1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Akvaryum Kurma Aşaması

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde QvvetMira tarafından 1 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. QvvetMira

QvvetMira

İsim:
    Tunahan Karacataş
    Çok yakında bitkili akvaryum kuracağım..Bir petshop taban filtreli akvaryum satıyor adamın kendi imalatı ve kumu dahil 100 lira..kullanan veya kendisi yapan var mı ? 65*22*30 akvaryumum dalgıç florosanım ısıtıcım var tek eksik filtre yeni akvaryum almak istemiyorum :/ Antalya içinden arkadaşlar varsa tanışmak tecrübelerini öğrenmek isterim ..

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Tunahan Hoş geldin Kurulumun Hayırlı olsun :)
    Bir çok bitkili akvaryumda kendini geliştirmiş üstadlar var yardımını esirgemezler. Dalgıç floresanı çöpe yolla. Akvaryumun toplam 42 Litre civarında
    şöyle yapalım 10-12 watt daylight 15 watt sylvania Grolüx.

3. QvvetMira

QvvetMira

İsim:
    Tunahan Karacataş
    Hosbulduk :) bahsettignz florasanlarn maliyeti ne kadar ? hazir t5 35 tl petshopda. yardimlari bekliyorum

4. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    10-12 watt olan daylight 2-4 lira arasında grolüx ise 12-15 TL arasında bunların yanına balast ekleyelim 5 er tlden 10 tl. sana toplam maliyet 30-32 TL civarı bir şey çıkar.

5. QvvetMira

QvvetMira

İsim:
    Tunahan Karacataş
    daylight ve grolux nedir farki nedir hocam t5 onerir msnz

6. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Hem akvaryumunun görüntüsü çok güzel olur hemde bitkiler için çok güzel bir aydınlatma olur. Kum olarak ne mevcut veya alacak mısın ?

7. QvvetMira

QvvetMira

İsim:
    Tunahan Karacataş
    midye kirigi var .. filtrem yok ama ne alacagimdan emin degilim

8. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Tunahan Midye kırığı işimize yaramaz. Akvaryumunun hacmi 42 litre Akvaryumunu 65-80-100 litre arasına çıkartmaya Şansın var mı ? öyle olursa daha iyi olur hem bitkilinin zevkini alırsın hemde balıklara daha rahat bir ortam olur.

9. QvvetMira

QvvetMira

İsim:
    Tunahan Karacataş
    1 ay icinde belli olacak acele etmek istemiyorum 80 cm lik akvaryum alma durumu var

10. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    hiç Acele etmeyelim o zaman Ağırdan ağırdan yapalım sen şimdi şunu söyle 80 Cmlik akvaryumu alınca mı kurulum başlasın yoksa Elinde bulunan akvaryumu kuralım mı

11. QvvetMira

QvvetMira

İsim:
    Tunahan Karacataş
    yeni akvaryuma kuralim hocam hic ugrasmayalim 1 ay icinde belli olacak tesekkur ederim yardim icin de :)

Ankaraguclu bunu beğendi.
  12. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Tamam Öyle Yapalım. Yardımım Dokunduysa ne mutlu. Tunahan yaptıracakmısın yoksa alacakmısın 80 CM akvaryum u ? şimdiden ona alınacak listesi çıkaralım.

13. QvvetMira

QvvetMira

İsim:
    Tunahan Karacataş
    Alacagim carsambadan sonra 2. el akvaryum gelecekmis temiz bise cikarsa
    tabana izgara seklinde filtre yaptrcam 35 tl ye t5 ampul taktirmayi dusunuyorum kum konusunda bilgim yok akvaryumcu ayarlar diye dusunuyorum kendisinin buyuk tanklar da bitkili akvaryumu var ve 4 yillik tecrubeli birisi .. ve bunlar icin 150 tl nakite ihtiyacim var :)

14. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Bitkili akvaryumda o şekilde bir filtreyi hiç kimse önermez. En güzeli Dış filtredir. Kum olarak alt kısma fondo vivo onun üzerine Hagen siyah ve kum aralarına 8-10 adet Misket gübre. Nerede Yaşıyorsun Tunahan

15. QvvetMira

QvvetMira

İsim:
    Tunahan Karacataş
    Antalya'da . Taban filtreyide ilk defa gordum bilgimde yok .Ama adam kendi bitki tankinda kullanmakda . Zarari nedir

16. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Taban Filtre dediğin benim tahminime göre hava taşı gibi bir şey olacak alttan kabarcıklar çıkartacak bu bitkiler için uyumsuz olur bitkileri çürütür. Gece Kullanılsa sıkıntı vermez gündüz fotosentez olayı olduğu için bitkiler çürür gider.

17. QvvetMira

QvvetMira

İsim:
    Tunahan Karacataş
    akvaryumun dibine izgarali bi sistem ustune kum seriyor izgaradan assagiya dusen pislikleri motor cekiyor oyle bise yukariyada elyafli bi sistem yapmis

18. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Bir nevi Günlük dip çekimi gibi birşey yapıyor. Tunahan çalışmasını görmeden bir şey diyemeyeceğim O zaman.

19. QvvetMira

QvvetMira

İsim:
    Tunahan Karacataş
    Kum olarak ne kullanmaliyiz peki ?

20. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Bakacağın bitkileri bilmiyorum ama ışıklandırma gücü litre başına 0.5-0.8w arasında olmalı. Yani 100lt'lik bir akvaryumun varsa 50w-80w arası bir ışıklandırmaya gerek vardır. Bunu alacağın akvaryuma göre hesap edersin. Floresan kombinasyonu ise her bitkili akvaryumlar da tercih edilen Grolüx, Aquastar ve Daylight olmalıdır.

Taban filtresi hiç duymadım bir fikrim yok. Önerebileceğim filtreler bütçeye göre dış filtre, tepe filtre ya da şelale filtre işini görür.

Kum olarak bir çok çeşit bitki kumları mevcut onları alabilirsin.

Bunun daha gübreler ve co2 sistemi var. Yani sen önce akvaryumunu belirle ona göre diğer şeçenekleri yavaş yavaş tamamlarsın. Nasıl bir bitkili akvaryum yapmak istediğine ve hangi bitkiler yetiştirmek istediğine karar ve internetten bitkili akvaryum ile ilgili konuları oku ve araştır. Zaten bunları yaptıktan sonra nelerin lazım olduğunu daha iyi anlamış olursun.

Sayfayı Paylaş