1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryum için malzemeler

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde GokhanZeybek tarafından 1 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu
    Merhabalar uzun süre sonra yine buradayım.Burda değilken 140 litre sp akvaryumu ve 35 litre lepistes akvaryumu kurdum.Bitkili akvaryum için yeni malzemeler alıcam hagen siyah kum 10kg,misket gübre, hindistan cevizi torfu,100w roxin ısıtıcı ve 300 w roxin ısıtıcı alıcam fiyat konuşmayı sevmem ama toplam 75 lira tutuyor.Öğrenci adam birde kurban öncesi olduğundan şuan alamıcam ama şimdiden araştırmalara başladım.Sizin bana önerileriniz varsa yazabilirsiniz.Hagen siyah kum hindistan cevizi torfu ve misket gübre bitkiler için yeterli olurmu? ve gün ışığı ledden ışık yapıcam.Bunlar fazla ışık uğraş gerektirmicek bitkiler için gerekli olurmu? Bu saydığım malzemelere göre fiyat iyimi? Yardımcı olursanız sevinirim.

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Cevap: Bitkili akvaryum için malzemeler

35 lt'lik akvaryuma mı ısıtıcı bakıyorsun Gökhan kardeş ? Eğer öyleyse ısıtıcıya hiç gerek yok. Aydınlatman ne olursa olsun 35 lt'yi ısıtır.10 kg hagende çok fazla.. 5 kg sana fazla fazla yeter. Zaten 35 lt'lik akvaryumun ebatları çok olmaz. Sırf tabana gübre yığmakla olmuyor ne yazık ki ciddi bir bitkili tank.. Ama basit bitkilere bakıcam dersen (ki high tech olmadığı sürece zaten her bitkiye bakamazsın) o zaman sade su değişimleri ilede tankını idame ettirebilirsin. Su değişimlerini musluk suyunu 2 gün bekletip yaparsın iyi kötü idare edersin.

3. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Şuan zaten akvaryumda bitki var yaklaşık 4cm kum var ama bitkiler yinede çıkıyor.Ben bunu 7cm ye çıkartıp bitkilerin kuma daha çok yapışmasını istiyorum.Malzemelerin hepsini kullanmıcam tabikide.Düşündüğüm, torf 3cm + misket gübre + hagen siyah kum 4cm toplam 7-8cm.Işığıda led ile yapıcam akvaryum 50cm ben ledi 40cmden 6 sıra gün ışığı yapmayı düşünüyorum.Yeterli olurmu sizce? Şuan akvaryumda ısıtıcı yok ve suyun derecesi 23 derece led ışık onun ısısını yükseltirmi sizce?

Malzemeleri aldıktan sonra sıvı gübreyide ilave edip Bitkilerin bütün akvaryumu sarmasını istiyorum.

4. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Şuana kadar kimse bitkili kurmadımı ya.Bir yardım eden yok ?

5. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Hayırlı olsun Gökhan, bende bayramdan sonra 40Lt. bitkili kuracağım tekrardan. Geçen sene dere kumu+lav kırığı+misket gübre ve sıvı gübreyle subulata, saz ve elodea yetiştirmiştim. Pek fazla gereksinimi olmayan bitkiler oldukları için su değişimleriyle sorunsuzca güzel gelişme göstermişlerdi. Bu sene de aynı kurulum yapmayı planlıyorum. Eğer bakımı zor bitkiler seçmeyeceksen hindistan cevizi torfunu kullanmasanda olur tabi bu benim düşüncem, üstadlar daha iyi bilgi vereceklerdir. Işıklandırma olarak sıradan florasan kullanmıştım ama subulatalarım boyuna uzamışlardı led hiç denemedim umarım sorun yaşamazsın. Umarım sağlıklı bir kurulum olur merakla bekliyorum.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Gökhan bey sakin olup cevap beklemekte yarar var. Malum herkesin işleri var. Kimisi ben gibi okula gidiyor, kimiside gecelere kadar ekmek parası için çalışıyor.

Bitkili akvaryumda kum yüksekliği 6 cm civarı idealdir sizin için. Sadece hagen kum yapıp misket gübre ile desteklemek en iyisi olur.

