1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryum başlangıcı...

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Tugay Dereli tarafından 16 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Tugay Dereli

Tugay Dereli

İsim:
    Tugay Dereli
    Merhaba arkadaşlar :) İlk bitkili akvaryum denemem için 65*30*30 ölçülerinde 10mmlik camlardan bir akvaryum yaptırdım. Portalda bir çok makale okudum , fakat çelişkili olduğunu gördüğüm filtrasyon konusu var. Ölçülere göre hesap yaptığımız zaman hacim 58.5 lt çıkıyor lakin bu henüz net su miktarı değil. Kumu da varsayarsak akvaryumun maksimum hacmi 45-50 lt olacaktır. Dış filtre bu ölçüler için fazla gelebilir diye düşünüyorum . İç filtre ve pipo filtre gerek görüntüsü gerek bitkilere verebileceği zararlardan dolayı direk eleniyor. Fakat bazı arkadaşlarımız şelale filtre kullanmayın derken bazıları şelale filtre işinizi görür diye yorum atmış bazı konulara. Sizce hangisini seçmem gerek ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim :)

2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    İç,dış, şelale, pipo... hepsi olur. Yeter ki debisi çok fazla veya az olmasın. Tamamen zevke kalmış bir şey. Akvaryum içinde filtre görmek istemem derseniz ufak bir dış filtre kullanın. O hacimler için var. Dış filtre pahalı ve büyük diyorsanız askı şelale filtreler var çok güzel. Yahut en basit ve ucuz çözüm klasik bir iç filtre alın en fazla 20 tl ye, o da iş görür.

Tugay Dereli bunu beğendi.
  3. Tugay Dereli

Tugay Dereli

İsim:
    Tugay Dereli
    Cevabınız icin teşekkur ederim öncelikle ☺ açıkçası askı şelale filtreleri cok beğeniyorum lakin bir makalede Co2 yi akvaryumdan uzaklastiracağı icin bitkililerde tavsiye etmiyorum diye bir ibare vard8. Kafamı karıştıran da bu oldu maalesef.

4. Tugay Dereli

Tugay Dereli

İsim:
    Tugay Dereli
    Ayrıca bir kaç sorum daha olacak, yardım edebilirseniz sevinirim :) Akvaryumu camcı bir arkadaşımla beraber yaptık . Fakat ışık sistemini kuracağım bir armatürü ucuza nasıl mal ederim diye düşünüyorum. Öyle komplex bir sisteme gerek yok. Basit 2 tane t8 kurabileceğim bir kasa nasıl ayarlayabilirim? Ekteki kanallardan kullansam problem olur mu ? Bir de şelale filtre için 600 lt/h yeterli olur mu ? Sürç-i lisan ettiysek affola, heyecanımıza verin :) İlginiz için teşekkür ederim :)

Ekli Dosyalar:

• kanal1.jpg
      kanal1.jpg
      Dosya Boyutu:
      4,8 KB
      Görüntüleme:
      447
  5. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Co2 uzaklaştırma olayına kafanızı takmayın. Tabi ki bitkili tanklarda kuvvetli akıntı bu durumu ortaya çıkarır ancak yüzeyde şelale fitrenin oluştrduğu ufak bir dalgalanma sorun olmayacağı gibi gereklidir de. Sadece suyu alçak tutup şelalenin yukarıdan dökülmesi yerine suyu yükseltip filtrenin direk yüzeye vermesine dikkat ederseniz daha iyi olur. Armatür konusu dıy yapılacaksa tamamen haya gücüne kalmış. Kablo kanalından yapan da çok var. Yalnızca tankın üzerine nasıl konumlandıracağınızı iyi düşünün yeter. t8 yerine t5 tavsiye ederim. Filtre 600-800 lt /h yeterli olur.

