1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkilerim hasta mı?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde İzdüşüm tarafından 3 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. İzdüşüm

İzdüşüm

İsim:
    Berk Tunçer
    Arkadaşlar benim bitkilerimde çürüme var aldığım yer ilk bir kaç gün ortam değişiminden olabilir dedi ama yine de sizlerin görüşünü almak istiyorum. tabanımda 10kg hagen 2,4 flora depot var. bitkilerim ise ufak bir çınar ve 5 kök saz. ekimi yapalı 2 gün oldu günlük 5 saat aydınlatma yapıyorum. acaba içinde balık olmadığı için çürüyor olabilirler mi ? sizce ne yapmam gerekli ? biraz daha beklemeli miyim yoksa müdahale yapmalı mıyım ? teşekkürler şimdiden.

2. Cevap: Bitkilerim hasta mı?

Fotoğraf eklerseniz iyi olur.

3. İzdüşüm

İzdüşüm

İsim:
    Berk Tunçer
    Cevap: Bitkilerim hasta mı?

Fotoğraflarda gözüküyor, çınarın yaprakları delindi, sazlar ise bir kısımları şeffaflaştı.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Aydınlatman ne alemde Berk?

Bitkinin adaptasyon süreci vardır da, ışık, yeni kurulum bunlara etkendir...

5. İzdüşüm

İzdüşüm

İsim:
    Berk Tunçer

Murat Abi 5 kg daha hagen alıp ışığı da dediğin gibi değiştirdim 24 w tasarruflu beyaz ışık aldım. kurulumu 2 gün önce bitti, sabah kurdum öğleden sonra bitkileri diktim. sıvı gübre falan kullanmalı mıyım yoksa bir kaç güne toplar mı kendini ?

6. İzdüşüm

İzdüşüm

İsim:
    Berk Tunçer

Bir de fotoğrafta görüldüğü gibi çınarımdan bir sürü uzantılar çıkıyor acaba oralardan kesip yeniden mi dikmeliyim ? Yani onlar üretim yapabilmek için yeni kökler mi ? Ve uzantıların neresinden kesip yeniden dikmeliyim ?

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

24 waat tasaaruflu beyaz ışık???

Çınarda çıkan kökler, tabanda bulamadığı besini su arama eğilimleri. Ama senin tabanında besin var, adaptasyon sürecini beklemek gerekir. Bir de bitkileri dikmekte acele etmişsin, muhtemelen bu bitkileri kaybedeceksin.

Aydınlatman kuvvetli olmazsa çınar yukarıya doğru uzama eğilimi gösterir, kuvvetli ışık alırsa tabana doğru genişleyerek büyür.

Yandan kök veren yerlerden kırıp, tekrar dikebilirsin...

8. İzdüşüm

İzdüşüm

İsim:
    Berk Tunçer

şimdilik günde 5 saat ışık yeter mi peki murat abi yoksa arttırayım mı ? ve adaptasyon süresi boyunca sıvı gübre vermeli miyim ya da çoğaltma işlemini yapmalı mıyım ?

Sayfayı Paylaş