1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkilerde Gübreleme.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 8 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    MikroPro Element Gübresi: Gerekli

Sıvı Nitrat(N) Gübresi: Balıklarımınızın dışkıları amonyaklıdır ve bakteriler tarafından çevrilir.

Sıvı Fosfat(P) Gübresi: Balık yemlerinde ağırlıkla bulunur.Balıklarda yemleme yapılırken suya geçer.

Sıvı Potasyum(K) Gübresi: Gerekli

Sıvı Demir Gübresi: Gerekli

Arkadaşlar yukarda açıklamak istediğim seyleri kısa kısa yazdım yukardaki yazılarıma katılıyor musunuz ?

Yada sizce hangi gübreler gereklidir hangilerine ihtiyaç yoktur. Low tech bir akvaryumum var taban olarak yoksunum ama misket gübre ilede desteklemek istiyorum. Sonuç olarakta sıvı gübre olarak bunları düşünüyorum. Yada sadece element gübresimi kullansam ? Siz bana ne önerirsiniz.

Gübreleri Tunç Sönmezoğlun'dan alacağım.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Nitrat ve fosfat gübresinin balıklar ve yemler taraından karşılanacağına katılmıyorum...

Biraz araştırma yaparsan ne demek istediğimi anlarsın. Mantık yüretmek ile olmuyor bu işler maalesef....

ozgr bunu beğendi.
  3. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Bence Tunç beyin demir mikro element nitrat fosfat potasyum bütün gübrelerinden almak lazım. Bitkilerin ihtiyacına görede bu gübrelemeleri yaparız. Özellikle potasyum en gerekli gübre bunu daha da fazla almak lazım diğer gübrelere göre.

murer bunu beğendi.
  4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Buyrun araştırma sonuçları nitrat eksikliğinde bitkilerde sararma ileri safhalarda ölüm.

Fosfor eksikliğinde gelişim duracak ve ölüm gerçekleşecektir.

Ve makro besindir eksikliğinde hemen anlaşılmayacakmıdır. şahsen eksikliğinin hemen anlaşılması gerekir böyle bir durumda. Ve eksikliğinde müdahale gerekmez mi ? Yada tam oranına göre düzenlimi kullanmak lazım. Peki biz nitrat ilavesi yapınca oranın artması sonucunda etki etmeyecekmi ? O kadar balığın bıraktığı amonyağa ne oalcak sonuçta yine su değişimi yapıp kullanmayacak mıyız ? Tamam fosforfa tamam dedim ama bu nitratı her hafta düzenli kullanmak gerekirse oranda bir artış olmayacak mı biz su değişimini tam olarak ne amaçla yapıyoruz nitratın önüne geçmek için değil mi ? Peki o zaman bitki zaten kullanacak o zaman su değişimindede gerek kalmaz ve sadece eksikliğinde müdahale edilir gibi bir düşüncem var ? Nitrat konusunda...

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Balıkların dışkısıyla mışkısıyla olacak iş değil bunlar... O zaman high-tech tankı olalar neden balık doldurmuyorlar tankı ? Yani tüm gübreler gereli ;) Balık dışkısı ve yem gerekli olan gübrelerin ne kadarını karşılayabilirki ?

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Balığın vücut salgılarından ötürü oluşan akvaryumdaki nitrat balığı öldürmeye yetiyor ama bitkiye yetmiyor. Ve biz bitkiye yetsin diye ekstradan nitrat döküyoruz ??? Doğru mu oldu yani söylediklerinizi doğru mu anlamışım ?

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Demekki balığın pislğindeki nitratla güredeki nitrat farklı ;) Murat abinin tankında da bir sürü balık var. Peki neden nitrat gübresi verildiğinde ölmüyor ?

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Zaten balığın dışkısı ile nitrat elde edilmezmiş galiba protein atıkları sonucunda amonyak oluşur amonyak nitrata kadar dönüşür bitkilerin kullandığı sanırsam nitrojen peki discus besleyenler nede su değişim oranları azaltmak ve nitrattan biraz olsun kurtulabilmek için saçak kök bitkier ekliyorlar. Suya düzenli olarak nitrat verilmesin ama eksikliğinde verilsin diyorum ben şahsen. Ama bu neden olmaz açıklanmıyor tamam nitrat gübre verilmesi gerekir. Ama tam neden söyleyebilecekler söylemiyor.

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Şimdi Doğuş'cuğum, sen oradan, buradan, kulaktan dolma bilgiler ile, birazda mantığını çalıştırıp bilgi paylaşmaya çalışıyorsun, yani tereciye tere satıyorsun. Mantık ile olacak şeyler değil bunlar. Mantığını daha sonra çalıştırıp neyi nerede yanlış yapıyor olduğunu belirleyip düzelteceksin, bu bunu üretir şundan bu fazla gelir daha sonraki evreler olacaktır.

Birincisi, sucul bitkiler ile karasal bitkiler aynı mantıkta beslenseler dahi, toprakta bulunan fazla besinler, toprakta kalır. Ama sucul bitkilerin besinleri hem toprakta hemde suda bulunur, buda neyi gösterir, bazı bitkiler ya kökten, yada dövdeden beslenir, her ikisinide beslenmeyide yapan bitkilerde vardır. Yanlız suda bulunan fazla besinler yosun olarak bize geri döner, veya balıkları etkiler.

Her bitkinin besin kullanımı farklıdır, bazısı nitratı fazla kullanır, bazısı potasyumu fazla kullanır. Bu demek oluyorki her tanka aynı oranda gübre verilmez, bunu en iyi test kitleri ile anlarız. Tankında bulunan bitki çeşitleri sürekli aynı kalıyor ve bitki yoğunluğuna göre, test kitleri ile başlayıp daha sonra gözlem ile takip edebiliriz. Yani senin tankını senden iyi anlayan olmaz.

Örnek verilmek gerekirse, sen şimdi soru soruyorsun, ben şu kadar potasyum veriyorum, bitkilerim şunlar ama genede yapraklarım deliniyor. Biz senin tankında potasyumu çok kullanan bitkinin cinsini sen söylersin, biliriz amayoğunluğunu bilemeyiz. Artı olarakta belirteyim potasyum gübresi distirasyon ilede ölçülemez, yani bizlerin ölçüm yapabileceği bir testi yok, tamamen gözlem ile devam edeceksin, işte burada mantığı çalıştıracaksın.

Gelelim tezini çürütmeye. :)

Sıvı Nitrat(N) Gübresi: Balıklarımınızın dışkıları amonyaklıdır ve bakteriler tarafından çevrilir.

Evet mantiken bu doğrudur, benim tankımdan izlenimim ile cevap yanlıştır, nedeni; Tabanım gübresi ile toprağı ile kuvvetli, yanlız tabanımda 10.000 kök Glossotigma var, nitrat canavarı bir bitki, haftanın üç günü 35 ml veriyorum, yani 7 ppm. salı akşamı ölçüm yaptığımda nitret 0 ppm, çarşamba sabahı tekrar aynı dozaj, perşembe akşamı gene sıfır ppm, cuma aynı dozaj. Yani bitkilerim vermiş olduğum dozajı tamamen kullanıyor. Daha az dozaj verdiğimde fosfat açığa çıkıyor, camlar yeşil yosun oluyor, anında görüntü.

Sıvı Fosfat(P) Gübresi: Balık yemlerinde ağırlıkla bulunur.Balıklarda yemleme yapılırken suya geçer.

Evet buda mantıken doğru, gene örnekleme ile cevaplarsak, ben vermiyorum, nedeni ise; 200 adet balık 300-400 adet karidesim var, yani balık yüküm fazla, glossom yokken haftada üç kez 21 ml veriyordum, gloosso yayıldıktan sonra kestim. Bu demek oluyorki nitratı çok kullanan bitkin yoksa verecekmişiz.

Yanlız bu besinlerin kullanımına en iyi etken Co2'dir, yani benim tankımda, bir bitki ne istiyorsa var, hiç bir besinden yoksun değil.

Su değişimlerine gelince; Tanktan, gerektiğinde fazla besinlşeri uzaklaştırmak, bitkilerin bu besinleri kullanıyorsa, suyu tazelemek. Yani taze mineral.

Ben su değişimlerimi yaparken, musluk suyunda bulunan mineral değerlerinide gerektiğinde sıfırlıyorum, daha iyi gübreleme yapabilmem için. Her hafta %50 su değişimi, değiştiğim miktarın %40 reverse osmos suyu, yani saf su, %60 musluk suyu, buda filtre edilmiş yani klordan arındırılmış.

Diyeceğim o ki, sen kafası çalışan, bu hobide uç seviyelere gelecek bir kardeşimizsin, ama bunu ağır adımlar ile yaparsan sonuca daha çabuk ulaşırsın......

Sevgiler.......

LostRua, ozgr, cirol ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Teşekkür ederim tekrardan Murat Abi gerçekten açıklayıcı olmuş. Gerçekten teşekkürler. Artık doz ayarları için ilk başta Tunç abinin verdiği dozlara göre başlayacağım bitki yoğunluğuna göre belirtilere görede devam etmek gerekir o zaman. Artık ne kadar ayarlayabilirsek. : )

murer bunu beğendi.
  11. alptek

alptek

İsim:
    Adnan ÖCAL
    Murat bey yazınızda nitrat eklemezsen fosfat açığa çıkar buda camları yemyeşil yapar demiştiniz. Siz bu durumda fosfat fazlalığından camlar yeşil olur diyorsunuz. Diğer forumlarda ise fosfat azlığından camlarda yeşil yosun oluşur diyor. Kafam karıştı.

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Öncelik ile hoşgeldiniz Adnan bey.

Yosun, nitratın fazlalığından fosfatın azlığından oluşmaz, nitrat ve fosfatın dengesizliğinden oluşur. Tankımızda bulunan fosfat, nitratın yüzde bir olmalıdır. Yani 10 ppm nitratınız varsa fosfat 0.1 ppm olması gerekir.

Yukarıda bahsettiğim fosfat vermeme sebebim ise, tabanda glossolar nitratı çok çabuk tükettiğinden dolayı, fosfatın nitrattan fazla oluşmaması için vermiyorum, fosfat yemlerden ve balık yükünden dolayı tanka girdiği için.

alptek bunu beğendi.
  13. ali ilker

ali ilker

İsim:
    Ali İlker İLHAN
    Doğuş Bey,

Eğer tankınız low tech ise tabana misket gübre kullanmanızı, sıvı gübre olarak ta mikropro element gübresi ve potasyum gübresi almanızı öneririm. Bence de gübreler Tunç Bey'den olmalı. Mikropro element gübresini low tech'ler için üzerinde yazdığı miktarda kullanmanızı, potasyum gübresini de başlangıçta yavaş yavaş 1 haftaya yayarak akvaryuma toplam 15 ppm kadar vermenizi, ondan sonra da haftalık su değişimlerinden sonra, değiştirdiğiniz su miktarına 15 ppm gelecek kadar ilave etmenizi öneririm. Ben bu şekilde uyguluyorum ve memnunum. Balık ve bitki yoğunluğunuzu bilmiyorum ama bu şekilde kullanmaya başlamanızı, sonra eğer ihtiyaç olursa nitrat ve fosfat kullanmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla...

murer bunu beğendi.
  14. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Ali bey tüm gübreleri söyledim güzel bir ışıklandırmam var ama tabanımın güzel olduğunu söyleyemem ama isket gübrelerle o verime erişeceğimi düşünüyorum. Tüm gübrelerdende başta normal kullanacağım orana göre sonrasında kendi ihtiyaçlarıma göre ayarlayacağım. Bakalım hayırlısı diyelim. Daha bitkilerimiz yok ama yavaş yavaş herşey tamamlanacak.

15. ali ilker

ali ilker

İsim:
    Ali İlker İLHAN
    O zaman ilk önce akvaryumunuzu bitkilendirin (mümkünse bol miktarda hızlı büyüyen bitkilerden edinin), sonra yavaş yavaş gübrelemeye başlarsınız. İlk önce sadece potasyum gübresi kullanmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla...

Sayfayı Paylaş