1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryuma led ışıklandırma.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Toprak Akalın tarafından 14 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Arkadaşlar, birkaç bitki bakmak için tasarruflı ampül kullanmaya başladım. Fakat yosun yaptığından (daha yapmadı ama yosun yaptığını okudum) ve estetik olarak hoş durmadığından led ışıklandırmaya geçmek istiyorum. Bu konuda biraz bilgi verirseniz sevinirim. :)

2. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Valla ben led kullanıyorum şeritler. Karides akvaryumumda 5 sıra led kullanıyorum ortalam her kapakta 5 sıra led yetiyor bence hem aydınlatmaya hemde bitkilere. Ancak çok hassalar önünde buhardan korumak için cam kesinlikle olmalı. Eğer bitkilede kullanacaksan bence mor ışıkta kullanmalısın yosun olur diyeler ancak bu bir su döngüsü olmalı bazi yosunlar yanı :).

Kaç litrede kullanacaksın ben 100 litrede 70 cm * 5 den 3.5 metre led kullanıyorum güzel aydınlatıyor ancak ben bitkiliye yapsaydım.

8 sıra led yapardım :) abartı olacak ama aydınlatmayı iyi tutup zamanlayıcı ile ışıklandırmaya göre co2 verirsen çok iyi gelişirler.

Sıralamada

3 Sıra beyaz
    2 Sıra günışığı
    2 Sıra mor
    1 Sıra mavi

Bana göre yukardaki gibi olmalı ayrıca beyaz ledleri sırası ilk önce sonra ortaya sonra sona yaparsan renkler kırılacak ve akvaryum beyaz renke daha yatkın olacak ve tek bir kısımda kalmayacak renkler buzuşmesi.

Ancak bunlar yanı sıra RGB led alıp şerit halinde zamanlayıcı ile belirli zamanlarda mor belirli zamanlarda kırmızı yapıp ona göre co2 vererek güclendirebilirsin sistemini mesele 6 led tam olarak yandığında co2 verebilirsiniz.

Ancak bunların dışında farklı sistemlerde düşünebilirsiniz :).

İstanbulda olsan kardeşim gel gör derdim benim ledli büyük akvaryumumu :)

3. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Bilgiler için teşekkürler. :) Benim akvaryum 65x37 (kum 7-8 cm) x 25. Buhar meselesi problem değil, o bir şekilde halledilir. Siz bana kaç metre, hangi renk ve ne kadar, hangi tür led, yakmak için kullanılacak adaptör vs.si varsa onu söyleyin, uygulayıp sonuçları görüyüm. :)

4. elma_dilim

elma_dilim

İsim:
    ali gaip
    Çok teşekkürler, güzel bilgler. Uygulanacaktır mutlaka...

Sayfayı Paylaş