1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkilere Co2 lazım mı ?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Lake Tanganyika tarafından 15 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Merhaba;
    Ben bitkili akvaryum yapıcam 65*50h*40 130 litre bitkili olucak anck Co2 yapamıyorum :) bu yüzden bana gübresiz ve co2 istemeyen bitki söylerseniz sevinirim veya gübre ile yaşayan Co2 istemeyen bitki türü söylerseniz sevinirim. Akvaryumcuda bir gübre gösterdi Kırmızı gübre top şeklinde ondan kendiside kullanıyor ve onun bitkili akvaryumunda bir bitki 5 6 bitki yaymış, bu gübre sizce iyimidir size fotosunu koyucam bende bir gübre daha var onun adını unuttum yarın öğrenirim yazarım. gübre istiyen bitki ama Co2 istemeyen bitki türü yazarsanız sevinirim. saygılar:gif

Cevaplarını için teşekkürler...

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bitkilere Co2 lazım mı ?

Yavuz, güzel bir low tech akvaryum kurman için iyi bir tabana ve iyi sayılabilecek bir aydınlatmaya ihtiyacın olacaktır. Bunlar için önerim ise;

Taban olarak zeminden üste doğru sıralama.

* Tropica Aquacare - Plant Substrate 2.5L
    * Hagen siyah kum toplamda 25 kg. bu katmanda 8-10 kg. kullan.
    * Sera floredepot 2.4kg.
    * Hagen siyah kum geri kalan 15- 17 kg

Bu tabana Volkan abinin tabiri ile odun diksen çiçek açar. haha: (Bende aynı tabanı kullanıyorum)

Işıklandırmaya gelince.

2 adet 18 watt sylvania grolux
    1 adet 18 watt sylvania Aquastar
    1 adet 18 watt sylvania 865 veya 965 daylight (Gün ışığı)

Not: Eyer taban bitkisi kullanacaksan Grolux'ü 1 adet kullanıp Aquastar'ı 2 adet kullanırsın.Aydınlatmayı bu şekilde kurarsan tankın oturana kadar, hafta hafta ışık yakma periyotlarını vereceğim.

Bitkiler ise.

Arkaplan için: Saz türleri, zeytin. limon, gül, çınar, rotala, çam.

Orta plan : Blyxa, moos türleri, Alternanthera , Nuphar japonica.

Taban için acele etme tankın tamamen oturduktan sonra düşünürsün.

Filtrede kullanacağın malzeme.

* Seramik (Mech)
    * Eheim substrat pro
    * Yeşil sünger
    * Elyaf
    * Recine (Musluk suyun sert ise)

Sen tabanını aydınlatmanı ayarladıktan sonra elimden geldiği kadar bende olan bitkilerden gönderebilirim.

İşte sana, Low Tech, Co2 ve gübre ekle oldu sana Hıgh Tech. ;) dön:gif

Makale gibi oldu. Çokmu prof oldu sanırım abarttım. :F :F :F

Kolay gelsin. Umarım işine yarar.

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bitkilere Co2 lazım mı ?

Bence 10 numara oldu hocam ;) Ben Yavuz'un şaşırtmalı sorusu karşısında hafif sersemlesemde sen çok güzel toparlamışsın abi konuyu :) Ama taban biraz Pro Low Tech olmuş saat:gif

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bitkilere Co2 lazım mı ?

Volkan hocam, Yavuz mesajında gübre falan diye bahsedince,şimdi dedim kendi kendime Yavuz iki gün sonra ''gübreydi, Co2'di, abi fotosentez yok'', derken illaki Hıgh tech tank yapacak. Çünki görüyorum etrafımda. En azından böyle bir taban kurarsa yıllarca bu tabanı kullanır, sonradan gübre Co2 verir, alsana aslanlar gibi Hıhg Tech bitki tankı. ;)

Senin odun tabirin gibi. burda:gif

5. taygun

taygun Guest

Bitkilere Co2 lazım mı ?

Murat Merhaba,

Senin şu yardımseverliğine hayranım vallahi. Ne var ne yok hemen gönderiyorsun üyelere. Keşke hepimiz böyle olsak. em34:

Yavuz,

Genel olarak, bitkinin renginde pembe, kırmız renk tonları yoksa bu bitkilerin karbondioksit ve gübre ihtiyacı olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle kırmızı renkli bitkiler CO2siz yapamazlar. Bunlar haricinde, tabana çim gibi yayılan bitkiler de CO' ve gübreleme isterler.

Onlar haricinde, saz, elodea, crypto, amazon, çam ve anubias gibi bitkileri karbondioksitsiz bakabilirsin.

Daha detaylı bilgi istersen

http://www.plantgeek.net/plantguide_list.php?category=1&filter_by=2

Saygılar

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bitkilere Co2 lazım mı ?

Tamer abi, bu güne kadar alışveriş yaptığımız akvaryumculara verdikte ne oldu, koskaca bir hiç. Daha önce tankımda bulunan 19 kök, 4-5-6 yapraklı boyları 30 ile 70 cm. arasında değişen cryptocoryne balansae lerimi akvaryumcu 50 TL saydı. Ki, bir kökünü 15- 25 TL.'te kendileri satıyorlar.

Bende onlara verceğime, ihtiyacı olan arkadaşlarıma ve kardeşlerime dağıtıyorum. Böyle daha mutlu oluyorum.

''Keşke hepimiz böyle olsak'' kelimelerine gelince, portalımızda inanıyorum ki yardımsever arkadaşlarımız çoğunluktadır. saygılar:gif

7. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Bitkilere Co2 lazım mı ?

Murat Bey kesinlikle haklı. Bende kendi adıma elimden çıkaracağım akvaryumla ilgili her türlü şeyi çevremdeki bu işe gönül vermiş arkadaşlarımla paylaşmaktan mutluluk duyarım. Paylaşamayanlardaki tek sorun sanırım ellerinde kendilerine yetecek kadar çok olmaması diye düşünüyorum. En azından benim bitkili akvaryumumda durum bu. Bitkilerim daha tam oturmadığından verimli bir büyüme ve çoğalma sağlayamıyorum. Nihayetinde bana yetmezken başkasına dağıtmaya çalışmakta biraz mantıksız bir davranış olur diye düşünüyorum.

8. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Bitkilere Co2 lazım mı ?

Yardımın için teşekkürler Murat Hocam çok güzel ve detaylı anlattın çok teşekkür ederim. :)
    Bende Murat abimin yadım severliğine hastayım :) Şimdi Tamer abi ben taban bitkisi olarak Ricciayı tercih ettim riccia ve diğer bitkiler için gübre koyucam ama Co2 olmicak riccia Co2'siz olurmu ? Normal bitki olarak ben eledoa, anubias ve riccia vede saz vs bu türbitki ekicem ama Co2 olmicak. Yardımızlarınız İçin çok teşekkür ederim. :hepiniziseviyorum:

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bitkilere Co2 lazım mı ?

Yavuz, bir göz at bakalım oluyormuymuş.

Habitatı: Akvaryumda üretim

Uzunluk: 1-5+ cm

Genişlik: 3-5+ cm

Sıcaklık: 15-28 °C

Işık İhtiyacı: Düşük-Çok Yüksek

Su Sertliği Toleransı: Çok yumuşak-Orta

Uygun Ph Değeri: 5,5-7,5

Gelişim Hızı: Orta

Bakım İhtiyacı: Orta

Genel Bilgiler: Varyasyonu olduğu flutians gibi bu bitkide kaya, kum vb üzerine tutunarak büyür. Co2 bu bitkide de ihmal edilmemelidir.

İlk önce tankının tabanını,filresini,aydınlatmasını kur, tankın tamamen adaptasyonundan sonra taban bitkisi yapabilirsin...

10. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Bitkilere Co2 lazım mı ?

Taban bitkileri konusu bitkili akvaryumda 2. belki 3. adım olarak kabul edilebilir. Neden derseniz genel anlamda taban bitkilerinin ihtiyaçları nispeten daha fazladır.

Birinci olarak özellikle litre başına 0.7'den daha yüksek bir watt en önemli gereksinimdir.
    İkinci olarak düzenli gübreleme ve co2 yavaş-orta gelişim hızına sahip bu bitkilerin gelişim hızını biraz olsada arttırabilir.
    Üçüncü olarak tabanı çok fazla eşeleyen balık türlerinden uzak durulması gerekir.

Tüm bunlar sağlandıktan sonra taban bitkilerine geçmek daha faydalı olur diye düşünüyorum.

11. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Bitkilere Co2 lazım mı ?

Şimdi o zaman ben sadece saz, elodea, crypto, amazon, çam ve anubias bu türleri araştırayım çünkü yapmaya çalıştım co2 patladı evde :D Işık var bende 2 tane t5 ince floresan, zaten 10 - 12 saat ışık açık :D veya yeni yapıcağım akvaryumun üstüne floresan tesisatı yapıcam belli olmaz valla. :)

12. taygun

taygun Guest

Bitkilere Co2 lazım mı ?

Olmaz. Çünkü benim bildiğim riccia su üstü bitkisidir. Yani su mercimeği gibi su üzeirnde yüzer. Onu alıp dibe yerleştirdiğinde ışıktan uzaklaştırmış olursun. Bu nedenle olmaz. CO2'yi bence sen unut. Boşver ne yapacaksın onu sen. Önce basitinden yavaş yavaş dediğim bitkileri bulmaya çalış. Anubias haricinde diğerleri hızlı büyürler. Hele bu şekilde basitini öğren ondan sonra Co2 ye geçersin.

13. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bitkilere Co2 lazım mı ?

