1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkiler ve Elementler

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 19 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selam,

  Bor(B): Kalsiyumun kullanılması ve büyümede önemli rol oynar. En beligin eksilik belirtisi yeni çıkan yapraklarda buruşuk görüntüdür.

  Demir(Fe): ]Enzim ve klorofil sentezinde görev alır. Eksikliğinde en belirgin olarak yapraklarda sararma görülür.

  Nitrojen(N): Aminoasit ve protein sentezinde gereklidir. Eksikliğinde yapraklarda sararma gözlenir.

  Fosfor(P): Enerji dengesini sağlar. Eksikliğinde yaprakların erken dökülür.

  Sülfür(S): Protein, aminoasit, enzim ve koenzimlerin sentezlenmesinde görev alır. Eksikliğinde büyümede sorunlar ve btikilerde sararma gözlemlenir.

  Potasyum(K): Enzimlerin harekete geçirilmesinde, ozmoz ve yük dengesinde kullanılır. Eksikliğinde yaprakların uçları ve kenarları sararır.

  Kalsiyum(Ca): Enzim reaksiyonları ve metabolizma düzeninde kullanılır. Eksikliğinde bitkilerin bazı kısımlarında büyümeye bağlı bozukluklar görülür.

  Magnezyum(Mg): Enzimlerin harekete geçirilmesinde, iyon transferinde ve klorofilin yapı taşı olarak kullanılır. Eksikliğinde yapraklarda sararma ve renk kaybı ayrıca yaprakların dökülmesi gibi belirtiler görülür.

  Bakır(Cu): Fotosentez, protein metabolizması, karbonhidratların dağıtımı ve su dengesinde kullanılır. Eksikliğinde anormal gelişim, çabuk solma, spiral şekilde yaprak gelişimi görülür.

  Manganez(Mn): Enzim reaksiyonları ve fotosentezde kullanılır. Demir eksiliği ve yaprakların damarları arasında bozulma eksikliğinde ortaya çıkan belirtilerdir.

  Çinko(Zn): Enzimlerin harekete geçirilmesinde kullanılır. Büyümenin yavaşlaması, gövde ve yapraklarda şekil bozuklukları en belirgin eksiklik belirtileridir.

  Mobilden(Mo): Nitrat kullanımında en önemli rolü oynar. Eksikliğinde yapraklarda sarı benekler oluşur. Ayrıca eksikliğinde akvaryumda nitrat oranında artışlar gözlenir.

  YIKIKTEMO,
  Saygılar...
   

Sayfayı Paylaş