1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryum

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde avcitrex tarafından 1 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR
    Hekeze merhaba, hem akvaryumumu tanıtmak hemde sizden birkaç fikir almak için konuyu açma gereği duydum. Önce özellikleri sonrada sorularıma geçicem;
    -300w ısıtıcı 26 derecede sabit
    -astro dış filtre
    -mayalı co2
    -2x 30w grolük + 18w daylight günde 8 saat açık
    -tabanda 10cm hagen + bitki kumu + dere kumu farklı alanlarda
    -potasyum +mikroelement+demir gübresi
    -2 haftadabir %20 su değişimi
    -100-30-45 satandart akvaryum
    aklıma gelenler bunlar atkaldığım bişi yoksa eğer. Şimdi gelelim sorulara; bitki dikimimde sorun varmı yani sunu suraya diksen daha iyi göze hitab eder dedikleriniz nelerdir? 2. sorum ise yapraklarda delinme ve karar noktalar olusuyor bunun nedeni net olarak nedir ne yapılabilir?
    [​IMG][​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]

2. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Cevap: Bitkili akvaryum

Üstatlar daha iyi söylerler ama ben çok beğendim tankınızı:nazar::ay:;):)

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Subulataları acaba nerden temin ettiniz? Bende aramaktayım ama malesef bulamadım. Online aldıysanız bende oradan temin etmek isterim. Akvaryumunuz ile ilgili şimdilik her şey yerinde. Ne kadar karışık gelse de hoş durmuş. Bitkileriniz zamanla kendini belli etmeye başlayacak ve sizinde düşünceleriniz ona göre değişecektir. Bitkileri fazla oynatmamaya özen gösterin ama küçük değişikliklerde olabilir tabiki. Zamanla... :nazar:

4. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim, Akvaryumum 2 yaşını doldurdu nerdeyse insan zamanla değişiklik istiyor belkide dekor konusuna ondan çok takılıyorum.Doğuş bey subulataları öğretmen Ali diye bir arkadaşımız var Bursadan ondan temin ettim. Tam hobici dostu bir arkadaşımız.
    Yalnız soruma cevap alabilmiş değilim o siyah noktaların sebebi ne olabilir?

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Potasyum gübresi kullanıyor musunuz?

"Eksikliğinde özellikle kök gelişimi olamak üzere gelişim hızı düşer hatta aşırı durumlarda durur. Yapraklar leke halinde sararma ile beraber önce delinmeye başlar, sonra bu delikler genişlemeye başlar. Zamanla yapraklar ölür ve dökülür."

Bu tanım sizin akvaryumunuza uyuyor mu? Eğer uyuyorsa biraz potasyum ilavesi sorunu düzeltecektir. 10-15 ppm olması gerekir akvaryumda. O delikleri ve kararmaları fotoğraflayabilirseniz yakından daha fazla yardımcı olabiliriz.

6. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR

Yukarda belirtmiştim potasyum kullandığımı sanırım atladınız.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık güzel görünüyor akvaryum. Yaprak delinmesi konusunda yine sana Murat'ın bir mesajını konuda gördüm. Denedin mi aşağıdaki önerileri?

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Teşekkürler Temel.

Ferdi kardeşim, sormak istediğim sağ tarafta bulunan güller iki senedir akvaryumunda mı? Eyer hal böyleyse yolunda gitmeyen birşeyler var demektir tankında.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 25 Haziran 2015
  9. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR

Murat bey bu fotolar budamadan sonra çektiğim fotolardı oyüzden farklı gelmiş olabilir, dediğim gibi alt yaprakları döküldüğü için budama yapmak zorunda kalıyorum ve mikro element gübresinide tavsiyeniz üzerine arttırdım, bazı yerlerde maden suyunun iyi geleceğine dağir yorumlar var siz ne dersiniz?

Sayfayı Paylaş