1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryum kurmak istiyorum tavsiyeleriniz...

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde aqua24 tarafından 20 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Sevgili kardeşim benim yazdıklarımı okudunmu? Bahsettiğin üç bitki için hiçbir ek masrafa gerek yok elindeki kum ve ışık yeter. Bu bitkiler hiç birşey istemez, ne CO2 ne gübre nede bahsedilen kadar ışık. Benim yazdıklarımı bir daha oku! Arkadaşların dediklerine katılıyorum ama yüksek destekli tanklar için bu bütün söylenenler..
    Benim yüksek destekli iki tankımın fotoğraflarını ekliyorum fikir olması açısından, eğer böyle yapacağım dersen burada anlatılanları ve benim de söylediklerimi unut! O zaman başka bir yol haritası çizerim sana.. Benim söylediklerim beni bağlar ve benim tecrübelerimdir!

Son iki tankım..

Atila UYSAL

2. poly

poly

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    mutlu avcu
    Yani sizin dedikleriniz doğru ama bizim cevap verirken atlamadığımız konu basit yap geç diyip geçiştirmek değilde ne nerde kullanılır ne nedir değildir mantığı ilk zamanlar bana da kullan geç felsefesi uygulandı ve hep eksik bilğilerle ilerledik şimdi reef kurabilcek takip edebilcek bilğim var kendimce,bizim demek istediklerimiz zoruda bilsin kolayıda ki kafası dahada merak uyandırsın ve aştırmaya devam etsin onu kullanman kesin gerekir değil de seçenekler sunup merak edip araştırıp yolunu bulmasını sağlamak,hedef küçük olmamalı.Bizim dedeiğimiz eli suya sok kendi tecrübeni yaşa kendi doğrunu buldu zaten.

triggers bunu beğendi.
  3. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Okumazmıyım Atilla abi helede şu resimleri gördükten sonra :) içim cız etti desem yeri MAŞALLAH diyeyim başta.Abi bende şöyle birşeye karar verdim hagen siyah akvaryum kumu alayım diyorum az bir pakette bitki kumu alta bitki kumunu sereyim üstede hagen kumu sereyim diyorumilk denemeyi böyle yapayım eğer becerebilir hoşumada giderse ilerleyen zamanlarda Co2 sistemli bir tank kurmayı düşünüyorum.Bu konuda senin düşüncen nedir abi.

4. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Öncelikle reef kuracak ve takip edebilecek duruma gelmenize maaşallah diyorum ama hem zoru bilsin hem kolayı diye bir olay olmaz ancak zamanla olur hemen olursa kayış atar. Şimdi kardeşimiz anlattı neler yapmak istediğini bizde yapması gereken temel kuralları anlattık dilimiz döndüğünce. Yani sizi yok saymadım sadece şimdilik kardeşimiz isteklri doğrultusunda ağır buldum o kadar.

Atila UYSAL

5. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Tamam şimdi hagene karar verdiysen tam konuşalım, senin tankının tabanına ön taraf 4 arka taraf 8 cm dersek 24 kg hagen alman lazım bu dümdüz yayarsan 6,5 cm yapar, eğim verirsen ön 4 arka 8 cm yapar ki bu da yeterli bir derinlikdir. En alta tetranın substrat'ını serersin 2,5 kg luk paketlerde satılır ve ince bir tabaka halinde serersin, 10-15 adet misket gübre koyarsın. Bahsettiğin bitkilere 24 watt ışık yeter senin tankının uzunluğu 50 cm ama 24 wattlık T5 55 cmdir. Yüksekliğin fazla olduğu için 2x24 t5 daha iyi olur. Bir grolux ve bir daylight. CO2 konusunu kurmayı planladığın zaman konuşuruz, şimdilik kurmak istediğin tanka bu yazdıklarım yeter.

Atila UYSAL

6. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Abi gerçekten çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler aklımdakilerin tamamen oturmasını sağladı.Bu bitkili akvaryumlarda iç filtre kullanmam pek iyi olmaz dimi abi o akvaryuma zaten tetratec ex 1200 kullancam sanırsam tek başına yeter diye düşünüyorum zaten karides ve çöpçü balığıda alıcam.

7. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Fazla fazla yeter, bitkili tanklarda tüm yankı saatte 2-4 kez çevirse yeter. İç filtreye gerek yok.

