1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Akvaryum Kurulumu Sineklik Telli

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde G-Man tarafından 23 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. G-Man

G-Man

İsim:
    Gökhan
    Merhaba arkadaşlar,

İnternette saatlerce araştırma yaptım fakat aklım karıştı. Yeni kurulacak bitkili akvaryum için ne çeşit taban kumu kullanmak gerekir, sıralaması nasıl olmalıdır ve katmanlar arasında plastik sinek teli kullanmak ne derece doğrudur?

Ayrıca tavsiye edeceğiniz akvaryum kurulumu, bakımı vs ile ilgili kitap var mı?

Teşekkürler

2. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Gökhan Bey öncelikle hoş geldiniz. Basitçe sıralamak gerekirse en alta bitkilerin dikilmesini düşündüğünüz yerlere bir miktar misket gübre, üzerine bir santim kadar lav kırığı üzerine ortalama tane çapı 1-5 mm aralığında dere kumu veya kuvars kum ( (Örneğin “hagen siyah kum”) kullanabilirsiniz.
    Tercihe göre sadece markalı, bilinen (Ada Powersand Sepecial 2 Lt Ada Amazonia Normal Type 9 Lt, Ada Amazonia Powder 6 L) bitki kumlarından da kullanarak taban hazırlayabilirsiniz.
    Eger durmadan akvaryumun içerisine elinizi sokarak bitkilerle oynayacaksanız, plastik sinek teli veya başka bir malzeme kullanmanız kumların birbirine karışmasını önler. Kolay gelsin, hayırlı olsun.

veysel ve G-Man bunu beğendi.
  3. G-Man

G-Man

İsim:
    Gökhan
    Hoşbulduk H.Kaya.Gemlik.

Cevabınız için çok teşekkür ederim.
    Aldıklarım ve sıralama yapmayı düşündüğüm şu şekildedir:
    1. En alta cocopeat torfu
    2. Sonra doğal lav kırığı bitki kumu
    3. Onunda üstüne aquaclay.
    Ayrıca ara sıra DIY Sıvı potasyum gübresi kullanmayı düşünüyorum. Sizce bunlar uygun mudur?

4. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Gökhan Bey Cocopeat sizinde belirttiğiniz gibi akvaryumun en alt kısmına serilmelidir. Suyu alınca şişecektir bu nedenle genişleme faktörü göz önünde bulundurulmalıdır. 100 litreye 200 gram Cocopeat miktar olarak tavsiye edilmektedir.
    Doğal lav kırığı üzerine Aquaclay kullanmak yerine dere kumu yada kuvars kum tercih edin.
    Aquaclay'ın kalın taneleri nedeniyle küçük bitkileri dikmek ve tutturmak tam bir işkence. Çoğu zamanda mümkün olmayabiliyor.
    Çok hafif yapısı nedeniyle çabuk havalanıyor ve yeni dikilen çoğu bitki tutunana kadar defalarca yerinden çıkıyor.
    Rengi doğal ama yuvarlak ve iri tanecik yapısı nedeniyle yüzeyde görünümü yapay oluyor.

5. G-Man

G-Man

İsim:
    Gökhan
    İyiki de size bunu sormuşum H.Kaya.Gemlik.
    Ben çok daha fazla cocopeat torfu kullanacaktım :(
    Tamam, 200 gr torfu sereceğim zemine. İnternette kullanmadan önce torfuyu suda bekletin (24 saat kadar) gibi yazılar var. Bunun nedeni herhalde biraz şişmesi için sanırım ve ne denli doğru bilgi bilmiyorum!.
    Doğru söylüyorsunuz, ince taneli kum küçük bitki ekimi için daha rahat olacaktır. Fakat örneğin büyük goldfish'ler için ince taneli zemin kumu sakıncalı olduğunu okumuştum birçok yerde (yuttukları için). Bu nedenle iri taşları tercih etmeyi düşündüm ya da en üste çok ince katman olacak şekilde çok büyük olmayan iri taşlar.
    Bu arada elimde 5 kg kadar aquaclay kumu var - ne yapacağım bilmiyorum :D

6. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    İnternette kullanmadan önce torfu suda bekletin (24 saat kadar) gibi yazılar var. Bunun nedeni herhalde biraz şişmesi için sanırım ve ne denli doğru bilgi bilmiyorum!.
    Bu yazının nedeni Cocopet torfun içerisinde bulunan tuzun ayrılması için olmalı diye düşünüyorum. Her ne kadar tuz akvaryum bitkilerine zararlı ise de bence tolere edilebilir diye düşünüyorum. Yine de son karar sizin.
    Goldfish derken Goldfish Japon balıklarından bahsediyorsanız ben tam tersini düşünüyorum. Japon balıklarının kumu ağızlarına alıp salı vermelerinin nedeni kum içerisindeki yararlı besinlerin alınması olayıdır. Bu nedenle kum tanelerinin balığın ağzına takılmayacak küçüklükte veya ağzına alamayacakları büyüklükte olması gerekmektedir. Aquaclay kumun tanelerinin balıkların ağzına takılmayacak ölçülerde olduğunu düşünüyorsanız gönül rahatlığı ile kullanın. Küçük veya büyük boyutlu bitkilerinizi Japon balıkları zaten sökeceklerdir.

7. G-Man

G-Man

İsim:
    Gökhan
    Anladım. Aquaclay kumu biraz büyük olacağından kullanmam en doğrusu.
    Bitkileri kütüğe misina ile bağlayacağım için sorun olmayacağını düşünüyorum. Deneyeceğim ve gözlemleyeceğim. Duruma göre bir çare bulacağım.
    Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz içic.

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş