1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryuma adım adım

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde kayıpbeta tarafından 5 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. kayıpbeta

kayıpbeta

İsim:
    Taner Öztürk
    Merhaba akvaryum portalı sakinleri...

Elimde 50 litrelik güzel bir akvaryum var ve ben bunu bitkili akvaryum yapmayı düşünüyordum ve ilk girişimimi aşırı derecede büyüyen vatozumu satarak ve yerine güzel bir beta alarak başladım.Taban için akvaryumcunun sözlerine kanarak midye kırığı aldım ama kimisi bitkiler için iyi diyor kimisi kötü diyor allahtan az aldım. 2 kilo midye kırığı 1 kilo dere kumunu karıştırarak tabana serdim sonra biraz ince geldi taban üzerine 2,5 kilo siyah hagen kum ile quartz kum karıştırdım kalın bir taban elde etmiş oldum.Bitkilerimin siparişini verince bir paket lav kırığı ile 5 kilo aquacly alıp tabanın en üstüne sereceğim.

Aydınlatma olarak bir adet akvaryumcudan aldığım beyaz florensan var yanına ek olarak t8 grolüx siparişinide vereceğim.Sanırım yeterli olur.Canlılara gelince şu an elimde bir adet erkek beta lepistes yavrusu ve elma salyangozu var.Bu arkadaşların yanına 10 adet neon tetra ile 10 adet penguen tetra eklemek istiyorum fakat beta beni biraz kuşkulandırıyor :) Bir diğer sorunumda iç filtremin ucuna yağmurlama aparatını taktım fakat yine suda bir sirkülasyon oluşturuyor bitkiler için sorun olur mu olmazmı ierleyen zamanlarda göreceğiz...

Dekor olarakta ortaya güzel bir mango kökü almayı düşünüyorum.

Akvaryumumdan görüntüler:

her ne kadar yapayda olsa güzel duruyor :stop:

2. lloth

lloth

İsim:
    Can Ortak
    Cevap: Bitkili akvaryuma adım adım

Bitkiler gelince arka cama koyu tonlu bir fon yapıştırırsan renklerini iyice belli eder hoş bir görünüm yakalarsın. Bitkili halinin fotoğraflarını bekliyorum.

3. demon26

demon26

İsim:
    Şafak Gezici

Keşke aquaclayı tabanın en alt seviyesinde kullanabilsen.Tabanda daha sağlıklı olur.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Tabanı henüz kurmadıysan, sadece dere kumu veya Hagen kum yeterli olur, Aquaclay'i en alta da sersen zamanla yukarı çıkacaktır.

Filrenin suya akıntı vermesi lazım zaten durağan su yosun yapacaktır.

Akvaryumcunun vermiş olduğu floresanın yerine eğer temin edebiliyorsan, Aquastar ve Grolux kullan, evlerde kulladığımız floresanların kelvin değerleri akvaryuma uygun değildir...

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Bakalım nasıl bir şeyler çıkacak ortaya. Konunun takipçisiyim...

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

5 kg aquaclay tankının tabanını çok şişirir ve buda yersiz bir şişkinlik olur.. Keşke kumları karıştırmasaydın.. Sana tavsiye , çok bitki doldurmadan ortaya bir kütük koyman ve çevresine sagittaria subulata serpiştirmen.. Taban bitkisidir ve gereksinimleri az olduğundan senide çok uğraştırmaz. Kökten sürgün vererek yayıldığından tüm tabanını kaplar ve içiçe girerek göze hoş bir görüntü çıkarır.. Tankın ufak olduğu için uzayan bitkilerle tankını doldurmanı hiç tavsiye etmem.. Sonra balıklarını göremezsin..

Sayfayı Paylaş