Riccia taban bitkisi değildir Yavuzcum.. Çok iyi aydınlatman olmadığı takdirde riccia'nın alt taraflarda kalan kısımları bozulup çürüyecek , dipten inceldiği için kopan parçalar su üstüne çıkacaktır.

Şu mayalıyı nasıl patlatıyorsunuz anlamıyorum yahu.. Mayayı fazla koyuyorsunuz kesin.. Temel abinin co2 yapımı anlatımı vardı birebir uygulayın yada Murat abinin (Atlantis).. 2'side sorun yaratmayacak ölçülerde verilmiş.. 1 tatlı kaşığı maya gözünüzde az gözükebilir ama iş gören bir ölçüdür.. Ekstra olarak akvaryum suyu kullanmanızı tavsiye ederim.. Asla ağzını kapamayın.. Verilen ölçülerde normal şartlarda yarım saatte reaktör aktif hale geliyor.Eğer 1 saat oldu ve hala tepkime olmadı diyorsanız bilin ki sisteminizde kaçak var.Yoksa kesinlikle çalışmama gibi bir durumu yok.Mayayı fazla koymadığınız ve ağzını tam kapamadığınız sürece sistem PAT-LA-MAZ. burda:gif

14. taygun

taygun Guest

Bitkilere Co2 lazım mı ?

Patlama duvarları evi kirleten bildiğimiz patlama mı yoksa "pısss" diye sızıntı patlaması mı? Umarım öyledir. Yani pıssss pala.gif

15. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Bitkilere Co2 lazım mı ?

Tamer abi ama bir forumda taban bitkisi yazıyordu .8. Tamam abi senin dediğin bitkileri bulmaya çalışıcam ;) Çok teşekkürler. Anubiasıda seviyorum güzel bir bitki. Co2'yi iki kere kurdum birincisinde patladı, ikincisinde pıs diye ses çıkarmaya başladı hemen tuttuğum gibi balkon dışarı attım patlamasın diye. :D
    Yukardada yazdığım gibi bir forumda taban bitkisi diye okumuştum .8. mayayı 1 tatlı kaşığı koydum suyuda akvaryumdan koydum Temel abinin konusunada bakıcam, Murat abininkinide bakıcam yardımınız için teşekkürler. Ağzınızada sıkıca kapattım. patladı :(

16. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Bitkilere Co2 lazım mı ?

Patlama duvarları ve evide kirletti allahtan evde kimse yoktu :D ikincisinde pıss'lıyarak sızıntılama yaptı patlıcak diye hemen bahçeye attım. :D

17. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bitkilere Co2 lazım mı ?

Patlama sebebi kullandığın malzeme değil gördüğün gibi.. Ağzını niye kapatıyorsun mız mız:gif Pıslama ise kaçak olduğunu gösterir ki ondan patlama olmaz.. Co2 akvaryum yerine odaya gider o kadar.. burda:gif Patlama ve şişenin içinde ki kabarma sadece ve sadece mayanın fazla konmasından dolayı olur.Başkada bir sebebi yok.. Son yaptığım co2 durmuştu içine 1 bardak toz şeker attım , daire çizerek çalkaladım (yukarı aşağı çalkalanmaz!!) iyice birbirine karıştı zaten hazır olan sistem 10-15 dakka sonra aktif hale geldi tekrar.. Bu kadar , ne tıslama ne fıslama nede gümleme var.. Akşamda çıkarma bırak çalışsın , hava motorunu açarsın gündüzde hava motorunu kapatırsın olur biter.. Ama şunu unutma yeterli ışığın olmassa sakal yosunu beslemeye başlayabilirsin.. :D Komplikedir bu işler.. Ne çok zor ne çok kolay.. Gereksinimleri iyi araştır iyi oku , elindekilere bak ona göre bu işe giriş.. Harika şeyler yapabilecekken seni bitkiliden soğutacak kıvamada gelebilirsin.. Ama sende bu istek varken pes edeceğini zannetmiyorum.. can:gif

Türker abin bilir , ben kaç ay alt tarafı mayalı co2 yapıcam diye araştırma yapıp , kafasını şişirdim :D :F

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bitkilere Co2 lazım mı ?

Volkan abin bilir ben kaç hafta tüplü sisteme geç diye kafasının etini yedim. :F :F :F :F :F haha:

19. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bitkilere Co2 lazım mı ?

hahahahahaha artık pes etti tüp veriyor :D :F Tüpçü araştırmalarım devam ediyo abi, yakınlarda bir dolum yeri bulsam süper olcak.. Ben onu götürüp doldurup , ne kadar abi , şu kadar denip parayı verip hallettireceğim bişey sanıyodum.. Kimi yerde bekleniyormuş bile ühü

20. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bitkilere Co2 lazım mı ?

Senin bana verdiğin adreste öyle, bir iki günde dolduruyor. Benin 2kg'lıkta sıkıntı yok tüpü veriyorum hemen dolusunu alıyorum Maltepede. 15 TL.

Senden kıymetlimi kardeşime bak.

Sayfayı Paylaş