1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryum kurma kararı verdim.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde lades tarafından 29 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Arkadaşlar birkaç yıl malawi cikletleri besledim, güzel hoş balıklar, fekat elim bir kaza sonucu elimde kalan birkaç ciklet de ölünce daha önceden de aklımda olan bitkili akvaryum kurma isteğim nüksetti. Malawilerde tankın büyük olması gerektiğinden ve akvaryumlarımı kendim yaptığımdan, büyük akvaryumlar yapmaya çalıştım hep, balıkları büyük akvaryumlarda rahat ettirmeye, kendilerini malawide hissetmelerini sağlamaya çalıştım. Şu an elimde hiç akvaryum yok, uygun ölçülerde cam bulunca çok büyük olmayan üçgen bir akvaryum yapmak istiyorum, neon, lepistes, kılıçkuyruk, aymoli, çöpçü filan karışık bir akvaryum yapma düşüncem var acele olmayacak şekilde ama.Dediği gibi boyu değil işlevi önemli gibi görünüyor. Balık uyumuna filan bakacam tabi, ama bu bitkiler, taban kumları filan baya karışık geldi bana, Mersin"de de bunları bulmak sıkıntı olduğundan ayrıca zaman alacak. Zamanla gelişme oldukça paylaşırım sizlerle.

YIKIKTEMO ve Ankaraguclu bunu beğendi.
  2. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Kararınız ve Kurulumunuz Hayırlı olsun

lades bunu beğendi.
  3. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Hayırlı olsun, hadi kuralım.:)
    Madem sıfırdan başlıyorsunuz, şu tank ölçülerini şiddetle tavsiye edebilirim. 80*40*40... Bitkili için daha mükemmel ölçü bilmiyorum ben. :)

lades bunu beğendi.
  4. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Bahsettiğin üçgense yaklaşık o ölçülerde olabilir. Yükseklik 50cm olabilir.

5. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Üçgen derken? Evet yükseklik 50 de olabilir. Ben alçak tankları sevdiğim için 40 dan yana kullanırım, ama 50 daha standart.

lades bunu beğendi.
  6. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Size tavsiyem 100x40x45(h). Kesinlikle üçgen veya değişik şekillerde akvaryum yapmayın. Bitkili tankta ışığın her tarafa eşit şekilde dağılması için bombeli veya değişik şekillerde akvaryum tavsiye edilmiyor. Yüksekliği de 45 cm den fazla yapmaz iseniz aydınlatmada da sıkıntı yaşamazsınız. 100 cm uzunluğu ise floresanların ortalama 85-90 cm uzunlukta olduğu için öneririm. ;)

lades ve Alparslan bunu beğendi.
  7. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Teşekkürler arkadaşlar. Bir de akvaryum yüksekliğini daha da yüksek tutup (yaklaşık 70cm gibi) üstteki 30 cm boşluğa kara bitkileri, kara hayvanları filan koyma fikrim var. Elimde hali hazırda 100*50*80h ölçüsünde profil sehpa var, illa da üçgen olmayabilir ama çok yer kaplamaması için üçgen istiyorum, bu sehpanın boyu yüksek gibi, kaç cm yapsam iyidir acaba? Tabi akvaryumun yüksekliği de var. Sizin görüşleriniz çok önemli tabi.

8. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Olay paludaryuma dönüyor galiba. İlgi alanım. :)
    Aydınlatma olayı çok sıkıntı oluyor, baştan söyleyeyim. Yükseklik ve su üstü bitkiler, su altı bitkilerin zayıf kalmasına neden oluyor. Su altına yüksek gereksinimli bitkiler koymayın. Tavsiyelerim olabilir.
    Su altı için görüntüyü bozmayacak bir aydınlatma fikriniz varsa o da olabilir. 2 paludaryumumda da aynı sıkıntıyı çektim zira.

lades bunu beğendi.
  9. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Doctore nikli arkadaş teşekkürler, ayrıca alçak tanklar da ayrı bir güzel katılıyorum. Çok önceleri gördüğüm alçak bir akvaryumu hala unutamadığımı söyleyebilirim. temo11

-doctore- bunu beğendi.
  10. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Ben teşekkür ederim. Bu işte benim için zirve creeperland(my paludarium) diye geçen çalışmadır. Biliyorsunuzdur muhakkak. Bilmiyorsanız alın size unutamayacağınız bir çalışma daha. :)
    Bu arada adım Muhammed, sol altta yazıyor.:)

lades bunu beğendi.
  11. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    O zirve çalışmanın linki filan var mıdır? Bilmiyorum.

12. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Google a creeperland(my paludarium) yazın, youtube' da çıkar zaten. 1 ve 2 olmak üzere 2 videosu vardır. Hd yapın, çayınızı alıp arkanıza yaslanın. :)
    Şu an meb netten girdiğim için video sitelerine giremiyorum. O yüzden link veremiyorum.

lades bunu beğendi.
  13. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Muhammed hocam harika bir tank ama kendi tankına haksızlık yapma bence üst seviyede bir çalışma o da.

Montimahir, veysel ve -doctore- bunu beğendi.
  14. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Teşekkürler Murat hocam.
    Benim paludaryumum baştan istediğim hali aldı, orası tamam da bu creeperland tarzı çalışmalara akıl sır erdiremiyorum ben. Çok farklı boyuttalar. Neler düşünülmüş, her düşünülen mükemmel bir şekilde nasıl kombine edilmiş? Söylenecek çok şey var da işte. :)
    İmkanlar farklı deyip avutuyoruz kendimizi. :)
    Yine de övgülerin için çok sağ olasın.

veysel bunu beğendi.
  15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Gerçekten sonuna kadar elimde çay izledim, sabah sabah iyi geldi video. Fotosentez olayı harika, tatlı su puffer ı herhalde balıklar çok güzeller. Güzel olmuş gerçekten.

-doctore- bunu beğendi.
  16. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Veysel hocam tatlı değil de acı su puffer ı aslında. Uyum sağlayabiliyorlar duruma göre. Mono ve argus gibi.
    Bu çalışma yanılmıyorsam AGA 2012 de, paludaryum kategorisinde 2. oldu. 1. yi gördükten sonraki yorumum şuydu, "Creeperland gerçek olamayacak kadar mükemmel olduğu için 1.liği vermediler herhalde."

veysel bunu beğendi.
  17. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    Cem bey merhaba ,Bitkili akvaryum kurmaya karar vermeniz çok güzel, bir başkadır bitkili , ayrı olmasının nedenleri seyri ve yarattığı etki her zaman farklıdır ,ancak bitkili akvaryumlar ilgi -alaka ister, hep söylediğim bir şeydir benim, bitkilide bir eliniz hep suyun içinde olur, bakım ister budama ister ışığa göre yer değişikliği ister ister de ister "acele etmeyeceğim" demişsiniz bence çok doğru bir karar, Benim size tavsiyelerim naçizane,
    Öncelikle ;
    a-Nasıl bir akvaryum istediğinizin kararı (low tech yada high tech denilen, bakımı kolay olan yada daha çok bakım isteyen)
    b-Akvaryumun kurulacağı mekan
    c-Akvaryumun, sehpa ise sehpa-profil ise profile nereye kurulacağı
    d-Malzeme temini ( tamamen sizin akv. için ayırdığınız ölçülerle ilgili olarak)
    1-Akvaryumun ölçüleri
    2-Dış yada iç filtre
    3-Isıtıcı ve termometre
    4-Aydınlatma ekibi (lamba-balast vs)
    5-Taban kurulum ekibi (Kum-torf -gübre vs)
    6-Bitki bakım ekibi(makas-maşa seti- sıvı gübre vs)
    7-(4-6.) maddeye uygun bitki seçimi
    8-(1.) maddeye uygun canlı seçimi-sayısı
    e-İlgi -alaka-araştırma= başarı :)

Akvaryum ölçüleri bitkili için benim tavsiyem, uzunluğun yarısı kadar yükseklik ve en ; 80*40*40 / 90*45*45/ 100*50*50/ gibi 1 metreden sonra en ve yükseklik 50 cm' yi bence geçmemeli en ideal ölçüler yükseklik için 50 cm ve altı ölçüler bu tamamen benim düşüncem,
    Siz öncelikle nasıl bir akvaryum kurmak istediğinize karar verin,bitki ,balık ,malzeme konularında fikirler alarak güzel bir akvaryum eminim kuracaksınızdır. Hayırlı olsun. Başarılar.

Alparslan, lades ve Montimahir bunu beğendi.
  18. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    İlginize teşekkürler arkadaşlar.

Sayfayı Paylaş