1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryum kuruyorum. 60*40*50 yükseklik.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 2 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Gerçekten Fatih kardeş öyle oluyor ya. Ben şu ana kadar çok tutumlu davranıyorum tanıdıklar arkadaşlar sağolsun bir şekilde birşeyler yapıyoruz. Zaten bu hobiye gönül verdikten sonrada paranın değeri kalmıyor nerdeyse. İşte bu aslında hobiyi güzel kılan o kadar zorluklar arasında yinede bir şekilde bir umut oluşuyor.

Arkadaşlar buda akvaryumumun hali daha canlılar konuldu ama bitkiler florasan filan tamamlanınca konulacak. Bakalım sizce balıklarım nasıl ?

Görüntü bozuk olabilir arkadaşlar kusura bakmayın.

[video=youtube;QRIR7SdncEY]http://www.youtube.com/watch?v=QRIR7SdncEY[/video]

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlar konu kapanmaya yüz tuttuğu için güncelleme gereği duydum. : )

Kurulumun ardından 8 gün geçti yavaş yavaş balıklarımın daha huzurlu olduğu ve ortama alışma süraçlarinin başladığını düşünüyorum. Biraz daha bilgilendirme ve sıralamaya gelecek ise.

Arka fon tamamlandı. ( Tamamı siyah. )
    Florasanlar. ( Hafta içi gelecek. )
    Gübreler. ( Bu hafta içerisinde elimde. )
    Bitkileride biraz olsun temin edeceğim.

Ayrıca 2 adet iç filtre aldım saatte 180 litre çeviriyor. 120 litrelik akvaryumum için güzel olacağını ve suyun daldalanmasını akımı sağlayarak bitkilerin gübre dağılımını ve yosun tutmasını önlemek istedim.

Zamanlayıcı aldım florasanlar için kaç saatlik periyotlar oluşturmalıyım ? Önerileriniz nelerdir.

Dekorasyon olarak ise düşüncem.

Kütük kaya vb kullanmak istemiyorum o yüzden kendime şöyle bir dekorasyon düşünüyorum.

Arka sağ ve sol köşede aynı tür arka plan bitkileri. Arka ortada tek tür arka plan bitkisi. Sağ ve sol planlarda uzun boylu bitkiler. Birde taban düşünüyorum. Kaya ve kütük kullanmayacak biri için nasıl öneriler yapabilirsiniz.

Kurulumun en başındada sizlerden destek almıştım şu anda son ve ince ayarlamaları yapmaktayım. Şu andada sizin desteklerinizi bekliyorum. Hep beraberce güzel bir akvaryuma çok az kaldı. : )

Ve son olarak eksiklerim varsa nelerdir onlarıda söylerseniz sevinirim...

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Fşoresanlarını yollayalım, kapağını oluştur. zamanlamayı yazarım buradan Doğuş....

4. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Vallahi tebrik ederim Doğuş. Çok güzel bir akvaryum olacağı şimdiden belli. Zaten o siyah kum bitki akvaryumlarına ayrı bir hava katıyor. Böyle giderse bendeki bitkili akvaryumu bozdurup bana daha düzenli bir sistem kurduracaksınız. :)

Saygılar...

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Görkem inşallah dediğin gibi olur bakalım. Az miktarda bütçe ile birşeyler yapmaya çalışıyorum. Taban gübresi kullanmadım misket gübre ile idare etmeye çalışacağım. Karbondioksit mayalı olacak hazır bekliyor oda mayalanmayı. Aslında şöyle diyebilirim evde 2 adet daha akvaryum var biri 60 litre yakında oda bitkili olur biride 20 litre oda artık çok güzel bir cımbız işine gideceğim tabi zamanla. Yani bitkili o kadar kendine çekiyor gerçekten ne yapsan bile az gelecektir. Baştan kurmayı deneyebilirsin ama hazır sistemi dağıtmakta gerçekten zor olacaktır. Tabikide senin isteğin sen bilirsin. Ama zaten öyle bir taban düşünüyorum ki tamamiyle kumu kapatacağı için bence önemli değil. : ) Ama gerçekten çok güzel gözüküyor kum boş akvaryum şu anda bitki bakımından. Arkada da siyah don balıklara bile renk geldi sanki. Ayırt etmene olasılık veriyor çok derin bir hava katıyor. Zaten ilerde heryer yeşil olacak ne arka fon gözükecek nede taban. Yani inşallah öyle olacağını ümit ediyorum. :D

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlar buyrun akvaryumumun arkasındaki destek. : )

Arkadaşlar gübrelerim geldi bugün.

Pazartesi Çarşamba Cumartesi Kullanacaklarım Haftada 3 defa.
    120 litrelik akvaryumum var.

Fosfat 8 ml haftada 3 defa
    Demir 8 ml haftada 3 defa
    Nitrat 10 ml haftada 3 defa
    MicroPro Element 9 ml haftada 3 defa

Potasyum 36 ml sadece cumartesi

Arkadaşlar bu oranlar nasıl olmuş sizinde görüşlerinizi almak istedim birde karbondioksiti bitkileri diker dikmez vermeye başlıyım mı ? Mayalı sistem hazır sadece içerisine malzemeleri koyacağım.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Misket gübrelerin çok büyük olmuş Doğuş. Fındıktan biraz küçük yapacaksın.

Akvaryum ebatlarını söylersen, birde tabanda kaç santim kum var, bunların cevaplarını alayım, gübre oranlarını yazarım.

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    7-8 cm civarı Murat Abi. 60 40 50 yükseklik.

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Doğuş akvaryumun net hacmi 100 litre, buna göre gübrelemen şu şekilde olacak.

