1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Akvaryuma Hazırlanıyorum...

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde fikret.akbaba tarafından 13 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. fikret.akbaba

fikret.akbaba

İsim:
    Fikret AKBABA
    Merhaba;
    her zaman internette bitkili akvaryumları büyük bir heyecanla izledim ve bende evimde duvara çift yönlü olacak şekilde dizayn ettim. hem oturma odasından hemde mutfakdan;

Kullandığım malzemelerim;

1- Aydınlatma
    2x sylvania aquastar T5 F35w ve 2x Osram T5 21w 865 dayligth : toplamda 112 watt
    Osrmları değiştirmeyi düşünüyorum. Sera 39 watt blue sky veya color plant ile
    günlük ortalama 10 saat aydınlatma
    2- Taban Malzemesi
    25 Kg Hagen Siyah kum ve 10 Kg dere kumu
    3- Gübreleme
    misket gübre ve şu anda haftada 2 defa fosfat, nitrat, demir haftada 1 defa potasyum veriyorum.
    4- İsta CO2 profesyonel set
    saniyede 1 kabarcık olacak şekilde günde 9 ile 14 arası ve 17 ile 21 arası co2 veriyorum.
    5- Balık Çeşidi
    Şu anda 2 adet Japon cve 2 adetde cüce vatoz var;
    6- Bitki çeşitleri
    6 kök tütün;
    10 kök Rotela Red
    2 kök gül
    5 kök ageria var,

Taban bitkisi için önerilerinizi ve yukarıda yaptıklarıma ilave veya yanlış yaptığım yerler için tavsiyelerini bekliyorum.

2. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Cevap: Bitkili Akvaryuma Hazırlanıyorum...

Çok Beğendim,

Akvaryumun çift taraflı görüntüsünün olması da ayrı bir güzellik.

Sanki japonların yiyebileceği türden bitkiler de var akvaryumunuzda.

3. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Tavsiyem japonu çıkarmanızdır, yeni tür ekleme olanaklarını kısacaktır.CO2yi çözdürmek için bir şey yapıyor musunuz? Ayrıca akvaryum ebatlarını söylerseniz daha kolay yardım edebiliriz.

4. fikret.akbaba

fikret.akbaba

İsim:
    Fikret AKBABA

Akvaryum ebtalarım 110x35x50 cm taban yüksekliliği 10-13 cm arası
    CO2 ista seramik diffuzorle çözdürüyorum. Ayrıca elimde 2 adet Atomik Diffuzorde mevcut ama İsta regülatöründen çıkış basıncı nerden artırıldığını bilemediğim için onları kullanamıyorum basıncı düşük geliyor (3 bar istiyor basıncı bendeki yaklaşık 2 bar yani 22 psi civarında) japonlar eski akvaryumdan kalma şimdilik içerisine atmıştım ileride neon tetra veya raspora ve karides atacağım. Evet dediğiniz gibi olabilir yaprakların bazıları didik didik edilmiş ve delinmişti.

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Evet japon u çıkartmakla iyi yaparsınız onun yerine neon balığı eklerseniz iyi olur.
    Biraz daha bitki eklerseniz daha güzel görünecek gibi.

6. fikret.akbaba

fikret.akbaba

İsim:
    Fikret AKBABA

Taban bitkisi için öneriniz ne olur?

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Fazla bir bilgim yok bende araştırıyorum ama çeşitler var...

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Öncelikle hayırlı olsun.

Görünüm güzel, keşke tabana flora depod ekleseydiniz, taban bitkisi yapacağınız için.

Akvarum kurulumunuz, üç ayı geçtikten sonra ve bu sure içinde kolay bitkiler ile peysajinizi tamamladıktan sonra, taban bitkisine girin derim.

HTC Tapatalk

9. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Çift taraflı Çok güzelde O akvaryuma japon olmamış :) biraz daha bitki katıp NEON GRUBU OLUŞTURULABİLİR.

10. fikret.akbaba

fikret.akbaba

İsim:
    Fikret AKBABA

japonlarım eski küçük akvaryumumdan kalma (ilk göz ağrısı gibi :)). dediğiniz gibi bitki sayısını artırıp tabana en son geçmeyi planlıyorum bu arada japonlarıda çıkartıyorum. kurulum aşağı yukarı 20 gün oldu. peyzaj için bir öneriniz varmı bu şekilde kalabilir mi?

11. fikret.akbaba

fikret.akbaba

İsim:
    Fikret AKBABA

Birde aydınlatma yeterlimi değişiklik yapmam gerekiyormu flolarda?

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Peysaj işi kişinin tamammen kendi fikri ve düşüncesidir, buna en iyi siz karar verebilirsiniz.

Aydınlatmanız da wataj olarak da, kelvin olarak da sıkıntı yok, böyle kalabilir...

13. fikret.akbaba

fikret.akbaba

İsim:
    Fikret AKBABA

Merhaba;
    Akvaryum suyum sarı renkte duruyor. Bu bir problem olduğunu mu gösterir? Eğer öyleyse sorun neden kaynaklı olabilir? akvaryumda 45 cm magrow kökü var. su değişimi 25 günde %40 yapıyorum. Sıvı gübre olarak haftada 1 potasyum, ve haftada 2 defa nitrat, fosfat ve demir veriyorum. Renk resimdeki gibidir.

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Mangrow kökü yeni eklendiğinde salınım yaparak suyun rengini değiştirir. Sepetin birinede aktif karbon koymanı tavsiye ederim,fark edecektir.

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  15. fikret.akbaba

fikret.akbaba

İsim:
    Fikret AKBABA

Merhaba;
    Dediğiniz gibi karbon siprişi verdim bugün yarın elime ulaşır. Gelişmeyi izleyeceğim. Bu arada akvaryumunda bulunan cüce vatozlarım yavruları yumurtalardan çıkmış, bu durumda su değişimi yapmak yavrular için sakıncalımıdır? Birde taban bitkisi için Parvula arıyorum ama sanırım sezonu değil hiç kimsede yok. 110 cm lik akvaryum için kaç kök Parvula dikimi yapmam gerekir? Şimdiden Teşekkürler.

16. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR

Bulanıklık, Alp in dediği gibi zeloit veya karbon çözüm olabilir. Zemin bitkisi olarak subulata kullan tez ürer senide üzmez :)

17. adasukran

adasukran

İsim:
    aydin dogan akkus
    Bitkileri az sayıda alıp kendiniz büyütüm budamalar yaparsanız sizin için daha iyi olucaktır . Balık seçimine gelince akvaryumunuz tablo gibi maşallah ona ne yakışır derseniz 3 çift ramirezi ekleyin 15 tane neon tetra koyarsınız. Yanlarında olmazsa olmazladan sea vb yosun ve alg tüketici temizlik ekibi koyabilirsiniz.
    Bitkileriniz çoğaldıkca suyun ph seviyesi azaldıkca 6 ile 4 arası ramireziler çok güzel renk sergileyeceklerdir.

Sayfayı Paylaş