6. Tugay Dereli

Tugay Dereli

İsim:
    Tugay Dereli
    Verdiğiniz bilgiler benim için çok değerli Muhammet Bey . Armatürü tavana asma gibi bir lüksüm yok zira annem beni vurur ☺ Akvaryumun ustune bir cam daha kestirip onun uzerine de armatürü koymayi planlıyordum . Bir sakıncası olur mu? Florasanlar T5'e döndü , tamamdır ☺

-doctore- bunu beğendi.
  7. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Arada cam olursa sıkıntı yok, yine de balastları suya ve neme uzak konumlandırın. Yardımcı olabildiysek ne mutlu. :)

8. Tugay Dereli

Tugay Dereli

İsim:
    Tugay Dereli
    Öğrenci olduğum için malzemeler ağır ağır temin edilmeye başlandı :) Kurulum aşaması biraz yavaş gidiyor fakat sağlam olması için çabalıyorum :)
    IMG_20140822_114312.jpg

Akvaryumumuzun ölçüleri yukarıda bahsettiğimiz gibi 65 x 30 x 30 . Akvaryum henüz temizlenmedi.

IMG_20140822_114213.jpg

Aldığım kökleri kaynar suya attım . 2 dk içinde saldıkları renge bakın :) Banyo ışığı sarı olduğu için fotoğraf çok başarılı değil.

IMG_20140822_114032.jpg

En büyük masraf tabiki tabana ait. 2.5 kg PRODAC 2.5 kg JBL AquaBasisPlus 10 kg de Hagen siyah kum mevcut . Yeterli gelmezse daha fazla param kalmadığı için Hagen'le takviye yapacağım.a

IMG_20140822_114557.jpg

Şimdi sıra arka fon ve aydınlatmaya geldi . Son olarak da bitkiler ve canlılar kalıyor. Aydınlatma olarak kendi yapacağım DIY armatur içine T5 Aquastar ve T5 grolüx kullanacağım. Bitki türlerinden parvula , java moss , lobelia cardinalis , riccia fluitans gibi türler , canlı türlerinden neon , sae , karides türleri ve zebra danio gibi türler eklemeyi planlıyorum. Tabi bütçe şu an sıfırlandığı için yavaş yavaş olacak bunlar :)

9. CEM KIRCALI

CEM KIRCALI

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Cem Kırcalı
    Merhabalar öncelikle tankınız hayırlı olsun.İzniniz ile bir kaç öneride bulunmak isterim.Tabana koyacağınız jbl aquabasis benimde defalarca kullandığım bir ürün ve oldukça iş görmektedir.Jbl in altına fondovivo koymanıza bence gerek yok aquabasis ile oldukça sağlam bir taban oluşturuyorsunuz zaten.Fondovivo da koyarsanız taban besin yönünden fazla gelecektir tabi buna tankın kurulumunda kullanacağınız bitki sayısı da önemli az bitki ile başlarsanız ki maalesef mecrubiyetten ve maddi konular yüzünden bu şekilde start veriliyor, yeşil su problemi ve ardında da yosun kaçınılmaz olacaktır.Bu nedenle benim tavsiyem ilk kurulumda her zaman için subsrat+üstüne kum genelde jbl manado +uv filtre ve bolca miktar bitki yoğun co2 takviyesi ile başlarım.Az bitki ile başlıyor iseniz çınar,eledoa gibi nitrat emen bitkiler ya da filtrenize nitrat ve fosfat tutucu eklemeniz aydınlatmayı da ilk aşamada kademeli arttırın ve kesintisiz olarak vermenizi tavsiye ederim yazı biraz uzun oldu kusuruma bakmayın umarım faydalı olabilmişimdir.

veysel ve Tugay Dereli bunu beğendi.
  10. Tugay Dereli

Tugay Dereli

İsim:
    Tugay Dereli
    [​IMG]. [​IMG] Yorumunuz icin tesekkur ederim kurulumu dun itibariyle bitirdim . Bitki olarak anubias barteri , subulata , zeytin , java moss , java fern , ve adini bilmedigim 2 3 tur daha var akvaryumcu tarafindan hediye edilen. Kurulumu tamamladigim icin su an kumu kaldirmam mumkun gibi gozukmuyor. Fotografta gorulen sudaki bulaniklik bu problemden kaynakli olabilir mi ?? Onun sebebini ariyodum ben de. Aydinlatma olarak t5 aquastar ve t5 grolux kullaniyorum. Ballastlarin 20 watt olmasi sebebiyle aydinlatma su an 40watt . Akvaryum net 43 lt.

