1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryum hakkında bilgi.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde dulda tarafından 17 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. dulda

dulda

İsim:
    Cumali Örüç
    Arkadaşlar kolay gelsin. Bitkili akvaryum ile ilgili birkaç sorum olacak. Birkaç gündür araştırıyorum ve çok hoşuma gitmeye başladı. Daha önce deniz akvaryumuna niyetlendim ama elimdeki eski akvaryum kırıldı ve şuan elimde 65 litrelik yani deniz akvaryumuna çok uygun değil. Şuanda niyetimde bitkili akvaryuma geçiş var. Araştırmalarım sonucu normalin daha üstünde bir aydınlatma gerektiği ve Co2 kullanılması gerektiğini öğrendim. Benim niyetimde aşağıdaki resimdeki gibi bir akvaryum kurmak niyetim var. Aydınlatma elimde var ama güçlendirme yağacağım. Co2 yi burada küçük tüpler halinde satışları var ( sprey boyalardan biraz daha büyük boyda ) onlardan alıp halletmeyi düşünüyorum. Taban bitkisi alınacak ( türüne henüz karar vermiş değilim ama cuba düşünüyorum ). Sorularıma gelecek olursak

1-) Tabanda kaç madde kullanmam gerekli ? ( Kum, gübre v.s gibi )
    2-) Hazırdaki mevcut akvaryumdaki iç filtre ( Aquael FAN-mini Plus ) bu akvaryumda da kullanılacak mı yoksa filtreleme için başka bir yöntem var mı ?
    3-) Sıvı gübreler ne sıklıklar kullanılmalı ve hangilerini önerirsiniz ?

Elde etmek istediğim akvaryum bu tarz bir şey. Sade ve çok güzel. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Cevap: Bitkili akvaryum hakkında bilgi.

Bu akvaryumda sizin de farkettiğiniz gibi sadece dip bitkisi var bir kaç kök hariç. Sadece taban bitkisi kaplı bir tank kurmaı mı düşünüyorsunuz ?

3. dulda

dulda

İsim:
    Cumali Örüç

evet taban bitkisi ve üzerine kaya ve kök ile basit bir dekor. düşüncem bu. Sade ve zarif olacağını düşünüyorum.

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Parvula dip bitkisini tavsiye ediyorum. Gübre sıvı gübre haftada bir ölçek kullanırsanız yeterli olacaktır. Filtreleme bir adet şelale filtre tavsiye ediyorum. Bitkili akvaryumlardaki taban malzemesiyle ilgili bitkili akvaryum kurulumları başlığı altında güzel bilgiler edinebilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

5. dulda

dulda

İsim:
    Cumali Örüç

Forumdan temin edebileceğim kimse var mıdır acaba. Taban bitkisi gübre ve ihtiyacı olan kum. Ben Polonya da bulamadım. Bulduklarımda 5 para etmez yani onlarla yapmaktansa hiç yapmamayı tercih ederim daha iyi. Bu konuda yardımcı olabilecek kimse varsa çok sevinirim. Ürün ücretini ve kargosunu ödeyeceğim ben. Güzel bir koli ile 1 hafta içerisinde buradan teslim alırım diye düşünüyorum.

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Valla forumdaki bitkili tank sahibi üstadlarımızla iletişime geçmeniz lazım. İnşallah aradıklarınızı bulursunuz.

7. dulda

dulda

İsim:
    Cumali Örüç

Parvula ve cuba gibi taban bitkileri için ne tür gübreler önerirsiniz. Sıvı gübre mi yoksa taban gübresi mi daha sağlıklı sonuçlar verir?

8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

İkisi de aynı görevi göreceğinden farketmez. Tercih sizindir.

9. dulda

dulda

İsim:
    Cumali Örüç

Bugün Co2 işini hallettim. Aşağıdaki modelden aldım. Geriye taban bitkisi bulmak ve sistemi kurmaya başlamak kaldı. Forumdan kimse bitki konusunda henüz yardımcı olmuş değil. Oysaki parası ile alacağım :shh:

10. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Cumali Bey bazen para herşey demek değildir. Bu hobide paradan çok sabır para eder...

Saygılarımla...

Sayfayı Paylaş