1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryum için yardım ?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde kerem11 tarafından 3 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Arkadaşlar bitkili akvaryum kurmak istiyorum.Ve hala ne yazık ki ! kuramadım.
    Tekrar yardım isteyeceğim. :yun:

Tabana midye kırığı ve üstüne lav kırığı koysam.Bitki üretebilirmiyim ?

Tabi birde ışıklandırma sorunu var. :(

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kerem daha öncedende bitkili aklvaryum konusu açmıştım. Nasıl kuracağını neyi nasıl yapman gerektiğinide herşeyide yazdık-yazdım. Ama sen hiç birine uygmadın ben siliste saz yetiştiririm dedin.

3. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Lav kırığını bitkiler çok seviyorlar. Maddi bir sıkıntın var ise benim yapmış olduğum tabanın aynısını yapabilirsin. ;)

4. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Yetiştiririm demek istediğim denemek istememdendi. :(

Biliyorum yardımcı olmuştunuz ön plana tecribesizliğim ve maddi durum çıkıyor.Midye kırığı ve lav taşına param yetecek o yüzden tekrardan yardım istemiştim.Kum Aquastar hagen falan tavsiye edilmişti ama burlarda yok ilçe olduğu içinmidir bilinmez.Malzeme sıkıntısı var o yüzden olanlarla olurmu ?

Bu düşünce aklıma geldi. ! O yüzden kolay ve düşük maliyetle halletmek istiyordum. :(

5. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Lav kırığı var sanırım sizdeki mercan kırığıydı.Ondanda araştırıp bulursam başlamak isterim.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kerem bak adam akıllı ver siparişini 40 TL üstünü ücretsiz kargo ile yolluyor Teleskop akvaryum. Ver oradan siparişini hallet tabanını. Bu iş bu kadar. Ayrıca aydınlatmanıda söylemiştim 7/24 yakma verdiğim saatlerde yak diye ama sen Full gece yakmıştın ve çok fazla yosun problemin olmuştu. Yani demek istediğim sen soruyorsun şu olurmu bu olurmu diye biz olmaz diyoruz ama sen bir deneyeyim diyorsun.

kerem11 bunu beğendi.
  7. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Evet yosun problemi olmuştu .Tavsiyeniz şeklindede yaptığımdada bitki çürümüştü. :(

Kargo mantıklıda gene maddiyat ortaya çıkıyor. Özür diliyorum.

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Tavsiyemiz şeklinde hiç bir zaman yapmadın Kerem. Biz san silis kumda olmaz dedik. Sen deneyeceğim dedin. Bitkiyi çürüttün. Ben aydınlatmanın gerekli olan saatini söyledim. Sen 7/24 akvaryumu tasarruflu ampulle aydınlatıyorsun. Bunların hepsi akvaryumuna zarar. Dediklerimizi hiç uygulamıyorsunki. Başta silis kumda olmaz dedik. :sopa:

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Midye kırığı ve mercan kırığı bitkili tanklarda önerilmez ve kullanılamaz.

10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Bende dedim hiç uyaran eden de olmamış mercan kırığı ve midye kırığı bitkili tankta nasıl olur diye. Murat abi söylemiş.

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Daha önceki konusunda da kum seçenekleri söylenmişti.

Kerem denemek istiyor, denesin bitkiler gelişemeyip çürüdüğünde, nasıl olsa alacak uygun olan kumu, tabi mantık olarakta olmalı diyor, para harcıyarak tecrübe hiç bir şeye değişilmez.

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    :) Acı çekmeden olgunlaşılmaz la aynı mantık o zaman abi? Kerem senin bitkili için bütçene en uygun kum, dere kumudur. Hem ucuz, hem bitkili için uygun.? İnce taneli dere kumu fiyatları, diğer kumlara oranla daha uygun olur.

13. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Çiçekçiden bir paket torf al, Sakarya Nehri'nden de (Küre'nin Geçitli köyü) gerektiği kadar kum al, Akvaryumcudan Aquaclay marka taban malzemesi ve lav kırığı al yeteri kadar; taban tamamdır.

Torf Bu:

Kumu alacağın yer burası:

Bozüyük'teysen, Şok Market'te Osram marka florasanlar var, tam akvaryumluk... Onlardan da bir tane veya iki tane al.

Geriye gübreleme kalıyor. Azoo marka iki çeşit sıvı gübre ve bir çeşit de misket gübre kullanıyorum (çok az kullanıyorum).

İşlem tamamdır.

Akvaryumu geçen yıl kurdum, hatta henüz bir yıl olmadı bile.

İlk günlerde:

Son durum:

kerem11 ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  14. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Al sana hemşehri tavsiyesi Kerem. :) Ben bilecikte olsam, kesin yapışırdım yakasına Onur Hocam'ın. :)

15. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Abilerim çok teşekkür ederim.

Aquaclay bulamadım Onur abicim sizin bildiğiniz akvaryumcu var mı yada pazar günü falan beraber bakma imkanımız var mı ?

16. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Pazar günü benim için uygun. Bozüyük'te bir sürü akvaryumcu var, ama bitki konusunda pek aktif değiller. Sebebi de Bozüyük'te bitki işiyle ilgilenenlerin çok az olmasın. Bozüyük'te bildiğim kadarıyla bitki akvaryumlarıyla ilgilenen ben varım, Cavit diye bir arkadaşım var (şu anda askerde), bir de sen varsın. Akvaryumcudan duyduğuma göre birkaç meraklı daha varmış, hatta benim adımı duymuşlar, ama tanışmak nasip olmadı henüz.

Halin orada Yağmur Akvaryum var, genelde oradan alırım alacaklarımı. Bir de Kapalı Çarşı'nın oradaki ara sokakta iki akvaryumcu var, birinin adını bilmiyorum, öbürü Kaan Akvaryum... Bir de ana cadde üzerindeki Şok Market'in oradan direkt aşağıya inince bir akvaryumcu daha var, Azuaclay'ı ben oradan almıştım (onun da adını hatırlamıyorum).

Pazar günü istersen halin oradaki Yağmur Akvaryum'da buluşalım. Öğleden sonra acil bir durum olmazsa ben orada olurum.

kerem11 bunu beğendi.
  17. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Aquaclay aldıgınız yer haricindeki tüm akvaryumcuları biliyorum.Yağmur akvaryum uygundur. Fatih abiylede tanışmışlığımız var .Pazar günü 2 gibi falan sizin için uygunmu ve sizi nasıl tanıyacağım. :D

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kerem yakana bir tane karanfil as git buluşmaya :F :F :F

19. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Kulağa hoş geliyor :ay:.Onur abinin bi konusunda fotoları varmış ben tanırım . :D

20. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Yağmur Akvaryum'da beni bilirler, arada bir uğrarım oraya. :) "Samsun'dan Bozüyük'e gelen bitkici Onur Hoca" dedin mi bilirler. :)

Pazar günü saat 14:00'te orada olurum. 16:00'ya kadar zamanım var. ;)

Sayfayı Paylaş