Şerit led kendisini kanıtlayamamış bir aydınlatma sistemi malesef. Led suyuda ısıtmaz. 50 wattlık bir ısıtıcı şart.

Misket gbüreleri ve sıvı gübreleri yasmut adresinden temin edebilirsiniz.

7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

O kadar küçük su hacmine torf kullanmanı önermem. 7 cm kum kalınlığı ile misket gübre yetecektir sana. Sera'nın da gübresini kullanırsan kolay olacaktır. İstersen DIY gübreleride tercih edebilirisin. Ama yapacaksan güzel bir taban oluşturup, sadece güzel bir taban bitkisi kullanarak 5-6 adette neon ile çok güzel bir tank yapabilirsiniz. Başka malzemeye gerek duymazsınız zaten. Litre çok küçük. Bence 100 litre olmalıdır en az. Ama karar sizin.

BassKiller bunu beğendi.
  8. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Şuan hazırda bi akvaryum var zaten bitkili içinde lepistes var ama bitkilerden randıman alamadım.Tabanı ve ışıklandırmayı tekrar kurup baştan bir akvaryum kurmayı planlıyorum.Torfu kaldırıcam önerileriniz üzere. 7cm hagen siyah kum tabana ve 2metre 6 sıra led gün ışığı yapmayı planlıyorum.Şimdiden bütün planlamayı yapıp bayramdan 1 hafta sonra yapmayı planlıyorum.Şimdiden tabanın nasıl olması konusunda araştırmalar yapmaya başladım çok ustaca bişey olmucak 3-4 tür bitki beslemeyi düşünüyorum.Misket gübrelerin tabana mı yakın olması gerek yoksa bitkiye yakın olmasına mı gerek?Hagen siyah kum 10kg+misket gübre kullanıcam. 1 metre led ışık w kaç acaba markadan markaya değişiyormu?

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Led ışığı ile tank kurmadığım için o konuda yardımcı olamıycam. Bitkili tank kuran yok mu , kimse birşey yazmamış diye serzenişte bulunmuşsun Gökhan kardeş ama forumun bitki bölümüne bakacak ve ordaki kurulumları okuyacak olursan eğer sayısız bilgiye ulaşabilirsin. Bizler her ne kadar her konuda yardımcı olmaya çalışsakta artık aynı şeyleri defalarca yazmaktan insan yoruluyor.. Çünki sorularınızın cevabı ve fazlası diğer konularda mevcut.. Şuanda elinde ki bitkiler neler onları söylermisin ?

10. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Saz tilki kuyruğu gül ve eldoa olması lazım.

11. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

İzmirde bitkili akvaryum kuranlar veya kurcak olanlar bitkileri nerden sağlıklı olarak alabilirim acaba? Önerebileceğiniz yer varmı?

12. FERRA

FERRA

İsim:
    murat şahin

İyi akşam'lar ustalar 100x40x60'olan akvaryumu'ma bitkilikuracam degerli görüşlerinizi bekliyorum

TABAN

En alt tabaka, Tropica bitki yoprağı, 5 Litre

Üzerine, Sera Floredepod (Gübreli taban kumu) 4.7 Litre

En üst tabaka, Hagen kum, 50 Kg.

FİLTREYE

Eheim substrate pro, 1 Litre

co2 olarak komple sistem 5lt

AYDINLATMA 6X39 W T5:armatür dıy olarak yapılacak kabataslak olarak araba kaputunun acılıs şekli gibi olması planlaılıyor..:der::der:

4 adet Slyvania Aquastar

2 adet Slyvania Gro-Lux

degerli yorumlarınızı bekliyorum..

13. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Yeni konu açsaydınız keşke yorumların arasında herkez görmeyebilir?

14. FERRA

FERRA

İsim:
    murat şahin

Yeni konu açma yetkimizin olduğunu bilmiyordum. Ama olsun gören olursa yorum yapar insallah.

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Murat bey yeni konu açma yetkiniz var. Gökhan beyin konusu bölünmesin diye buradan yorum yapmıyacağım sizin sorularınıza. Açtığınız konudan devam ederiz. ama kısaca yapacağınız tabanı bende kullanıyordum ve mükemmeldi diyebilirim.

Gökhan bey bence hiçşerit led işine girişmeyin. Bu seferde hüsranla sonuçlanabilir.

16. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Erman abinin akvaryumunda görmüştüm kafamada yatmıştı aslında.Akvaryum 50cm o yüzden bulabilirmiyim florasan bilmiyorum dalgıç florasan gün ışığı varsa eğer onuda alabilirim.Malzemeler konusunda karar kıldım bulabilirsem tek kilo ile 6 kg hagen bulamassam 10 kg , misket gübre şuanlık başlangıç için toftdan vazgeçtim.Gün ışığı florasan bulabilirsem bulamassam led e aynen devam.Bitkileri halen araştırmaktayım.Kafamda birşey var ama nasıl olucak bilemiyorum.Fazla teklonojik bişey olmucağından bitkiler gereksinim duyarsa mayalı sistem co2 kurucam.

Sıvı gübreye çok ihtiyaç varmı? Yoksa hagen siyah kum ve misket gübre bitkileri idare edermi?
    İzmirde bitkili tank kuran varsa bitkileri toprağı gübreyi nerden aldıklarını yazarsa sevinirim.
    Pet shopcuya gidiyorum +hagen siyah kum varmı
    -paket kum mu? gibi ilginç cevaplar alıyorum yani kumu bulamadım aldığınız biryer varsa önerebilirmi kurulumu bayramdan sonra yapıcam.

17. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Gökhan kardeş eğer bu bitkilerle devam edeceksen sıvı gübreye pek ihtiyacın yok.. 2 gün dinlendirilmiş musluk suyuda işini görür.. Senin toprakta tutturamadığın bitki elodea'dır.. Bu mevcut bitkilere çok ahım şahım bir taban kurmana gerek yok.. Mayalı co2'yede gerek yok.. Sırf tabana gübre döşeyerek bitkilerin besin ihtiyacını karşılayamazsınız.Öyle yada böyle sıvı gübre ile ihtiyaçları olan diğer besin maddelerini temin etmek gerekir. Bitkilerde kendi içlerinde ihtiyacı az olan - çok olan diye ayrıldığından bitkileri çok iyi tanıyıp ona göre malzeme temini etmenizi öneririm.. Boşu boşuna masraf yapıp sonradan yosunlarla boğuşmayın. Portalın bitki rehberinde 300 küsür bitki hakkında bilgi bulunmaktadır. O bölümdeki yazıları ve forumda yazılan konuları okumanız sizi daha emin adımlarla bu hobide ilerletir ve gereksiz masraftan korur..

18. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Bu bitkilerle devam edicem ama sadece taban bitkisi ekliyeceğim.Hagen siyah kum+misket gübre yetermi bu bitkilere ve hala araştırdığım taban bitkisine(daha bulamadım)Işık olarak hazır satılan dalgıç florasanların gün ışığı yeterli olurmu acaba?

CO2 yi ise bitkiler 5 günlükken vericem çünki bitkilerin akvaryuma alışma zamanında dahada besliyeyip daha kolay alışmasını sağlıyacağım.Doğru mu düşünüyorum acaba?

19. FERRA

FERRA

İsim:
    murat şahin
  20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Dalgıç florasanın ışığı yeterli gelmez.. Bu bitkilere co2 takviyesi yapmanızada gerek yok.. Ek olarak 5 gün sonra 3 gün sonra bitkimi ekicem ortama alışsın gibi bir düşünceyi hayata geçirmenize gerek yok.. Bitki bu en nihayetinde ve suya girdiği andan itibaren ışık , gübre ve co2 varsa o hemen işleme koyulur zaten.. Co2 verilecek tanka kuvvetli ışık verilmesi her zaman olumlu sonuçlar doğurur.. lt kadar watt ışık gücü sağlanırsa bitkilerde ki gelişim gözle görülür şekilde kendini belli eder.

Sayfayı Paylaş