11. CEM KIRCALI

CEM KIRCALI

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Cem Kırcalı
    Suyun bulanıklık sebebine aldırış etmeyin zamanla geçecektir.Bulanıklığın birden fazla sebebi var ilk kurulum olması, kumun suyla temas etmesi nedeni ile suda bulanıklık v.b ilk kurulumda bulanıklık olmasını istemiyor iseniz gazete kağıtları ile tankı doldurun ve suyun debisini minimum düzeyde tutarak tankı doldurun konularımda mevcuttur.Bu aşamada sadece tanka bakteri kültürü ekleyin ve filtrenizi çalıştırın canlı eklemesi yapmayın almış olduğunuz bitkiler low tech bitkilerdir.Ayrıca resimlerden gördüğüm kadarı ile mosslar pek sağlıklı değil aydınlatmanızı ilk bir ay söyle kademeli olarak arttırın.Yosun konusunda ışık büyük etkendir.Bana sorarsanız bulabildiğiniz kadar bitki eklemesi yapın özellikle nitrat ve fosfata dikkat edin.

Kızıldeniz Akvaryum bunu beğendi.
  12. Tugay Dereli

Tugay Dereli

İsim:
    Tugay Dereli
    Bitki eklemesi yapmayi ben de cok istiyorum lakin konunun basinda bahsettigim gibi ogrenci olmak zor zanaat Su an masraf 300 tlyi biraz gecti bu da beni zorluyo acikcasi mosslarin durumlarinin farkindayim yarisini pet shop hediye etti . Canlandirabilmek icin yapabilecegim bir sey var mi ozel olarak ? Diger tavsiyeleriniz icin de tesekkur ederim

13. CEM KIRCALI

CEM KIRCALI

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Cem Kırcalı
    Budama yapın özellikle kahverengi olan yerlerin budayın mümkün olduğunca az moss kalsın ve direk ışık alsın gübre takviyesi önerirdim fakat tank yeni olduğu için alg oluşur.Gerisi sabır

14. Tugay Dereli

Tugay Dereli

İsim:
    Tugay Dereli
    Suyumuz hala berraklaşmadı . Sanırım köklerin yaptığı salınımdan kaynaklanıyor. Su kahverengimsi bir hal aldı. Kurulumdan önce, kökleri 4 gün boyunca belli aralıklarla(yaklaşık 3 saat) kaynar su değişimi yaparak bekletmiştim. Kurulumun 1. haftası Salı günü doluyor. İlk su değişimimi yaptıktan 1 gün sonra SAE'leri eklemeyi planlıyorum . Köklerin suya yaptığı salınım canlıların hayatını tehlikeye atar mı ? Forumlarda araştırdım fakat pek bişey bulamadım. Kimisi o salınım 3-4 ay sürer diyor fakat canlılara etkisi üzerinde pek durulmamış. Bu konuda tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum :)

15. CEM KIRCALI

CEM KIRCALI

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Cem Kırcalı
    Suyun renginin hafif sarı olması sizin de dediğiniz gibi köklerden kaynaklı.Fakat bu durum canlılar için bir tehlike değil, tam aksine doğal yaşam oluşturmaktadır.Suya karşı ph düşürme ve suyu yumuşatma etkisi de vardır fakat zamanla su değişimleri ile birlikte bu salınım yok olacaktır fakat bu zaman zarfı uzun sürebilir.

16. Tugay Dereli

Tugay Dereli

İsim:
    Tugay Dereli
    Canlılarımızdan sonra ilk videomuz da geldi :) 7 adet neon tetra, 3 adet lepistes, 2 adet SAE mevcut . Temizlik ekibi için Otocintlus arıyorum ama henüz bulabilmiş değilim . 1-2 gün içinde bulup ekleyeceğim.

Videoda akvaryumun yandan görüntüsünde arkadaki bitkinin (sağ kütüğün arkasındaki) bir yaprağında kahverengileşme ve ölme mevcut. Ön görünümde sağdaki subulataların da 2-3 yaprağında olmuştu. Nitrat eksikliğinden ya da potasyum eksikliğinden şüpheleniyorum. Sorun nitratsa canlılar eklendiği için düzelebileceğini düşünüyorum. Sizin yorumlarınız nedir ? Cem Bey'in dediği gibi taban sağlam olduğu için hiç gübre eklemedim , bu yuzden tavsiyelerinize ihtiyaç duyuyorum :) Sağlıcakla kalın :)

Sayfayı Paylaş