1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

bitkili akvaryum 1

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde alptek tarafından 12 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. alptek

alptek

İsim:
    Adnan ÖCAL
    Boyut (cm):85x40x50
    Kapasite (litre):140 litre net.
    Canlılar:CAE 4 adet, False SAE 2adet, cüce vatoz 2 adet silver tetra 2 adet

Malzemeler:1x25 wat aquastar floresan, 1x25 wat grolux 1x18 wat 20000 kelvin red floresan, iç flitre, Co2 difüzör.

Akvaryum Bakımı:Haftada %20 su değişimi

Kullanılan Yemler:Sera vipan

Kullanılan İlaçlar ve/veya Katkılar: Dıy potasyum, fosfat, nitrat, seachem flourish, seachem excel

Daha önceki bitkili akvaryum su sızdırınca tankı boşaltım tamirini yaptım. 10.05. 2010 itibari ile tankı kurdum. Bu gün 20. gün. Bitkilerde gelişme güzel. Yosunlanma yok. İlk günlerde oluşan kahverengi yosunları 10.günde aldığım Cae, false sae ve cüce vatozlar imece usulü çalışarak yok ettiler. Sürekli yapraklar üzerinde geziyorlar.

İç flitre geçici olarak bu akvaryumda bozulan akvaryumdaki dış flitre şu anda balıkları aktardığım akvaryumda fitreleme yapıyor. O balıkları elden çıkarınca bu akvaryuma alacağım.
    İlerki günlerde 10 adet gerçek SAE ve 40 civarı kırmızı burun tetra eklenecek.

Resim işyerinden ekleyemiyorum. Akşam evden eklenecek.

2. alptek

alptek

İsim:
    Adnan ÖCAL

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Merhaba Adnan bey.

Tankınızdaki bitkileriniz sağlıklı görünsede, aydınlatmanızdaki 20000 kelvin floresan, yosun yapmaktan başka bir işe yararmaz. Aydınlatmanızın yetersiz olduğu, çınarların yukarı doğru uzamasından kanısına vardım. Şu an neden yosun yok derseniz, tankınıza vermiş olduğunuz seachem excel, ayriyeten Co2 veriyorsanız bu ürüne gerek olmayacaktır. Bunu kestiğiniz andada yosun oluşmaya başlayacaktır.

Tekrar hoşgeldiniz......

20000 kelvin mavi floresan yerine Philips TLD 965 kullanmanız daha iyi olacaktır.......

alptek bunu beğendi.
  4. alptek

alptek

İsim:
    Adnan ÖCAL
    Murat bey, cevabınız için teşekkür ederim. Resimde sol arkada bulunan yüksek bitkileri limon diye aldım. Bu bitkiler uzakdoğu ithalatı. Tahminime göre emers şekilde yetişmiş.
    Aldığımda yaprakları düzdü. Şimdi yeni çıkan yaprakları buruşuk çıkıyor. Diğer bitkilerimde böyle bir sorun yok. Aponogeton türü gibi olmaya başladı. Bunun sebebi ne olabilir?

Ayrıca 20000 kelvin olan floresan mavi değil kırmızı. Mesajımda belirtmemişim.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Merhaba Adnan bey.

Limonda görünen, problemler kalsiyum eksikliğinin göstergesidir.

Nedeni ise, yağan yağmurlardan dolayı, musluklarımızdan akan suyun Gh ve Kh değerinin düşmesidir. Bu çok etkilemesede sizin tankınıza vermiş olduğunuz Co2 ve ayrıca sıvı karbon ''Excel'' kullanımınızdır. Kontrolsüz Co2 verildiğinde pH'da düşer Gh'da, bu nedenlerden dolayıda akvaryumunuzda kalsiyum eksikliği görülebilir... Test kitiniz varsa Gh ve Kh'ınızı kontrol eden derim.

Kalsiyum eksikliğini gidermek için, 40 litre akvaryum suyuna, 2 çay kaşığı karbonat eklemeniz, bu bulanmalara sebebiyet verecektir,(Akvaryumdan alınan bir miktar suyu bir kavanozun içinde karbonatı eriterek dökünüz) daha sonra karbonat tortuları bitki yapraklarında beyaz bir tabaka oluşturacak suya vermiş olduğunuz Co2 sözülmesi ile yavaş yavaş kaybolacaktır. Bu sıkıntılı ve kötü bir görüntü olduğundan dolayı, akvaryuma 40 litre su değişimi yapmadan önce, bu işlemi yapacağınız su değişim suyunda tatbik edip, akvaryumunuza eklemeniz su bulanmasına sebebiyet vermeyecektir.

Kalsiyum eklemek için akvaryuma midye kabukları ilave edenlerde var, ama ne kadar başarı sağlıyorlar bilemiyorum.

Aydınlatmada ise 20000 kelvin dediğiniz için, vami yorumunu yaptım. Demekki mevcut floresanınız 20000 kelvin değil.

Sayfayı Paylaş