1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryum kurmak istiyorum tavsiyeleriniz...

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde aqua24 tarafından 20 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Herkese merhaba.

Eski akvaryumumdan sonra 55*50*50h yeni akvaryum yapıyorum ancak bu sefer bitkili akvaryum kurmak istiyorum. Bu zamana kadar hiç denemedim ve en ufak bir bilgim yok. Forumda birkaç yazı okudum ancak yeterli gelmedi. Yetiştireceğim bitkilerin özel ihtiyacı (Co2,gübre vs..) gibi fazla gereksinimi olmasın ancak güzel gözüksün istiyorum. Yani fazla profesyonelliğe kaçmayı düşünmüyorum. Okuduğum kadarıyla bitkili akvaryumlarda yosun problemi oluyormuş bunun bir çözümü var mı? Varsa nedir? Bir de şunu belirtmek istiyorum bitki kumu kullanmak istemiyorum akvayumumda ki mevcut kuvars kum var 0,5 -1 mm boyutlarında. Sizden isteğim bana bitki önermeniz (aşırı bakım istemesin) birde bu yosun sorununa bir çözüm varsa eğer yardımcı olursanız sevinirim. Acemiliğimin kusuruna bakmayın. :)

murer bunu beğendi.
  2. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Bu şartlarda bakabileceğiniz bitkiler; çınar, cobomba, eledeo, amazon, cryptocoryne balance ve anubias türleridir. Oturmuş tankta yosun olmaz kolay kolay, en iyi çözüm haftalık %30 su değişimidir. Başlangıçta su oturana kadar haftada 2 kere su değişimini 3-4 hafta boyunca yaparsanız kurulumu kolay atlatırsınız. Bu bitkilerle bu kumu kullanabilirsiniz ilk seferde misket gübre kullanısınız adaptasyon sürecinde besin alabilmeleri için. 2-4 hafta sonra balıkları koyduğunuzda gübreyede gerek kalmaz balıkların dışkısı ve yemi yeterli gelir. Tankınız brüt 125 lt su alır. Kum kaya düştüğünüzde 100 lt kalır. 25 watt ışık yeterli gelir bitkilerinizin gelişimine, ilk 2 hafta 3 saat açar 3 saat kaparsınız, 3. hafta 4+4 yaparsınız. 4. haftadan itibaren günde 10 saati 5 saat açık 3 saat kapalı 5 saat açık olarak devam edersiniz. Başkada bir şeye ihtiyacınız yok, bu dediklerimi yaparsanız güzel bir tanka sahip olursunuz. Tankı doldurup gerekli düzenleyicileri koyduktan 2 gün sonra bitkileri ama dediğim bitkileri koyabilirsiniz. Tek yapacağınız sabırlı olup balıkları erken koymamak zira balık yemi ve dışkısı yosun patlamasına sebep olur. Umarım yardımcı olabilmişimdir..

Atila UYSAL

-doctore-, aqua24 ve Oceanic bunu beğendi.
  3. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Erkan bey selamlar. öyle bir anlatmışsınız ki ben direk şunu anl.adım. Birisi gelsin bana akvaryumu kursun haftalık bakımını yapsın ben izleyim havası esmiş yazınızda :)) Bu işin zevki uğraşmakta. Uğraşmadan seyir zevki bence olmuyor.

Bitkili tank diğer tümü gibi tecrübe gerektiriyor. Halen yosun sorunum var mesela. Bi kurulum diğerini tutmuyor.
    Şimdi gelelim kumunuza. 0,5mm - 1 mm kalınlığı nasıldır bilemedim ama kalın tanecikli quartz kumda da bitki olabiliyor ve görüntüsü de güzel. Ancak taban kalınlığı olarak min. 4 cm ortalama olmalı.

İkinci önemli husus ışık burada da bakacağınız bitkiler devreye giriyor. Kolay bitki demişsiniz bunun için saz, bacopa, fern, moss türleri, çınar,tilki kuyruğu tarzı bitkiler hoşunuza gidecektir. bunlardan derleyebilirsiniz. Olmazsa olmaz rotala türleri olabilir.50*50*55 akv. için yaklaşık 120 litre dersek 60 watt ışığı yakalamanız gerekecek.
    Bir de ufak bir şişe deep floramin gübre aldık mı tamamdır.

aqua24 bunu beğendi.
  4. poly

poly

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    mutlu avcu
    Abi çekinerek işe girmektense hata yaparak öğrenmek en iyi kimse takashi bitkilisi kuramaz okuduklarını aklında tutup kendi doğrularınla yola çıkmak en güzeli. Yosun sorununda yanlış gübre kullanımı yanlış ışık ilk aklınıza gelenler olsun.
    DIY olarak karbondioksit işini çok kolay çözebilirsiniz, ışık da evet seçeceğiniz bitkiye göre ayarlamanız lazım bence kaç litreye ne kadar ışık düşecekten önce bitki seçimini kararlaştırsanız net olarak daha sağlam olur yol haritasını görebilmek için. Mesela kafanızda canlandırdığınız dizilimi canlandırıp nerelere ne ekeceğiniz düşünüp liste yapıp ışık olayına öğle gireli fazla ışık almak istemeyenlerle ışık sevenler sentezinde dekordan yardım alarak karanlık yerler yapılabilir. Mesela bunları düşünerek seçim yapabiliriz. Malzeme seçiminden sonra zaten neler yapılabilecek bakım vs. konuşulabilinir zaten okumaya devam ediyorsunuz belli başlı şeyleri biliyorsunuz artık. Lowtech, high tech bitkili bitkili sınıflarına geçiş zamanla zaten bilginizle geçebileceksiniz. Kolay gelsin şimdiden hayırlı olsun.

aqua24 bunu beğendi.
  5. poly

poly

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    mutlu avcu
    Ayrıca abi 4cm biraz az hatta bence çok az kum seçim kalınlığı uygun düşündükleriniz ama taban kalınlığı bence çok az

aqua24 bunu beğendi.
  6. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    4 cm bencede az ama yeni kum kullanmak istemediği için öyle dedim. yoksa ondan 4 cm den başlayan arkaya 10 cm e doğru giden bir kalınlık olmalı :)

aqua24 bunu beğendi.
  7. poly

poly

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    mutlu avcu
    Tabi karar sizin bitkilide bozmadan tabanı uzun süre yola devam etmek istiyorsanız tabanı sağlam kurun bence,sonra karma kum yaparsanız bozdugunuz an kum karışıcak ama yine aynı kumdan takviye yapabilirsiniz illa o kumu kullanıcam derseniz.Asla olmaz demiyorum ama sonradan sıkıntı çıkmaması için diyorum.Ölçüleriniz 5 tllik kum alarak işini çözebilceğinizi söylüyor tabi biim burda kilosu 1 lira sizin orda ne kadardır bilmiyorum.

Birde kafansızda bir hikaye,proje belirleyin ona göre biki seçimi yapabiliriz seyrek seyrek dikmektense öbek şeklinde dikim yapıp kaya arkalarına dikip tabanıda saran bitkiler kullanıp hoşunuza giden bir şey ortaya çıkıcaktır ama tabanla,ışık önemli başlangıç için.

aqua24 bunu beğendi.
  8. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Arkadaşlar hepinize değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Gökhan abinin de dediği gibi biraz hazır bekler gibi yazmışım. :) ancak öyle değil tabi ki bu hobinin en güzel yanı uğraş vermek ancak bir şey bilmeden de yola çıkmak ya elimizdeki canlılara zarar verir yada maddi ve manevi olarak bir zarara neden olabilir. Sizlerinde dediği gibi bir plan yaptım açıkçası. Biraz hazırcı gibi olacak ama. :) Ben size kafamdaki planı söyleyeyim sizde gereksinimlerini yada olurunu olmazını söyleyin bir abilik yapın. :) En başta şunu belirtmek istiyorum kumu fazla deşmeyen balık beslemek istiyorum bitkili bir tank olacağı için. Bu yüzden ya discus ya melek yada rasbora gibi sürü balıkları beslemek istiyorum. Balık konusunda da fikirlerinizi yazın lütfen. Bazı taşların ve mango köklerinin üzerini java moss la kaplamak istiyorum. Diğer taşların arkasına ise cabomba bitkisi düşünüyorum, bunların dışında bitki koyma düşüncem yok açıkçası sade olsun istiyorum fazla karışmasın. Peki şimdi bu bitkiler için ne yapmam gerekir? Gübre olarak ne kullanmam gerekir? Beslemeyi düşündüğüm balıklar bu bitkilere zarar verir mi? Ayrıca ışık olarak ta beyaz t5 armatür yapmayı düşünüyorum gerekli ışık gücünü de yazarsanız iyi olur. Aslında kafamdaki birçok soruya yanıt vermişsiniz fakat iyice bilgi sahibi öğrenmeden karambole adım atmak istemiyorum. Yardımlarınız için şimdi den sağ olun.

9. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Ayrıca bu "cryptocoryne balansae" bitkiside çok hoşuma gitti belki bir yada iki adette ondan ekebilirm eğer uygunsa.

10. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Küçük birşey daha sormak istiyorum arkadaşlar bakımı kolay olup bu bahsettiğim şekilde beseleyebileceğim çiçek açan bir bitki var mı?

