ne istiyor bizden ?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 11 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selam,
  Bitkili akvaryumlar hepimizin hoşuna gider fakat, çoğu zaman sıkıntılarını okuruz.
  Bu sıkıntıların sebebi ne olabilir ki ?
  Bitkilerin yaşayabilmeleri için Co2, ışık ve besine ihtiyaçları vardır. Besinleri de , azot (N) ,fofor (P) ve potasyum (K) gibi makro besinler ve miktar olarak daha az ihtiyaç duyulan mikro besinler olarak ikiye ayırabiliriz. Akvaryum bitkileri, gelişimlerini normal olarak sürdürebilmek için bu maddelere belli oranlarda ihtiyaç duyarlar. Maddelerden biri yetersiz olduğu anda da, diğer maddeler gereğinden fazla olsa bile büyüme durur. Sorun burada başlar zaten.

  Metabolizma olarak daha gelişmiş akvaryum bitkilerinin büyümesi durunca, daha ilkel yaşam formları olan yosunlar ortamdaki maddeleri kullanmaya başlar. İşte bu nokta, hobicilerimizin akvaryumumu yosun kapladı diye bağırmasını, feryat etmesini açıklayan noktadır.

  Akvaryum bitkileri için yetersiz olan madde, yosunlar için yeterlidir. Bu durum, tıpkı, yere dökülen ekmek kırıntıları yüzünden evimizin karınca istilasına uğramasına benzer. O kırıntılar bir insanı beslemeye yetmez ama, karıncalar için yeni bir yaşam alanı oluşturmak için yeterlidir.

  Buradan çıkacak sonuç, su değerlerini ve canlı ihtiyaçlarını bilmek başarının anahtarıdır. Bitkiler için, aydınlatma, Co2, gübre gibi maddeleri düşünürken, diğer besinlerin varlığınıda bilmek asıl başarıyı getirir.

  Bitkisi bol akvaryumlar dilerim.

  YIKIKTEMO,
  Saygılar...
   
 2. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Ynt: Bitkiler ne istiyor bizden ?

  Co2 kısmını hiç anlayabilmiş değilim daha doğrusu mantığını anladım ama kullanmayan arkadaşlarım var akvaryumları orman gibi bazı yerlerdede Co2 olmazsa olmaz diyorlar.Elimde sadece yeterli ışık ve gübre var.Akvaryumumda Java Moss var acaba eledoa,anubias gibi türleri geliştirebilirmiyim.
   
 3. turqer

  turqer

  Mesajlar:
  1.083
  İsim:
  Türker Sezgin
  Ynt: Bitkiler ne istiyor bizden ?

  Bahsettiğiniz bitkiler için gerekli CO2 yi balıklarınız sağlayabilir diye düşünüyorum. Elodea, anubias fazla gereksinimi olmayan bitkilerdir.
  Kendi akvaryumum da anubias,elodea,cryptocoryne ve pellia moss ("Monoselenium tenerum") mayalı ya da tüplü sistem olmaksızın sorunsuzca gelişiyor.

  Ama gereksinimi fazla olan bitkiler için balıkların sağladığı CO2 yetmeyebilir. Bu durumda dışarıdan takviye yapmak şarttır. Bu takviyenin yapılması da ayrı bir özen istiyor elbette. Bildiğimiz gibi pH'a etkisi büyük. Bitkileri mutlu ederken, akvaryumda ki diğer canlıları da düşünmek gerekir...

  Saygılarımla..
   
 4. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Ynt: Bitkiler ne istiyor bizden ?

  Türker bey teşekkür ederim bi deneyeceğim inşallah başarısız olmam.Aydınlatma 0.5 W litre başı gübre deepfix sıvı gübre Co2=Yok ! :dusunceli:
   

Sayfayı Paylaş