1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Akvaryuma Kurmaya Niyetlendim ve Başladım

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde OZKING tarafından 11 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. OZKING

OZKING

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Özgür
    Herkese merhaba ilk önce.
    Yeni askerden geldiğim için boş duran akvaryumumu bitkili akvaryum yapmaya karar verdim. Yaklaşık 1 haftadır yazdıklarınızı okuyorum.Anladığım kadarı ile bişiler yapmaya çalıştım. Akvaryumum 80x25x45h ölçülerinde bombeli olup mobilyalı ve siyah kapaklıdır.
    Aquactay marka bitki kumu 500 gr'lık paketlerde 6 adet = 3 kg. yıkanarak tabana serildi.2 pakette açılmamış var elimde.

Ardından diğer kumla karışmasını önlemek için aldığım ince tülü serdim.

Daha sonra Hagen siyah kumlar 5'er kg'lık poşetlere 3 poşet aldım. ancak 2 poşeti kullandım.Toplam 10 kg. gözüme yeterli geldiği için, 5 kg. daha var poşette.
    Hagen siyah kumumu sermeden önce hava taşlarımı ve borusunu düzenli bir şekilde yerleştirdim vehagen siyah kumumuda akvaryumumun içine serdim.

Sonra dış motorumu, ısıtıcımı, derecemide yerleştirdikten sonra, akvaryumuma suyu doldurdum ve şu an boş bir şekilde yaklaşık 1 hafta çalışmasını istiyorum.
    Arkadaşlar yorumlarınızı beklıyorum.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Mayıs 2015
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Öncelik ile aramıza hoşgeldiniz.

Bitkili akvaryumunuzdan beklentiniz, sanırım ileri düzeyde değil. Hava taşınızınızdan yola çıkarak bu kanıya vardım. Tabanınızda kullanmış olduğunuz malzeme güzel olmuş ama, kurulum anında taban gübreside kullansaydınız daha başarılı bir tabana sahip olurdunuz.

Aydınlatma olarak ne kullanmayı düşünüyorsunuz?

Kurulumunuz hayırlı olsun, umarım gönlünüzce olur.

3. OZKING

OZKING

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Özgür
    Teşekkur ederim.Akvaryumdaki amacım öle çok çok ileri düzeyde değil ama güzel birşey olmasını istiyorum.Hava taşına neden olmıyacakmı?

4. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Bitkilerin iyi bir şekilde gelişimlerini yapabilmesi için Co2 ihtiyaçları var. Dışarından Co2 takviyesi yapmadığına ve içeriden de O2 verdiğinden dolayı ihtiyacını karşılıyamaz. Bü yüzden de gelişimleri durma seviyesine yakın düzeyde yavaşlar. Bu yüzden O2 vermemeni tavsiye ediyorum. Murat abininde görüşü bu yönde sanırım.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Akvaryumunuzda yapmış olduğunuz taban, ileri düzey bitki akvaryumu kurulacak şekilde düşünülüp, bir tek gübre eksiği bırakılmış. Üzerinede hava taşı eklenmesi, tam araştırma yapılmadan kurulmuş havası katıyor.

Bitki tanklarda oksijen vermeye gerek yoktur, bunu bitkiler sağlayacaktır. İlk kurulan akvaryumlarda, bitkiler adaptasyonunu sağlayana kadar geceleri verilebilir.

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Eğer balık eklenecekse ve bitkiler tam adapte olana kadar o2 verilmesi gerektiğini düşünüyorum.. Gerçi bitkiler için yeterli şartlar (co2 , gübre , ışık ) sağlanmadığı takdirde balık ihtiyacını karşılayacak düzeyde fotosentezle o2 sağlanacağını pek düşünmüyorum.Çünki ortamda ki o2 çok çabuk tüketilecek..

7. OZKING

OZKING

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Özgür
    Zaten şu an akvaryumum içinde sudan başka hiçbirşey yok.Biraz boş olarak durmasını istiyorum.Dış motorum çalışır vaziyette şu an gübre olayında neler tavsiye edersiniz.Daha biti alımına başlamıycam ama.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Gübre olarak Tunç SÖNMEZOĞLU'nun gübrelerini kullanmanı tavsiye ederim. Hem çok ucuz ,hemde çok başarılı.

www.yasmut.net

9. OZKING

OZKING

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Özgür
    Hangilerinden alıcam bilgi verirseniz sevinirim.

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Potasyum, diğer aldıklarından bir misli fala olsun, çünkü en çok dozajda kullandığın bir gübre olacak.
    Demir.
    Nitrat.
    Mikro element.
    Misket gübre, senin tankına 50 adetlik yetecektir.
    Fosfat, balık yükün fazla olacak ise alma.

11. OZKING

OZKING

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Özgür
    Teşekkür ederim Murat abi gübre olayını arın büyük ihtimalle araştırırım.Hesini hemenmi almam gerekiyor.Birde Bunları aldıkta sonra CO2 kesin vermemiz gerekiyormu?

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Özgür sana anlatmaya çalıştığım olay, bunların hepsinin bir birleri ile bağlantılı olması, yapacağın bitki türü nedir, her şeyden önemlisi bu.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Hepsini bir arada almanız sizin için daha iyi olacaktır. Zaten gübrelere 5 TL kargo parası, 5 TL de Garanti Bank işlem ücreti veriyorsunuz. Diğer kalan gübreleride almak için ise bu 10 TL yi tekrar ödemeniz gerekli. Yani havaya 10 TL daha. Buna vericeğiniz parayla zaten gübrelerin 2 adedini alabilirsiniz 500 ml olarak.

14. OZKING

OZKING

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Özgür
    Açıkçası alacağım bitki türünü kafamda belirlemedim desem yeri var.Ama gözüme akvaryuma dikildiğinde gerçekten güzel görüntü ve zevk veren bitkileri almayı düşünüyorum.Bitki türlerine bakıyorum forumdaki.

--- Ekleme; ---

Fatih yorumun için teşekkür ederim.Bende öle düşünüyorum almışken hepsini alayım bir seferde.Bir daha bir daha tek tek almak olmaz.

Sayfayı Paylaş