11. poly

poly

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    mutlu avcu
    Sen sürekli zor peşindesin :) istediklerinin hepsi hobide mevcut ama hem güzel hem kolay olan birşey yok sanırım bu hayatta.İstediklerin zor ve gereksinimleri birbirini tutmayan canlılar bunlara dikkat ederek kararlarını ver bence en aşagıdan başlıyarak kuruluma gir akvaryumunu ve taban malzemelerini hazırlayarak işe başlayabilirsin sonra ışık sonra artık taş kütük ne kullanmak istiyorsan dekor bitki seçimi diye devam etmelisin en son zaten balık eklemesi yapmak kolaydır.

aqua24 bunu beğendi.
  12. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    T5 armatür yapmayı planlıyorsan ışık sistemin şimdiden söyleyeyim iyi olacak ve istediğin bitkilere fazla gelecek :)) 2 adet t5 koyarsan 48 watt eder. Tabi 55 cm liktir T5 ler onun için yorum yapıyorum. Benim yorumum da ilk once tabana ağırlık ver. Olacakları söyleyelim ilerde bitki yetmeyecek gözüne. Büyüyecek büyüyeni budayıp dikeceksin farklı bitkiler isteyeceksin falan derken hop bakmışsın taban yeterli değil :) Ama karıştırma abi dersen böyle başla ileride yetmeyecek eminim yeni tank yeni tecrübe olur :)

Bitkili akvaryum blaıkları zaten kum kazmazlar. sıkıntı olmaz o yüzden. Canlı doğuranlardan beğendiklerin,amerikan cüceler olabilir balık olarak. Hacime göre düşünürsek canlı doğuran isabet olacak.

Çiçek acan limon var su üzerine çıkar kapak müsaitse.

aqua24 ve poly bunu beğendi.
  13. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Anladım mutlu abi peki muhakkaki normal kumun altına bitki kumu sermeme gerek var mı?

14. poly

poly

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    mutlu avcu
    Hagen kumda demir içerikli oldugu için sana çok fazlasıyla yardımcı olucaktır tek türün dışında özel kumlarda paket seklinde satılan ince katman seriyorsun ama ben kendi kullandığım şekli söyliyeyim direk hagen kullandım lav kırıgı kullanmıştım sonra kaldırdım çünkü çok seyrek hagen senin işini çok rahatlıkla çözecektir karıştırma kumları ki sonra ilerde ileri seviye bitkiliye geçeceğini düşünerek katman olarak kullanırsın diğer dediğim paketlerle ama şuanki başlangıç için hagen güzel tercih ben sadece hagen kullanıp misket gübreyle hihtech kuranlarda gördüm

15. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Kum olarak daha açık renkli kum kullanma fikrindeyim acab şöyle yapsan olur mu? En alta 1 cm kalınlığında bitki kumu serip üzerine krem renk kuvars kum sersem herhangi bir sıkıntı yaratır mı ?

16. poly

poly

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    mutlu avcu
    Olabilir, senin kum bitki için kullanılıyor o zaman toplamda 5 cm ulaşmış oluyorsun sen dediğim gibi yap Kemeraltı' na git. Orada çok güzel küçük yapılı dere kumu, rengi çok hoş gri gibi duruyor açık. Orada ve Bornova'da açık kum satan yerler var.
    Olaya şöyle bak taban malzemesi sadece besleyici su şartlarını dengesi için kullanılmaz bu tarz akvaryumlarda bitki kökleri sarıp tutunabilmeleri içinde önemlidir. Aquaclay de kullanabilirsin biraz da büyüktür ama yine açık renkli değil tabi. Hagen yada dere kumundan şaşma derim bu aşamada.

17. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Hagenden şu konuda endişeliyim abi aslına bakarsan siyah benimde çok hoşuma gidiyor ama olur da çok boğuk kalır diye korkuyorum ama olmazsa yine senin dediğin gibi yapayım zaten beyaz ışık kullanacağım. T5 armatür. Güzel durur diye düşünüyorum birde elimde orijinal simli gnays kaya var irili ufaklı onlarında bazılarına jawa sarmayı düşünüyorum bir yada iki dal da mangrow ağaç kütüğü alırım. Onlara da baştan başa jawa sararım. O zaman şu durumda benim sadece hagen kum mu almam gerekiyor? Tek çeşit olarak onun dışında herhangi bir şeye ihtiyaç var mı ? Misket gübreler falanda varmış gerekir mi acaba?

18. ysdede

ysdede

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Yunus Dede
    Merhaba, bornovada kum satan yerin adını verebilir misiniz? Teşekkürler
    Tapatalk ile gönderildi.

19. poly

poly

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    mutlu avcu
    Şimdi lowtech kullandığın için sisteme dışarıdan gübreleme yaptığında sisteme yük binecek o yüzden taban torf yada misket gübre kullanabilirsin. Taban hazırlama videolarına bak. Seriliş şekillerine. Moss için ise sisteme çok güvenirsen bence ekleme yap yani demek istediğim çok moss öldüren var ışık yüzünden katkı yüzünden. Siyah olmasından çekinme hagende dere kumu da görüntü olarak çoğu kişiye güzel gözükmez ama katkısı çoktur siyahtan kaçmak için tabanı tamamen subulata sardırabilirsin.

20. poly

poly

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    mutlu avcu
    Bornova akvaryum var birol abinin yeri özkanlar tansaşın orda pazar yerinin ordaki.

ysdede bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş