1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkilerde Gövdeden Köklenme

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde rappier tarafından 30 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Özellikle limon ve zeytin'lerimin gövdelerinden akvaryumun görselliğini bozacak şekilde çok sayıda kök çıktı. Bu köklerin oluşması normalmi? Tabandan gübre desteği ile bu kök oluşumları önlenebilirmi? Ayrıca bu kökleri budamamda bir sakınca varmı ??

2. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Köklerin çıkması normal... Zevk meselesi tabii ama bence köklerin çıkmış olması daha güzel bir görüntü oluşturuyor... Gübreleme köklerin çıkışını engellemez... Kökleri budayabilirsiniz... Bu bitkiler aslında sürünücü gövdeye sahiptir... O nedenle belli aralıklarla bu kökleri çıkarmak zorundadırlar... Genetik programları böyle... Tabii akvaryum hobisinde bu sürünme özelliğine gerek yok...

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Kayıplarına üzüldüm Mecit abi o kadar uğraştın ettin ama ne yazıkki böyle şeyler oluyor.Tabanı çok karıştırdığındanda olmuş olabilir.. Kök olayına gelince bende sinir oluyorum ama yapacak bişey yok ne yazık ki.. Gül olsun , çınar olsun çok kök çıkartıyorlar.. Çınarlar 20-30 cm yüksekliğe ulaşııp birde kökleri aşağı indirmeye başladılar mı işin bütün zevki kaçıyor.. Biryerde yeterli besin alamayan ve daha çok besin almak için bu kökleri uzattıklarına dair bir yazı okumuştum ama gübreyse gübre vitaminse vitamin herşeyi veriyoruz yani ama hala çıkarıyorlar.

Hadi bitkileri buduyoruz ediyoruz bu işin bir yöntemi var , acaba kökleri budarkende dikkat etmemiz gereken hususlar var mı ? Koca 2 çınarımı köklerini kestikten sonra çürütmüştüm istemeden.. :bilmem:

Koparmak mı ? Kesmek mi ? Kökün dibinden mi yoksa gövdeye yakın biryerinden mi ? gibi..

4. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Geçenlerde yaptığım büyük akvaryum operasyonunda limonların köklerini makas yardımıyla gövdeye yakın yerlerden kesmiştim. Sonrasında sıfır tabana ektim ve naz: değmesin hiçbirşey olmadı. Şu anda gövdeden seri şekilde kök atıyorlar ve boyuda akvaryumun su yüzeyine çıktı.
    Sanırım kesim işini bu şekilde yapmak en uygun yöntem.
    Ama daha öncede dediğim gibi hala kök veriyorlar belkide limonun ön dip kısımlarına tilki kuyruk koyarak gövdeden çıkan kökleri kamufle etmek en uygunu olacak.

Sayfayı Paylaş