1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

bitkili akvaryum için kum seçimi

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde redkit tarafından 29 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. redkit

redkit

İsim:
    ümmet dervişoğlu
    Arkadaşlar bir sorum olacak genelde bitkili akvaryumlarda koyu renkli kumlar oluyor sanırım göze hoş geliyor diye seçiliyor peki açık renkli kum ışığı daha iyi yansıtmaz mı ve ışık gücünden daha çok yararlanılmış olmaz mı? Hem alttan hem üstten ışık geliyormuş gibi olur.

2. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN
    Cevap: bitkili akvaryum için kum seçimi

Bitkili akvaryum kurucaksan bu kumları öneririm.:Lav Kırığı,Hydroton,Perlit,midye kırığı,Hagen kum.

3. redkit

redkit

İsim:
    ümmet dervişoğlu

Sağ olasın ben de foruma bakınıyordum satan var mı diye hagen, daz soil ve lav kırığı almayı düşünüyorum. Bitkili sisteme yavaş yavaş geçiyorum mevcut akvaryumum 100*40*50h yükseklik fazla olduğu için mevcut kumlarımın üzerine ne olduğunu bilmiyorum :) (kuvars midye kırığı falan) bu aradığım kumları sineklik cektikten sonra eklemeyi düşünüyorum. aydınlatma sistemi olarak da 8 metre 3chipli silikonlu led yaptım 5m soğuk (beyaz ışıktan ) 3m sıcak yeterli olmazsa bi 5 metre daha koymayı düşünüyorum. co2 düzeneğini de kendim yapacam.

4. redkit

redkit

İsim:
    ümmet dervişoğlu

Ayrıca mevcut sistemde Cichlid besliyorum. Bunları elimden çıkarmam lazım takas yapacam bu tarz şeylerle (kum, bitki ....)

5. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Ümmet bey akvaryumunuzun kurulu halini bizimle paylaşmanızı bekliyoruz.

redkit bunu beğendi.
  6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ümmet bey kum olarak alta dazs soil üstüne hagen siyah kum ile güzel olur. Lav kırığı vs karıştırmanız görüntü kirliliğine sahip olur bu tabanda. Led ışık konusunda fikrim yok malesef.

redkit bunu beğendi.
  7. redkit

redkit

İsim:
    ümmet dervişoğlu

Tabiki paylaşırım ama daha kum bitki filan ekleme yapayım bir şeylere benzesin öyle paylaşayım sizin göz zevkiniz bozulmasın :)

Bir arkadaş lav kırığını bazı bitkilerin kökleri çok seviyor gibi yorumlar yaptı bende sevindiriyim bari dedim.

Fatih bey kum dizilimi olarak sizin ve diğer arkadaşların yazılarını okudum öyle karar verdim. Teşekkür ederim.

En son buna karar verdim
    1-)Tropica Bitki Toprağı (bunun tam dı bu mu ?)
    2-) Sera Floredepod (misket gübreye gerek kalmaz kullanırsan)
    3-) Hagen siyah kum

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bu taban bomba gibidir. Lav kırığına falan gerek yok. Ama ışık olmazsa kedi kumu gibidir. Yani aydınlatmanızında yeterli olması gerekli.
    Tropica bitki toprağının tam adı; Tropica plant substrate olarak geçiyor. Sera floredepod kullanırsanız misket gübreye gerek kalmaz.

redkit bunu beğendi.
  9. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Ümmet bey,bende Fatih kardeşime katılıyorum kum konusunda, 180lt. bitkili akvaryumda lav kırığı üzerine siyah hagen kum kullandım ama maalesef pişmanım.Akvaryuma yaptığınız her müdahelede biraz daha karışıyor ve ortaya gerçekten kötü bir görüntü çıkıyor.

redkit ve fth-94 bunu beğendi.
  10. redkit

redkit

İsim:
    ümmet dervişoğlu

Teşekkür ederim cevaplarınız için hagen kumu buldum fakat serafloredepod u ve tropical bitki toprağını bulamadım(aslında bulduğum yerler oldu ama pahalı idi göz göre göre kazıklanmak istemedim. Mesela 25kg hagen 48 tl (ama istediğim diğer topraklar yoktu) köşk akvaryumda Fatih şubesinde hagen 25kg lık 60 tl eminönü şubesinde 80tl idi bilmesek kazıklancaz) İşin özeti uygun olan yerde istediğim toprak yoktu. Bunların yerine daz soil, fondo vivo ve hageni buldum sanırım bunları koyacam. Bulduğum daz soil de 10 lt lik di (43tl) küçüğü yoktu alsam mı almasam mı kararsız kaldım.

11. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Ümmet Bey; toprak konusunda pek bilgili değilim ancak (art niyetli satıcılar) hileli satış yapanların olduğunu duymuştum. Hagen adı altında siyah kum vb gibi. Fiyatlar aldatıcı olabilir. Gerçi bitkiciler daha iyi bilir fiyatları ama siz yine de pahalı satan illaki kazıklıyor gözü ile bakmayın, tabi istisnaları kastediyorum. Kurulum karelerinizi de paylaşırsanız seviniriz.

redkit bunu beğendi.
  12. redkit

redkit

İsim:
    ümmet dervişoğlu

Evet doğru söylüyorsunuz ama kendi şubelerinde bile fiyat farkı var Fatih şubesinde 60TL iken aynı akvaryumcunun Eminönü şubesinde 80TL . Ucuza bulduğum akvaryumcu adını vermiyorum reklam yasak olabilir. Güvendiğim bir yer bitki konusunda deneyimli çalışanları var illa satmaya uğraşmıyor rahat bir ortam var. Eminönündeki esnaflar gibi değil sanki hamsi satıyorlar(bir gün Eminönünde akvaryumun önünde balık seçmeye çalışıyorum camın önünden çekil kapatma diye bir muhabbet döndü) başka bir gün gine eminönü yuvarlak spiruna mı ne bir bitkisel yem vardı seranın ondan aldım 10 tane vardı 10TL ye aldım başka bir zaman başka bir akvaryumcuda bir kutusu 10 TL imiş içinde 30 tane var :(
    Konu değişmesin ama Eminönün deki akvaryumculardan nefret ediyorum hiç güvenli değil.

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Tropica plant substrate, Sera flora depot ve hagen kumu Maltepe pette bulabilirsin.

Bu tabanı kurmanı öneririm, macera arama, bence.;) Bu tabana odunu diksen çiçek açıyor....:F

redkit ve fth-94 bunu beğendi.
  14. redkit

redkit

İsim:
    ümmet dervişoğlu

Oraya gitmeyi düşündüm aslında forumda hep maltepe pet geçiyor. Uzak geldi bana ama cumartesi karşıya geçme durumum olacak gidip alırım işallah.

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Asıl sitesi burası idi: Maltepe Akvaryum Pet

Fakat site değiştirmişler. Sizin verdiğiniz site yeni siteleri. Düzenlenme aşamasında telefon numarasından arayın yinede gitmeden. Sorun alacaklarınızı varmı diye. Boşuna karşıya geçmeyin.

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ümmet bey alacağınız tropica ve sera floredepotun kullanım süresi 1.5 ay deniliyor. Fakat 9 aydan fazla kullanan abilerimiz mevcut.

Lütfen alıntı makale paylaşmayın...

Sayfayı Paylaş