1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Akvaryum Kurulumu ve Hazırlanısı

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde FERRA tarafından 2 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. FERRA

FERRA

İsim:
    murat şahin
    İyi akşam'lar ustalar 100x40x60'olan akvaryumu'ma bitkilikuracam degerli görüşlerinizi bekliyorum( ELİMDE 25KG BİTKİ TOPRAGI VAR 15 KG'su dere kumu,hagen kum,fondovivo karısmıs halde isteyen olursa memnuniyle verebilirim..)

TABAN

En alt tabaka, Tropica bitki yoprağı, 5 Litre

Üzerine, Sera Floredepod (Gübreli taban kumu) 4.7 Litre

En üst tabaka, Hagen kum, 50 Kg.

FİLTREYE

Eheim substrate pro, 1 Litre

http://a1111.hizliresim.com/r/2/9h4m.jpg

co2 olarak komple sistem 5lt

AYDINLATMA 6X39 W T5:armatür dıy olarak yapılacak kabataslak olarak araba kaputunun acılıs şekli gibi olması planlaılıyor..:der::der:

4 adet Slyvania Aquastar

2 adet Slyvania Gro-Lux

degerli yorumlarınızı bekliyorum..

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Cevap: Bitkili Akvaryum Kurulumu ve Hazırlanısı

Murat bey elinizde ki karışımı ben olsam hiç vermem kendim kullanırım.. Ondan daha güzel bir karışım yok yani.. Ama hagen yapıcam diyorsanız oda ayrı bir konu tabii.. :) Tüplü sistemde tamam.. Kapak dizaynı eğer araba kaputu gibi yapabilirseniz süper olur..

4 aquastar yerine ; 2 aqua 2 daylight yada 3 daylight 1 aquastar , grolux'üde 1'e düşürmenizi onuda daylight'a aktarmanızı tavsiye ederim.. Aquastar ve grolüx bitkileri boyuna uzatan ışınlar yaydığı için bitkilerinizin gövdesi enine gelişemeden boyuna uzayıp kısa sürede su üstüne ulaşıyorlar..

Mangro kökü yada yatı kökü kullanmayı düşünmüyormusunuz ? Bitkili akvaryumların olmassa olmazıdır.. Nasıl bitkiler bakmayı düşünüyorsunuz ? Ona göre daha detaylı yardımcı olmaya çalışalım..

3. FERRA

FERRA

İsim:
    murat şahin

Yorumun için teşekkürler Volkan bey. Hepsini aldım ama yorumları almadan başlamak istemedim. Bekledim bi yardım sever çıkarda hemen başlarım. Aslında yatı kökü kullanmayı düşünüyorum kollu oldugu için ve çevremde akasya ağacları var, içimden geçmiyor degil onları da eklesem mi diye? İşte bitkiye karar vermedim ama glosso olacak. Şöyle tabana yayılmış yemyeşil bir zemin yada parvulya. Bunlara güzel şekilde bakabilirsem diğer bitkilere geçmeyi düsünüyorum...

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Mangro ve yatı kökü olur ama akasya ağacı olur mu hiç bilmiyorum hiç duymadım.. Her ağaç dalı kullanılmaz çünki takdir edersiniz ki.. Glosso ve parvula güzeldir.. Ama glosso yada parvula ekecek iseniz 1-2 ay tankınıza hiç balık eklememeniz gerekiyor.Yoksa siz ekersiniz onlar çıkarır.. Parvula'yı tercih ederim yeriniz olsam.. Uzadığı zaman üstten makasla keserek kısaltabilir glosso'nun uzadığı zamanki görüntü bozukluğuuna maruz kalmazsınız.. Glosso'ya bakabilirseniz ki bakamayacaksınız diye bişey yok her bitkiye bakabilirsiniz. Su değerleri (ph , kh , gh) co2 , aydınlatma ve gübreyi düzenli yaparsanız geriye yapacağınız tek şey işin keyfini çıkarmak olur. Fakat sabırıı birisi iseniz bitkiliye girmenizi tavsiye ederim.. 2 kere bitkiler uzadı diye budamaktan usanıp yada yosun oldu beceremedim diyip başka türe ve dizayna geçmeyi düşünebilirim diye kafanızda bir olgu varsa hiç başlamayın derim :) Dost acı söyler.. :)

5. FERRA

FERRA

İsim:
    murat şahin

Akasya ağacı değil söğüt ağacı diyecektim. Orda hatırlayamadım herhalde akasya demişim :D zaten Volkan bey test kiti aldım komple sistem tek sorunum gübreler. Tunç Sönmezoğlu olacak ama nasıl ulaşacağım bilmiyorum. Mail adresi vermiş ama onada ulaşamıyorum. Olmadı hazır alacağım. Aklınızda varsa gübreler onlarıda belirtirseniz bu ayın sonunda kuruluma başlayacağım, herşey tam olunca herşey daha güzel ve zevkli oluyor...

Şimdiden herşey için teşekkür ederim ve kuruluma başladığım an her aşamayı an ve an burdan sizlerin değerli yorumlarınıza ve görüşlerinize bırakacağım. Çok sabırlıyımdır Volkan bey, tankın karşısına kurulup bir fincan kahveyle o seyiri izlemek için yapamayacağım şey yok...

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Söğüt ağacıda olmuyor bildiğim kadarıyla.. Bence bilmediğiniz ağaç dal yada köklerini tankınıza eklemeyin. Her kök yada ağaç parçası aynı etkiyi yapmaz. Gübreler için Tunç beyle görüşün mailleşin öyle alın. Cevap vermesi uzun sürebiliyor. yasmut 'ten kendisine ulaşmayı deneyin. Konuşmadanda sipariş vermeyin yoksa çok beklersiniz. :) Marka gübre almayın sakın , aynı paraya Tunç beyden kat kat fazlasını ve çeşitlisini alabilirsiniz. Bu arada kuruluma geçene kadar forumda açılan konuları ve sorulan soruları okumanızı tavsiye ederim. Başınıza gelebilecek her türlü sorunun ve envai çeşidinin cevabı var. ;)

Sayfayı Paylaş