1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Akvaryum Kurulumu Yolunda Bilgiler

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Ramazan0368 tarafından 13 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Ramazan0368

Ramazan0368

İsim:
    Ramazan Karayel
    Bitkili akvaryum kurulumu yolunda ilerlerken bazı bilgilere ihtiyacım var. Bu açıdan bitkili akvaryum ile ilgili sorularım olacak. Ben 65*25*30 ebatlarında 50 litrelik akvaryumu bitkili canlı doğuran tankı yapmak istiyorum.

Bitkili Akvaryum Kurulumu Sorularım

1) Aydınlatma olarak nasıl bir yol izlemeliyim.
    2) Bana gübreleme ve Co2 sistemi gerektirmeyen iyi sonuçlar alabileceğim bitki olarak ne tavsiye edersiniz.
    3) Kum olarak Hagen siyah kum istiyorum,ama Afyon'da olacağını açıkçası pek düşünmüyorum.Bunun dışında Bitkili Akvaryum Kurulumu için hangi marka kum tavsiye edersiniz?
    4) Benim Sobo WP1200 F marka iç fiitrem var.Canlı doğuran tankına uygunmu?değilse köpüğünü elektrik bandıyla kesebilirim, minimun seviyeye (Ayar yeri kırıldı.)
    5) Ve son olarak ben Akvaryuma laminant parkeden kapak yaptım.Ama bildiğiniz üzere su sıçrayınca bant tutması sıkıntı oluyor. Floresanları sabitleyeceğim bir yol var mı?.

Bitkili akvaryum kurulumu hakkında yapacağınız yorumlar için şimdiden teşekkür ediyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum.

2. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    1)Akvaryumunuz 48 Litre toplam Aydınlatma olarak 24 watt gerekli 15 watt Grolüx sylvania ya 12 yada 15 watt Daylight.
    2)En Kolay yetişen fazla ışık ihtiyacı duymayan akvaryuma çok çabuk adapte olan bitkiler : Cabomba,saz,Eledoa,Bacopa Monnieri,anubias,Java fern Aklıma gelenleri yazdım.
    3)Bitkiliye Hagen Çok Güzel Yakışıyor Bir yandanda bitkiler için güzel bir kum Fakat Bulunduğunuz bölgede yoksa netten sipariş Vermeniz Uygun olurmu bilmem Portalda belki daha Önceden Netten Alan üstadlar Vardır Sormak Araştırmak lazım Güvenilirmi Güvenilmezmi. Hagen bulunamıyorsa Aquaclay,jbl manado.
    4)O Filtrenin aynısından bendede var Fakat kullanmıyorum ayarını en düşüğe indirsekde Canlı doğuranlara göre Çok Güçlü bir filtre balıkları Çok yoruyor 3-4 tane balığım ölmüştü bende o filtreyi ayırdım bir kenara duruyor Size tavsiyem İmkan varsa eğer ya bir dış filtre yada Şelale Filtredir.
    5) Akvaryumunuzun üzerine göre Uzunluğu biraz fazla olacak şekilde cam Kestirin Floresanları O camın üstüne koyun Akvaryumunuza yapmış olduğunuz kapağıda ışıkların üzerine kapatın.

Alparslan bunu beğendi.
  3. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Siyah taban yerine siyah arka fon ile kiremit rengi jbl manado türü kumları tavsiye ederim. Manado tek kötü yanı ölü bölge kalırsa tortulanma yapıyor oda sizin akvaryumunuzda problem olmayacaktır. Özellikle echinodorus ve crypto gibi kök sistemi gelişmiş bitkiler bu kumda çoşuyorlar. Floresanlar içinde kolayı var plastik ince kelepçelerden alacaksınız floresanı bağlayacağınız noktalardan ufak delikler açarak kelepçeyi geçirip floresanı 2 ucundanda kitleyeceksiniz. Kapağı delmem derseniz plastik ayaklardan alıp slikonla kapağa yapıştırp floresanları takacaksınız.İlk yöntemi tavsiye ederim hobihanede kullanıyorum tek kötü yanı değişim yapacağınız zaman kelepçeyi kesip yenilemeniz gerekiyor.

4. Ramazan0368

Ramazan0368

İsim:
    Ramazan Karayel
    Yorumlarınız için teşekkür ediyorum kum olarak kavherengi özel bir bitki kumu aldım satan adamın sözü ne kadar doğru bilmem alma nedenim sadece sıvı gübreyle bitkileri yetiştirebilirsin dedi akvaryumdaki beyaz kumla karıştıracağım güzel olucanı düşünüyorum.Kapak işini hallettim bu arada 5 tl gibi bi fiyata kelepçesiyle falan güzel bi kapak yaptırıcam.Balıklarımı verip yerine 3-4 adet lepistes almayı planlıyorum.Balık sayım ileride artıcak tabikiKalan problemler hakkında size 2 sorum olucak;
    1)Aydınlatma olarak bende bi tane roxin mavi dalgıç floresan var bunun için kalın kelepçe yaptırıp yanına 50 cmlik bi beyaz floresan almayı düşünüyorum uygun olurmu?
    2)Ailem akvaryuma çok para harcadığımı düşünüyo eğer iç filtre yerine başka filtre alırsam akvaryumu bile kaybedebilirim makul bi yol varmı düşündüğünüz?Canlı doğuranlar için bu filtreyi yavaşlatmam gerekiyor...

5. Kamil Yılmaz

Kamil Yılmaz

Yer:
    Bursa-İnegöl
    İsim:
    Kamil B. Yılmaz
    Taban konusunda benin konum size yardımcı olabilir. İşte: Kamil'in yeni bitkili akvaryumu | Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu

Işıklandırma konusuna gelirsek bildiğimiz tasarruflu ampüllerle kolayca bitki yetiştirebilirsiniz. ;) Yukarıda verdiğim linkteki akvaryumumda 2 tane 20 watt'lık tasarruflu ampül kullanıyorum ve sonuç ortada. ;) Tasarruflu ampüllerin watt değerini ne kadar yüksek olursa, yetiştiremiyeceğiniz bitki yoktur. ;)

Bu arada Miraç'ın verdiği cevaplar içerisinde birşeye değinmek istiyorum. Bütün bitkilerin büyümesi için fotosentez yapması gerekir. Hatılayın fen bilgisi derslerinizi. ;) Işık olmadan bitkiler yetişmez. ;) Yetişir ama nasıl yetişir? Dallanıp, budaklanmaz. ;)

Filtre konusuna değinirsek gene benim konum olan şu linki inceleyebilirsiniz. İşte: DIY süper iç filtre | Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu

6. Ramazan0368

Ramazan0368

İsim:
    Ramazan Karayel
    Kamil abi öncelikle yorumun için teşekkür ediyorum senin filtreni inceledim fakat benim filtrenin ucu seninki gibi değil ayrıyeten yan tarafındaki hava hortumu çıkan yeri ne yapmam gerekiyor siyah plastik bi nesneyle kapattığımda ve altındaki filtreyi çıkardığımda suyu çok tanzikli atıyor akvaryumun diğer ucuna kadar gidiyor nerdeyse :/ bahsettiğim yer fotoğrafta inceler ve bilgilendirirseniz sevinirim :)Kamil abi tasarruflu 20 watt bi ampul alıp yanına 22 wattlık mavi dalgıç floresanı koysam olmazmı markası roxin uzunluğu 30 cm ?

Ekli Dosyalar:

Kamil Yılmaz bunu beğendi.
  7. Kamil Yılmaz

Kamil Yılmaz

Yer:
    Bursa-İnegöl
    İsim:
    Kamil B. Yılmaz
    Ramazan bu arada bana abi demene gerek yok. :) Kendimi yaşlı hissediyorum... :koptum:

Sobo marka filtreleri ben kesinlikle önermiyorum Ramazan. Hem fazla enerji tüketiyor hem de suyun akışı çok şiddetli. Hele de bizim gibi 50-60 litrelik akvaryumlarda hiç önermem. Aslında Sobo marka filtrelerin üstten fiskiyeli modelleri mevcut. Hem ucuz hem de benim filtre gibi DIY yapman çok iyi olur. Fiyatlarıda ucuz olması lazım onların. Bizim buralarda 10-15 TL arasında değişiyor. Senin onlardan almanı tavsiye ederim. Bu arada üstten fiskiyeli derken yağmurlama aparatı mevcut.

Eğer bol bitkili düşünüyorsan, 2 tane 20 wattlık tasarruflu ampül al. Bulabilirsen markasıda Philips olsun... ;) Dalgıç floresan kullanmana hiç gerek yok. Boşuna yer kaplar ve görüntü bozukluğuna neden olur. ;)

8. Ramazan0368

Ramazan0368

İsim:
    Ramazan Karayel
    Saygıdan diyorum :) 50 cmlik bi floresan alsam yeterli olmazmı?Ben bu filtreye 20 TL verdim şimdi pişmanım ama iş işten geçti modifiye etme gibi bi lüksüm yokmu acaba :D

9. Kamil Yılmaz

Kamil Yılmaz

Yer:
    Bursa-İnegöl
    İsim:
    Kamil B. Yılmaz
    Boşver sen bana ismimle hitap et. :) Floresan bana sorarsan iş yapmaz ve onun balastlarıydı vesaire... uğraşana kadar 10 TL verip 2 tane tasarruflu ampül alıp, 2 TL'ye de iki tane duy alıp, kapağa birşeylerle sabitle. Al sana 12 TL'ye mükemmel aydıtlatma. ;) Bu arada tasarruflu ampüllerin ışığı yayma ve yüksek ışık verme özellikleri ile floresanları tokatlar. :)

10. Ramazan0368

Ramazan0368

İsim:
    Ramazan Karayel
    Peki söylediğinizi yapıcam bide şu filtre işini halledersek çok mutlu olucam varmı aklınızda güzel bi fikir bu filtreyi canlı doğuranlara uyarlamam lazım :)

11. Kamil Yılmaz

Kamil Yılmaz

Yer:
    Bursa-İnegöl
    İsim:
    Kamil B. Yılmaz
    Fİltrendeki hazne kafamdaki projeye göre hiç ama hiç uygun değil. 10-15 TL ver Sobo'nun dediğim filtresini alırsan, çok mükemmel olur ama... ;)

12. Ramazan0368

Ramazan0368

İsim:
    Ramazan Karayel
    Ben alırım almasınada ailem baya bi kötü tepki verir bakıcam artık bi çaresine teşekkürler yorumun için...

13. Ramazan0368

Ramazan0368

İsim:
    Ramazan Karayel
    Kamil kardeşim dediğin gibi 2 tane 20 wattlık tasarruf ampul aldım birisi diğerine göre kısık yanıyo sorun olmaz umarım ben bunları kapağa nasıl monte edebilirim bi bilgin varmı ?

14. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Ben siyah kumu cok dogal bulmuyorum (benimki de hagen oradan biliyorum) tavsiyem kahverengi kum kullanmaniz. Gol tabani gibi olur. Aquacly gibi (rengi daha koyu) kumlar ve cakil taslari kullanarak cok iyi taban yapabilirsiniz.

Tepetaklak

Alparslan bunu beğendi.
  15. Ramazan0368

Ramazan0368

İsim:
    Ramazan Karayel
    Kahverengi aldım zaten kardeşim yinede yorumun için sağol beyazla karıştırıcam inş. güzel bi görüntü olur ...

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aynen katılıyorum doğallık gibisi yok...

17. Ramazan0368

Ramazan0368

İsim:
    Ramazan Karayel
    Arkadaşlar hala bi çözüm bulamadım iç filtreme öne doğru yönü ama yinede fazla gelirmi diye tereddütteyim bi çaresi yokmu bunun yavaşlatamazmıyız ?

18. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Vallaha suyu selale tipi vermek icin aparatlar var onlari kullanabilirsin. Kendin de yapabilirsin en kotu ihtimalle delikler tikanir iki dakikada temizlersin.

Tepetaklak

19. Ramazan0368

Ramazan0368

İsim:
    Ramazan Karayel
    SOBO WP1200 marka filtrede bu aparatı kullanmak mümkünmü açıklarmısınız mümkünse ?

20. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    İlk Mesajımdada belirtmiştim.Sobo marka wp1200 filtre aynısı bende var akvaryum 61 litre ve bu filtre çok güçlü geliyordu 2-3 balığım öldü bu yüzden. Suda Çok Dalgalanma yapıyor ayrıca Çok Kabarcık çıkarıyor buda bitkileri etkiler.

Sayfayı Paylaş