1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkilerde Sacak Yosunu ve Çözümü

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 24 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  İstenmeyen Yosunlar. Saç ve sakal yosunu

  Murat Ercan (Murer) arkadaşımızın yosun sorunu şikayeti olan bir üyemize yazdığı iki destek mesajından çıkardığım faydalı bir makale okuyacaksınız aşağıda. :D

  Bu tip yosunların oluşmasını tetikleyecek etkenler; yetersiz su sirkilasyonu, yetersiz filtrasyon, yetersiz Co2 düzeyi veya eksikliği, zamanı geçmiş floresan tüpleri. Birde balık yükünüzden kaynaklanan fazla fosfat yetersiz nitrat oluşumu, yosunu tetiklerler. Yosun bulunan tanklarda yapılan en büyük hata ise, su değişimlerinden sonra açılan aydınlatmadır. Nedeni ise taze su ile tanka giren besinleri ışık yardımı ile bitkilerden önce yosunların faydalanmasıdır.

  [​IMG]--[​IMG]

  Yukarıdaki sol resimde görülen gül bitkisindeki şaç yosunudur. Genelde yeni kurulan tanklarda fazla ışıklandırma, oturmamış taban,(amonyak fazlalığı) yetersiz besin ile oluşur. Bu tip yosundan kurtulma yöntemi ise, tabanda istenilen döngü sağlanana kadar, alg yiyici canlılar ile çözüme gidebilirsiniz, bu canlılar ise Sea, Moly, ve bazı karideslerdir. Öteki bitkide görülen sakal yosunutürü ise, düşük nitrat seviyeleri, organik yük, kirli filtre, yetersiz su sirkülasyonu sebebiyet verir. Balık yükünüzden kaynaklanan fosfat fazlalığını dengeye getirmek için, nitrat seviyesini 15-20 ppm seviyelerine getirerek, 3-4 gün aydınlatmayı kapatmanız gerekmekte olup su sirkülasyonu ve tankınıza bol oksijen sağlamanız gerekir. Böylelikle yosunlar gerekli besini bulamadıklarından dolayı (Öncelikle ışık) çürüyecektir.

  Bitkili tanklara özellikle oksijen vermeye gerek yoktur. Genel görüş olarak burda hem fikir olabiliriz. Yanlız ben oksijeni fitre ile değil hava tışı ile yosundan kurtulmak için tavsiye ederim. Co2 kaçar görüşü bu durumlarda hakim olabilir ama suya Co2 verilmeyen akvaryumlarda bu görüş geçerli değil mantık olarak. Çünkü balıkların ürettiği Co2 ise suda çözünmüş durumundadır, dışardan verilen Co2 iyi derecede cözemessek su yüzeyi haraketlendirilmezki Co2 kaçmasın.... Bitkili tanklarda olmaz ise olmazı akıntıdır. Geniş ve uzun akvaryumlarda dış filtre ile akıntı sağlamak zordur. Bunun için minik iç filtreler satılıyor fiyatıda 5-6 TL gibi, aynı zamanda bu filtrelerin alt kısımları çıkartılıp minik bir sirkülasyon motoru olarak kullanılıyor. Bunuda bitkileri satan arkadaşın dediği gibi, su yüzeyinin 1-2 cm antından akvaryumun sağ ve sol tarafından sirkülasyon sağlayabilirsiniz. Dış filtreniz kuvvetli bir filtre ise, gene akvaryumun yanından akıntı verebilirsiniz.

  Yeni kurulan bitkili tanklarda genelde düşülen hata tüm floların aynı anda faliyete geçirilmesidir. Aslında yapılması gereken, ilk hafta 6 saat tek floresan, 6 saatten sonra ikinci floresan devreye alınarak 8 satte tamamlamaktır.

  İkinci hafta ise 2 floresan 6 saat, 6 saatten sonra 3. floresan devreye alınarak 8 sate tamamlanır.

  Üçüncü hafta ise, 2 floresan 6 saat, 6 saatten sonra 3. floresan devreye alınarak 10 saat yakılır.

  Dördüncü hafta ise, kademeli olarak 4 saat açık, 2 saat kapalı, 2 saat açık, 2 saat kapalı, 4 saat açık olmak kaydıyla aydınlatma yapılır. Dördüncü haftadan sonra 10 saat direk yakılabilir, bitkilerin ışık ihtiyacına göre bu süre 8 saat, 10 saat veya 12 saate göre ayarlanabilir.

  Eğer akvaryumunuzda dere kumu kullanıyorsanız üzerine misket gübre takviyesi yapılarak, üzerine Hagen siyah kum öneririm. Taban kalınlığı olarak ön taraflar 8-9 cm arka taraflarda 10-12 cm olması gerekir. Hagen kumu balıkları dışarı alarak ve suyun %50 sini boşaltarak direk suya boşaltabilirsiniz. Bitkilerinizi diktikten sonra geri kalan suyu damacana veya dinlenmiş su ile doldurup, balıkların tümünü tanka salabilirsiniz... Alttaki kumu sakın ellemeyin oluşan döngüyüde bozmuş olursunuz, sadece bitkileri söküp su çekin. Aydınlatma olarak ortalama 200 litrelik tanka 3x30 watt floresan yetmez. kum kalınlığınıda sayarsak kalan hacim 160 litrelere düştüğünü var sayarsak 2 adet daha 30 watt floresana ihtiyacı olacaktır. Yetersiz aydınlatmadada yosun problemi yaşayıp, bitki çürümeleri ile karşılaşırsınız. Beş adet floresan kombinesinide şu şekilde yaparsanız daha verimli olur, 2 adet Aquastar veya Aquarelle, 2 adet Philips TDL 950 ve 965, 1 adet Grolüx, Elinizde sanırım 10000 kelvin 3 adet var birini yedeğe kaldırırsınız, Bu floresanların temini içinse, Karaköy yapmanız gerekiyor, en uygununu oradan temin edebilirsiniz. Sadece tabandan misket gübre ile verim alamazsınız,bazı bitkiler köklerinden, bazıları ise yapraklarından beslenirler. Bunun içinde ilerleyen evrelerde, demir, potasyum, nitrat ve mikro elemen gübrelerine ihtiyacınız olacaktır.... Genel olarak doğru uygulamalar yosuun sorunu yaşanmamasını sağlar. Bitkili bir akvaryum tüm bileşenleri ile dengeli olmalıdır.

  www.akvaryumportali.com

  Bilmeden makale yazan Murat Ercan.
   
  turqer, fth-94, volkantr34 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Abi ne yaptın yaa.:F:F:F

  İlk bitkili deneyimimde yaklaşık iki ay yosun ile uğraştıktan sonra, okumadığım makale, denemediğim çare kalmadı, bir ara iyice azıtıp elimde şırınga oksijenli su ve Eritromisin ilacını bitkilere şırıngalıyordum, taki Tunç SÖNMEZOĞLU gübrelerine geçiş yapınca kurtuldum....

  Şimdi ise resmen bitkili tankım ile kedi fare ile oynar gibi oynuyorum. Fabrika gibi, dik 10 kök bitkiyi, iki ay sonra olsun sana mübalasız 200 kök bitki..

  Teşekkürler Temel hocam, beni mahçup ettin....
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 3. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Çok güzel bir derleme olmuş valla elinize sağlık :) Yazanında ellerine sağlık derleyeninde :)
   
  YIKIKTEMO ve murer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş