1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Akvaryum- RGB Led Kullanımı Nasıl Olmalı?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde selim01 tarafından 29 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. selim01

selim01

İsim:
    selim çerezci
    Arkadaşlar,

Bir aydır bitkili akvaryum konusunu ciddi olarak araştırıyorum. 130*45*60 tank siparişi verdim. Eheim 2215, eheim jagler 200watt ısıtıcı, sera seramik co2 sistemi aldım. Aydınlatma konusunda ise RGB Led sistemini kurmayı düşünüyorum. Çeşitli formlarda bu konuyla ilgili tartışmaları okudum, fakat bana kesin bir fikir vermedi. Benim sizden ricam akvaryumumda kaç metre RBG şerit kullanmam gerektiği, satın alabileceğim adresler konusunda yardımcı olmanız ve tabiki önerileriniz.

Şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Bitkili Akvaryum- RGB Led Kullanımı Nasıl Olmalı?

Akvaryumun hacminden çok bitki çeşidi ve yoğunluğu belirleyici olacak bunda. 2500-9000K arasındaki değerlerden 4.000 Kelvin aralığı sarı renk için uygundur. Bitkilerin fotosentezini artırmak için 2 sıra sarı led şeridinden sonra bir sıra mor ve kırmızı led döşeyebilirsin. Orta kısımda tek bir sıra mavi duruma göre kullanmak içinyerleştirilebilir. Işık gücü önemlidir ve akvaryum kapağının içini sıra dizilimlerle Led yapabilirsin. Fakat Led kalitesi ve ışık değerleri çok öenmlidir, uygun olamayan kalitesiz Ledler yosun yapacaktır.

3. selim01

selim01

İsim:
    selim çerezci

Temel bey ,5 metre kumandasıyla birlikte RGB şerit aldım.Kapağa yerleştiriliyor,sizin önerdiğiniz dizilimide ekleyeceğim. Dizayna karar veremediğim için bitki konusunda birşey söyleyemiyorum.Ama her kullanırsam (bitki) ışıklandırmamda yeterli olsun istiyorum.İlginiz için teşekkür eder,önerilerinizi değerlendiririm.

4. selim01

selim01

İsim:
    selim çerezci

Temel bey,RGB Led'leri formda okuduktan sonra t5 lere karar verdim.RGB'yi görsel olarak kullanacağım.Sizden ricam 123*43*55(h) buyutlarındaki bitki akvaryumu için gerekli olan t5 tür,,marka ve adetlerini bildirmeniz.Zahmet olmasa sevinirim.

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Selim bey en iyi kararı vermişsiniz.

4*54 watt olarak 2 gün ışığı, 1 aquastar, 1 grolüx olabilir. Hemde çokta güzel olur.

6. selim01

selim01

İsim:
    selim çerezci

Fatih bey,4*54 watt olarak 2 gün ışığı, 1 aquastar, 1 grolüx olarak önermişsiniz,2 gün içinde kurduracağım.Beni taban kurulumu ve sıralaması hakkındada bilgilendirirseniz sevinirim tabi zahmet olmasa.Elimdeki manzeme Eheim 2211 dış filtre,eheim air pump 200,eheim jager 200 ısıtıcı.Eheim seramic co2 sistemi geliyor. Tabana sera florodepot 4.7 yaydım üzerine 5 santim civarı siyah hagen,3-4 avuç küçük akvaryumumdan kum ve üzerine 1/3 musluk suyu koydum.Taban otursun,biyolojik sirkülasyon başlasın diye.(Arkadaş tavsiyesi üzerine) Fakat taban kurulumunda seraflorodepot üstüne direkt siyah kum zayıf geldi.Bitki ekimi yaptıktan sonra revize etmek zor.Bitki için taban önemli,gerekirse akvaryumu bu aşamada tekrar kurabilirim.Önerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

7. selim01

selim01

İsim:
    selim çerezci

Tabii eksik malzemeler konusunda da.

Sayfayı Paylaş