Atila UYSAL

8. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Birde hydorun hortum arası ıstıcısından alırsam görüntü kirliliğinide en aza indirmiş olurum diye düşünüyorum abi.Işık konusunda grolux ve daylıght diye birşeyden bahsetmişsin abi bunlardan kullanmam şartmı tek başına t5 yetmezmi 48 wat lık.

9. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Onlarda T5 zaten, 48 watt t5 varmı?

Atila UYSAL

10. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    2 adet 24 lük şeklinde bulunuyor sanırsam piyasada abi. Hazır işten anlayanını bulmuşken sormadan edemeyeceğim abi. :) Sence kapak yapmalı mıyım? Yapmamalı mıyım?
    T5 armatür kullanmayı düşünüyorum göze nasıl daha hoş görünür bir fikir verebilir misin?

11. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Tamam ben de 2x24 T5, biri grolux biri daylight diyorum. Bu T5'in türü yani ışık rengi. Avantajları ve dezavantajları var, kapak balıkların dışarı atlamasını ve sıcak havalarda buharlaşmadan kaynaklanan su eksilmesini önler ama bitki tanklarında özellikle yazın sıcakların artması ile fan kullanırsan buharlaşmanın olması için üstünün açık olması gerekir. Benim iki tankımında üstü açıktı ama çok balık kaybettim. Genelde bitki tanklarının üstü açık olur, tercih senin. Benimki böyle idi;

Atila UYSAL

12. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

ysdede bunu beğendi.
  13. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Atillya bey haklısınız, arkadaşımız çok az gereksinim isteyen bir bitkili tank istiyor. Elindeki malzemelerle gayet rahat kurabileceği bir tank.
    Fakat siz daha iyi bilirsiniz ki çok kısa süre sonra yeni bitkiler isteyecek gelişim isteyecek vs. bunun için en başta en azından tabanı güzel yaparsa (güzelden kastım hagen en basiti ile) sonrasında daha rahat ilerleyebilir diye en başından biraz sağlam taban gerisi zaten önemli dğeil sonradan eklenebilir.

14. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Hagenin bitki için sağladığı extra bir şey yok estetik ve içinde köklerin rahat ilerleyebilmesi dışında. Bana göre ha kendi kumunu kullanmış ha da hagen'i, ikiside aynı. Kumda önemli olan suya salınım yapmaması! En iyi tabanın ömrü 4-5 aydır hangi malzemeyi koyarsan koy bu süre zarfında bitkiler onu kullanır ve bitirir, sizinde misket gübre kullanmanız bu yüzdendir ama bu süre zarfında bitki kök sistemini geliştirdiği ve de tankın suyu oturup bakteri popülasyonu oluştuğu için işler sorunsuz yürür gider. Bunlardan sadece Oliver Knott tarzı kumlar hariçtir. Bu tür kumlar tankta kaldığı sürece besin sağlar ve suyuda yumuşatır. Bu taban kendi başına yeter başka bir şey kullanmakta gerekmez ama diğerlerinden pahalıdır. Üstelik bunlar yapay kumlardır ve tarafımcada şiddetle tavsiye edilir.

Atila UYSAL

15. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Abi değerli yorumlarınız için teşekkür ederim o kapak işinide artık değerlendiricem bir türlü.Sormak istediğim önemli bir husus daha var.Diyelimki tabanı tamamen javayla kapladık peki bu akvaryumun taban temizliğini yada dip çekimini nasıl yapacağız.

16. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Bitki tanklarında dip çekimi olmaz sadece düzenli %20-30 su değişimi olur.

Atila UYSAL

17. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Anladım Atilla abi o zaman normal akvaryum bakımına göre daha avantajlı.Peki abi bu budama yaparken sürekli suya el sokmamız gerekicek bir problem oluşturur mu? Bir ikinciside sıvı gübre kullanmama gerek varmıdır?

18. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Hayır bir şey olmaz elin temiz olsun yeter, micro ve macro( nitrat, fosfat, demir ve potasyum ) elementleri çok çok az olmak üzere ( üzerinde yazan dozun 1/4'ü ) kurulumdan 3 hafta sonra kullanabilirsin.

Atila UYSAL

19. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Bunun için piyasada önerebileceğin bir ürün var mı? abi.

20. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Birçok bitkicinin kullandığı ve fiyat hemde kalite olarak tavsiye ederim, bende kullandım. Aradığın herşey var.

yasmut

Atila UYSAL

aqua24 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş