1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryum için yardım ? =(

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde kerem11 tarafından 4 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    bitkili akvaryum için yardımcı olursanız sevinirim akvaryumum 60 litre ?

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Ama bence bu kadar bilgi yetmez ne yapmaya çalışacaksın. Varmı bir fikrin ama özetle. Sana lazım olancak şeyler. Güzel bir taban. Salınım yapmayan bir kum. Kalınlık 3-5 mm arası olacak şekilde. Sonrasında ise güzel bir florasan kombinasyonu. Onun haricinde pek fazla birşey kalmıyor aslında bitkili için önemli olan ilk başta güzel bir taban ve güzel birde florasan kombinasyonu. Genelde t5 florasanlar kullanılıyor eğer bu işe başlamışken armatürde yapabilirsin kendine. Yardımcı olacak çok kişi oalcaktır bu konuda. Ama florasanlar ve armatürler önemli bu konuda. Güzel bir akım yaratman lazım hem gübrelerin tamamiyle her noktaya eşit dağılması açısından hemde yosun probleminin görülmesini azaltacaktır. Ve ilk başta söylemek isterim güzel bir taban istiyorsan soil var onu alırsın üzerinede hagen güzel bir taban olur zaten boyutta küçük olduğu için sorun çıkarmayacaktır. Sonrada Tunç Sönmezoğlundan Dıy gübrelerini söylersin. Co2 de mayalı yapılacak artık. Sonrasındada birşey kalmıyor. Ama dikkat edeceğin nokta. Su değişimlerinden korkmayacaksın 3-5 ay civarı. Sonradada haftada 1 e kadar düşecektir su değişim. Ama 60 litre için korkmana gerek yok. Düşünsene Murat Abi ( Murer) 420 litre akvaryumda hergün %50 su değişimi yapmış. Senini çin 60 litre çok kolay olacaktır. Sen araştırmaya devam et. Ama dikkat edeceğin nokta. Tabanın güzel olsun florasanların güzel olsun. Sıvı gübrelemeyi unutma ve mümkünse Tunç Sönmezoğlununkiler çok kaliteli gerçekten. Sen araştır sorularını düşüncelerini sor bu konuyu geliştirelim. Bende yeni çıkan birşey olursa burada paylaşırım.

3. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Hım, benim kum silis kum. 5 cm civarında içine deniz kumu karıştırabilirim değiştirme imkanım yok artık.
    Lamba olarakta beyaz basit bir 20w lık tasarruflu ampül var.
    Gübrelemeyi bilmiyorum, Co2 mayalı sistemi bilmiyorum, ben silis kum la bu ışıkla kolayca olabileceğini sanıyordum. Bunlarda uygunmu ?

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Silis kum bitkilerin köklerini çürütür malesef. 20 watt tasarrıflı ampul senin bitkilerine göre yetedebilir yetmeyede bilir.

5. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    silis in içine dere kumu karıştırsak öle olmazmı ?
    ben genede denemek istiyorum 1 tane alıpta olmazmı ?

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Tamam dene bakalım deneyerek öğrenirsin... Zaman kaybedersin ama bir daha o hataya düşmezsin...

7. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    ben bir şeyi denemeden emin olamıyorum yanlış anlamayın zebralarıda öyle denedim şimdi değiştiriyorum :D
    genede değiştirme diyorlar ama değiştireceğim yavrular var nasıl olsa :D

balıkları bugün takas edeceğim ne balık almalıyım şimdi ?

Sayfayı Paylaş