1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Akvaryum Kurulumu Nasıl Yapılır?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Sky2007 tarafından 23 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Akvaryum 65x25x35h ölçüsündedir. Kurulumu bütçemden dolayı yavaş yavaş gerçekleştirmeyi umuyorum.
    Mevcut malzemeler;
    300l/h yağmurlama aparatlı bir iç filtre,
    20w T8 Cool Daylight floresan,
    1 adet dallı falan yatı kökü,
    25 kg kadar küçük-iri tane karışık lav kırığı kum,
    Mayalı co2 sistem yapılacak malzemeler,

Akvaryum mobilyanın alt dolabında olacaktır. Akvaryumun arkasına strafor koydum. Sizce arka fon olarak güzel mi yoksa yan sağ camda ki normal renkli mi daha iyi? Strafor fena durmuyorsa yan tarafa da koyacağım. Aslında yanları ve arkayı siyah fon ile kaplamayı düşünüyorum ama kurulumu yapmak istediğimden dolayı ona 15tl veremedim.

Lav kırığı kumun üstüne 3-4kg kadar bitki kumu eklemeyi düşünüyorum. Lav kırığı üstüne bitki kumu sıralaması düzgün olur mu?

Aydınlatma toplam 40-48w olacak. Uygun fiyata bulabilirsem 2 adet 20-24w'lık T5 almayı düşünüyorum. Osram, Philips falan işimi görür mü yoksa illa ki grolüx falan almam mı gerekiyor? ya da bu T8'in yanına 1 adet T5 grolüx nasıl olur?

Bitki olarak; Tabana Parvula, Glosso, Subulata gibi bitkiler düşünüyorum.
    Orta-arka fona; Rotala Red, Saz, Gül falan
    Kökün üstüne ise Moss türlerinden düşünüyorum.

Dediğim gibi mayalı sistem yapacağım. Işıklandırma, kum ve dekor konusunda fikir istiyorum.
    Derinlik hissi vermek için nasıl bir dekor yapmalıyım. Kullanacak olduğu kayaların herhangi bir adı var mı?

Kumdan ve yati kökünden bilgi vermek adına gittim bodrumdan biraz aldım fotoğraf çektim
    Kum bu şekilde içinde biraz daha irisi de var küçüğüde

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Mayıs 2015
    Alparslan bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bitkili de fazla tecrübem yok ama mevcut akvaryum ve malzemelerin gayet iyi.
    Üç boyut gayet güzel olur elindeki kök süper ağaç şekli verilir ve aşağıdaki resim gibi yapılır...;)

994358_10151741138133842_1779411564_n.jpg

Sky2007 bunu beğendi.
  3. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Fotoğrafta ki gibi bir akvaryumun 3'te 1'ini yapsak dahi yeter. :koptum:

Şimdi benim akvaryumun yüksekliği 35 kum falan koyunca bu 25-30cm arası bir yüksekliği olacak. Sizce buna T5 yapmaya gerek var mı? T8'ler daha ucuz olduğu için floresanları Grolüx ve Aquastar alabilirim.

Alparslan bunu beğendi.
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Doğru diyorsun, ama bence bunu kullanılacak bitkiler belirler T8 mi T5 mi olacağını...:)

5. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Bitkiler yukarıda ki yazdıklarım işte

6. Kadir16

Kadir16

Yer:
    Bursa/Yıldırım
    İsim:
    Kadir Öztürk
    Herşey uygun zemine subulata yap hızlı yayılır arka fona bence crptovent ve amazon hançeri düşün bunun dışında da micra kullanalirsin ben kendim gül saz rotala budamaktan bıktığım için belki böyle geliyor olabilir ama hızlı gelişine bitkiler birde mayalı sistem kullanıcaksan çok hızlı yayılır sıkılırsın sürekli dekor bozulur micra sık ve küçük yaprakları sayesinde karides canlı doğudan gruplarında yavru verimi içinde iyi bir çalışma olur düşünürsen pistiada ekle ama 3 kök kadar su üstü hoş bir görüntü olur az oluncada ışığı etkilemez yukardan aşaya sarkan kökler harika bir görtüntü oluşturuyo :) eğer saz ve gülle ilgili deneyimlerimim görmek isterseniz buyrun akvaryum da yüzme alanı kalmıyordu :D çıkardığım güller 1metre ve üstü çıkıyordu sazlarda öyle :D Görüntü0373.jpg Görüntü0449.jpg Görüntü0461.jpg

Alparslan bunu beğendi.
  7. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Dediğiniz bitkiler çok pahalı oluyor. Akvaryumun yüksekliği küçük olduğundan ve onlarında boylarının uzun olması ile bir kaç tanesi ile pek güzel bir görüntü olmaz düşüncesindeyim.
    İstediğim gibi kaya bulup, alabilirsem hafif bir dağ dekoru ile arkasına Rotale Red boş olanlara da parvula, glosso falan güzel olur gibime geliyor.

8. Kadir16

Kadir16

Yer:
    Bursa/Yıldırım
    İsim:
    Kadir Öztürk
    Bursada olsaydınız bitki konusunda yardımcı olurdum ;) zeminde biraz sert tercihler yapmışsınız gibi ışık konusunda onlar biraz daha hassas

9. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Zemin bitkisi dikeceğim yere lav kırığının üstüne 3lt Jbl Manado, 5kg aquaclay veya 5kg hagen siyah kum yapabilirim. Hangisi daha iyi olur?

10. Kadir16

Kadir16

Yer:
    Bursa/Yıldırım
    İsim:
    Kadir Öztürk
    Hagen hoş durur.

11. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Floresan olarak 13Tl'ye 18W Sylvania Grolux ve 3Tl'ye 18W Sylvania'nın 12.000K ve 600 Lumen değerine sahip beyaz renkli bir floresanını buldum. Adını ve lumen değerini tam olarak unuttum. İlk defa böyle bir modelini gördüm.
    Yetersiz gelirse tank oturduktan sonra duruma göre 1 adet daha Grolüx ekleyebilirim.

Kum olarak kg fiyatı 3Tl olan Hagen kuvars siyah kum ve 1 poşeti 2.5Tl olup 720gr gelen şu fotoğrafta ki gibi kumun kahrevengi ve siyah rengini buldum. Sizce hangisi daha iyi ve uygun?

Lav kırığı ile beraber olacaklar

12. Bozzzok

Bozzzok

Yer:
    İzmir, Turkey
    İsim:
    Onur Bozok
    Taban bitkileri akvaryumu çok iyi gösteriyor..Çok iyi seçimler yapmışsınız bence.CO2 sistem oturunca süper olacak gibi..hele resimdeki hedefse..

13. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Son yorumda attığım fotoğraf bana ait değildir. Alacak olduğum kuma örnek vermesi için ;)

14. Bozzzok

Bozzzok

Yer:
    İzmir, Turkey
    İsim:
    Onur Bozok
    aynen bende hedef derken o resimi diyorum.

15. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Hedef Alparslan arkadaşımızın paylaştığı fotoğraf gibi sol tarafta dağlık bir manzara ve sağ tarafta ağaca benzer bir yatı kökünün üzerine moss türü, tabana ve arka taraflara da belirli bitkiler falan olacak umarım. :)
    Uygun kaya ve kök bulup. Bütçemiz yeterse

Alparslan bunu beğendi.
  16. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Arkadaşlar kum olarak fotoğrafını atmış olduğum akvaryumda ki gibi bir kum almaya karar verdim. Renk olarak lacivert-siyah karışımı bir renk vardı onu alacağım.

17. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Işıklandırma, kum ve dekor malzemelerimi aldım. Kum olarak bahsetmiş olduğum kumu seçtim.
    Bitki alacak kuruş param kalmadı. o_O Nattereri akvaryumunda ki bi kaç kök sazı sökeceğım. Zaten geneli çürüdü orada. Alabilirsem kullanacağım bitkiler: Parvula, Glosso, Rotala Red, Moss falan

Fotoğraflar; 7.2kg almaya param yetti.

Islanmış hali

Daha önceden bulunan lav kırığı, yatı kökü ve taşlar. Lav kırığı daha çok var yıkanacak.

Almış olduğum kayalar bitkili akvaryumda olur mu bilmiyorum ama güzel gibi geldiler ve aldım

Ağaç görünümü yapmaya çalışacağım kök parçası. Üst fotoğrafta ki parçalar ve elimde bulunan yatı kökünde parçalar bulup bağlayarak bir ağaç görünümü oluşturacağım.

18W Sylvania Grolüx,18W Sylvania Frost White 12.000K ve 18W 2 adet balast, kalbo, duy falan

1 adette Philisp'in 18W Cool Daylight 6200K floresanı var ileride onuda bağlayacağım.

halituzun ve Alparslan bunu beğendi.
  18. halituzun

halituzun

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Halit UZUN
    Bu kayalardan bende istiyorum :(

19. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Kayaların kilosu 1.5Tl idi. 7.5kg falan aldım. Deniz akvaryumlarında kullanılan kayalara da benziyor. Pek anlamadım oluşum kaya mı ne
    Umarım akvaryumda bir sorun yapmaz.

20. halituzun

halituzun

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Halit UZUN
    Nereden aldınız acaba ?

Bjk Vatandaşı

Sayfayı Paylaş