Pazartesi,

Potasyum, 30 ml
    Demir, 8 ml
    Micro element, 8 ml
    Nitrat, 10 ml (ilk hafta kullanma)
    Fosfat, 5 ml (ilk hafta kullanma)

Çarşamba,

Demir, 8 ml
    Micro element, 8 ml
    Fosfat, 5 ml (ilk hafta kullanma)

Cuma,

Demir, 8 ml
    Micro element, 8 ml
    Fosfat, 2 ml (ilk hafta kullanma)

Pazar,
    %50 su değişimi....

Gübreleri sabah ışıklar yanmadan evvel vereceksin.

Co2 ışıklar ile birlikte saniyede 3-4 kabarcık.

''İlk hafta kullanma'' dediğim nitrat ve fosfat neden dersen, tabanda misket gübre kullandığından dolayı.

Aydınlatma,

İlk hafta 8 saat aquastar.
    İkinci hafta 8 saat aqaustar 6 ssatten sonra 2 saat grolüx toplam 8 saat.
    Üçüncü hafta 8 saat aquastar, grolüx 4 saatten sonra 965 toplam 8 saat.
    Dördüncü hafta hepsi birden 8 saat.

10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Tamam Murat Abi sonrada ayarlarım zaten ihtiyaçlarına göre biraz azaltır yada arttırırız. Peki 8 Saati 4 saat yak 3 saat bekle 4 saat yak şeklinde yapıyı mı Murat Abi ?

Birde;

Aydınlatma,

İlk hafta 8 saat aquastar.
    İkinci hafta 8 saat aqaustar 6 ssatten sonra 2 saat grolüx toplam 8 saat. Burada beraber mi yanıyorlar yokse tek tek mi ?
    Üçüncü hafta 8 saat aquastar, grolüx 4 saatten sonra 965 toplam 8 saat.Burada beraber mi yanıyorlar yokse tek tek mi ? Mesela grolüx ile aquastar yanıkken 4. saatten sonra mı 865 i açıyım ? Yoksa açıkken onu mu ilave ediyim.
    Dördüncü hafta hepsi birden 8 saat.

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bu aydınlatma devresini tamamladıktan sonra 4 saat açık 3 saat kapalı 4 saat açık yapabilirsin.. Yani 4 haftadan sonra şu an zaten kısıtlı veriyorsun.

Toplam 8 saat yanacaklar ya, aquastar 6 saat yanıyor, 6 saatten sonra grolüx ilave olarak yanıyor toplam 8 saat, ikisi birden tamamlıyor. Yani grolüx 2 saat yanmış oluyor.

12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Tamam Murat Abi anladım. Birkaç ta şu sorular var. Birde Murat Abi co2 mayalı akşamları kesemem. Işıklar ile devreye giremez yani. Onu ne yapıyım. %50 su değişimlerini zamanla azaltacak mıyım yoksa sürekli mi %50 duracak ?

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Mayalı sistemde ışıklar açıkken vereceksin, ışıklar kapandığı an Co2 hortumunu akvaryumdan çekeceksin.

Bitkileri diktikten 2 gün sonra hava hortumunu, akvaryumdan kaldıracaksın, aydınlatma formulü bitene kadar sadece gece vereceksin, tanka oksijen. Dört haftadan sonra oksijen hiç vermeyeceksin, daha doğrusu bitkilerdeki fotosentezi gördükten sonra.

High-Tech yapacaksan ki yapacaksın, Co2 veriyorsun ışığın kuvvetli, düzenli gübreleme yapıyorsun, bu High-Tech maalesef her hafta %50 su değişimi, besin sıfırlayacaksın.....

14. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Tamam abi co2 anladım. Akvaryumuma ilk 2 gün aynı ölçüde oksijen vereceğim sonrasında ise sadece geceleri vermeye başlayacağım. Işığı kapattıktan sonra yani. Bu kadar doğru mu anlamışım Murat Abi tamam su değişimleri içinde biraz bidon bulacağım artık. :)

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Aynen öyle su değişimlerin için ise önereceğim bidon ile uğraşma, üçlü kartuş su arıtma filtreleri var 50-60 TL, al bir tane tak musluğa kısık olarak bas suyu akvaryuma.:F

Yada toparlayana kadar üç adet damacanaya ihtiyacın var...

16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bakalım Murat Abi bulursam alırım. :) Zaten bir 25 litrelik var kaldı bir 25 litre daha : ) 20 litrelikte bir kova var ohh : ) Artık bulacağız bir yerden. : )

17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlar bitkilerim elime ulaştı diktim. Biraz kendilerine gelsinler güzel bir fotoğraflar alıyım burada paylaşırım. Ayrıca biraz eksiklerim var florasanları daha takamadım onlarla uğraşacağım. Bu akşama kadar florasanları karbondioksiti ayarlarım. Yarında sistemi oturtmaya başlarım. Pazarteside gübrelemeye başlayacağım. Pazartesi gününden itibaren bitkilerin gelişimlerini Burada paylaşırım haftalık olarak pazartesi resimlerle sizinle olacağım. : )

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Geldi sonunda, gözün aydın Doğuş umarım beğenmişsindir.....

19. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Murat Abi çok sağol gerçekten. Çok güzeller ve hiçbir sorunda olmamış. öyle bir paketleme görmedim. En fazla uğraştıran şey açmak oldu. :D Çok sağlıklı bitkiler. Umarım yeni yerlerini seveceklerdir. :)

20. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Güle güle kullan Doğuş, ama baştan söyleyeyim, öyle dil ile tad ile olmaz bu işler. Böyle olacaksa ben yokum, karizmayı çizdirmeyelim.:F:F:F

Eeeeeee hani resimler?

Sayfayı Paylaş