1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Akvaryuma Kaliteli Florasan gerekirmiş

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde rappier tarafından 11 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Bugün çalışmayan florasanlarımdan birinin balastını değiştirdim. Sonrasında baktım florasanda sukoyuvermiş dedim gideyim kaliteli bir florasan alayım. Malum 4 florasanda zamanında daylıght olarak alınmıştı... Gittim aqua-pet center'a dedim bana kaliteli bir florasan verin bitkili için. Saolsunlar grolux'ün 30 watt 90cm florasanlarından verdiler bir tane. Aldım eve gittim taktım yerine ve çalıştırdım. Florasan sıcak kırmızı ışık veriyor. 2 saati bulmadan benim bitkiler fotosentezde coştularki bu olaya hayretler içerisinde bakakaldım. Önceleri bir iki bitkiden hafif bir fotosentez görünürken şimdi özellikle cabomboların tüm yaprakları kabarcık doldu. Hal böyle olunca benimde coşasın geldi ve dedimki kendime diğer daylightlarıda değiştir.

Şu anda 3 daylight 1 grolux (kırmızı) florasanım var. 3 daylight en kısa sürede emekli edilecek. Onların yerine 2 grolux 1 aquarella'mı yapayım. Yoksa başka bir kombinasyon dahamı başarılı olur ??

Hadi ustalar yorumlarınız lütfen aliye:gif

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Aquarella'yı bulursan yaparsın Mecit abi burda:gif Yok artık bulunmuyor piyasada.. Karaköy'ü araştırmak lazım , çıkarsa orda çıkar.. 2 aquarella , 1 grolüx , 1 daylight bence daha güzel olur.. Ofiste kini biliyorsun. 2 Aquarella 1 daylight var.. Daylight'ı ne kadar az tutarsan bitkilerin boyuna uzamasını o derece engellersin tezim vardı.. Murat abinin (Murer) kombinasyonunu gördükten sonra kafam karıştı.. :bilmem:

3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Fujika tasarruflu floresan ampül derim de başka da birşey demem...

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bende bitkili kurma aşamasındayım. Aydınlatma konusunda Murat abi aquastar ve grolüx al diyor. Abdullah abide Fujika tasarruflu floresan diyor :(

5. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Sen önce o çamaşır leğeninden kurtulup kendine adam gibi akvaryum aldın mı onu söyle... :hasta:

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Mecid bey, iki grolüx, iki aquastar, veya iki grolüx, bir aquastar, bir lüxline-plus Slyvania.

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Abdullah abi akvaryum aldım. Bitkili akvaryum bölümüne bakarsan sevinirim.

Mecit abi sen bana 15 wattlık alırsın bende sana bunu veririm. Bende daha hiç kullanmadım murat abi. Nasip olmadı..

8. bycan

bycan

İsim:
    özcan özkan
    Ben bu ampulü kullanıyorum POWER key 20 watt lık tasaruflu gün ışığı BİM marketlerde 3.75 tl METAL HALİDE gibi.bütün bitki akvaryumlarımda var.memnunum. :)

9. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Olay budur... Ne zamandır söylüyoruz... TASARRUFLU FLORESAN LAMBA diye... Bizi dinlemiyorlar Özcan Bey... İnşallah sizi dinlerler... Dilinize sağlık...

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Abdullah abi bende böylemi yapsam smiley18.gif Peki bunu yan olarak koyduğumuzda yani yatay olarak aynı verimi alabilirmiyiz ? Birde gittim 2 tane balans aldım 8 lira verdim :( Ama eğer bunlardan alın derseniz geri iade edip o parayla kum alabilirim.

WATER AQUARIUM LAMP diğeri ise DAYLIGHT elimde 1 er adet mevcut bitkili akvaryumda işe yararlarmı ?

11. bycan

bycan

İsim:
    özcan özkan
    Fatih bizden fikir tatbiki senden,biz yol göstermekle görevimizi yapalım. dön:gif Artık kararı sen ver .

12. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
  13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Abdullah abi kaçırmışım cevabı kusura bakma.

14. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Yav bana fotosentezi göstersin yeter.Yapar dimi bu lamba.Floresan iyi ki almamışım.Kaç lm?

15. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Zaten benim bir tane bitkili akvaryumum var ve onda da iki tane Daylight mevcut. Gayette memnunum. Mecit abi bakalım sonuç ne çıkacak. Bizlerle paylaşırsın artık burada. Faydasını görebilecek misin bakalım bu değişikliğin... :)

16. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

1200-1300 lm ymiş 2 tane taksan akvaryuma yeterde artarda burda:gif saygılar:gif

17. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Valla muhabbet koyulaşmış iyice ben yokken =)

Hafta tatilinde memlekete kadar gittim geldim bu arada saolsun tüm uzmanlar yardımcı olmuşlar.
    Eskişehir dönüşü dedimki şumaltepedeki petshop'a bir uğrayayım, nasıl olsa yolumun üzeri ama bulana kadarda baya bir uğraştım.

Petshop fiziksel olarak tam bir hayal kırıklığı oldu benim için. Böyle isim yapmış bir yerin görüntüsünün daha bir farklı olmasını beklerdim. Ama özellikle bitki akvaryumlarını görünce ağzım açık kaldı. Sanırım bu kadar farklı çeşidi başka bir akvaryumcuda göremezsiniz. Ayrıca çalışanlarının yardımsever tavrıda çok hoşuma gitti. Sanırım o civarda bulunan akvaristlerin ne kadar şanslı olduklarını söylememe gerek yok.

Neyse lafı fazla uzatmayayım kendime japonica bakmaya gitmiştim. Gideceğimi Volkana söyleyince onunda birkaç siparişi oldu. Japonica kalmamıştı ama saolsunlar teşhir akvaryumundan numunelik 2 küçük kök verdiler. Volkanın siparişlerininde bir kısmı aldım. Hesap az tutunca florasanlar gözüme ilişti ve tavsiye üzerine bir grolux ile bir aquastar aldım.

Şu anda 4 florasanı arkadan öne doğru Daylight-Grolux-Aquastar-Grolux şeklinde sıraladım. İleride 5. balastı eklediğimde onuda Aquastar yapmayı düşünüyorum.

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hayırlı olsun Mecit abi. Bende de 90 cm 30 watt Aquastar vardı sıdır. Onu verip 15 wattlık alıcaktım. Keşke almasaydın :) Ama neyse hayırlısı olsun.

Eğer 5. olarak düşünürsen Aquastar var elimde. Murat abi ( Murer) yollamıştı. Sıfır hiç kullanılmamış.

19. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Bu lambalar olur mu?

20. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik

Özcan abi bende o lambadan var 2 tane şuanlık idare ediyor ama 1 aya kadar florasan yapacağım..

Sayfayı Paylaş