1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryuma soda eklenmesi

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde m.avcıoğlu tarafından 15 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Bir arkadaşımdan bitkili akvaryuma soda ekleme tavsiyesi aldım. Bu konu hakkında bilgii olan var mı? Ölçek olarak 100 lt suya bir çorba kaşığı eklediğini söyledi ve faydası olduğunu söyledi. Kullanan varsa bu yöntemi bilgilerini paylaşabilir mi?

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi 100 lt suda bir çorba kaşığı soda faydası da olsa zararı da olsa anlaşılmaz...:)

3. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Arkadaş bitkili tankta neon besliyor. Bu yöntemle bitkileri çoğalttığını söyledi. Ne kadar doğru hareket onu öğrenmem lazım. Kendisine ne kadar güvensemde belki başkalarında zararı olmuştur :)

Alparslan bunu beğendi.
  4. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Bitkilere mineral desteği sağladığına inanıldığı için bazı hobiciler tarafından kullanılmaktadır. pH düşürücü özelliği vardır. 100 litrelik akvaryuma yarım ile bir şişe arasında kullanılır. kimisi havası alınmalı der, kimisi direk döküyorum der. Kimisi akvaryum suyuna ağır ağır ilave edilmeli der, kimisi dök gitsin der. Kullanılması şart değildir.

Alparslan bunu beğendi.
  5. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Ph düşürüyorsa ben kullanayım abi :) Bitkiye olmasa discuslara faydası olur :)

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Dene istersen abi bakarsın iyi olur ama iki kaşık ekle zarar gelmez ...:)

7. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Discus olmasa işin içinde deneyeceğim hemen :) Ama onlar beni düşündürüyor biraz. Portalda daha önce bu konuyu tartışmışlar fakat kimi yararlı kimi zararlı deyince ikilemde kaldım. Tam bir sonuç çıkmamış konudan :)

8. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Bir süre sonra pH tekrar eski seviyesine geliyormuş. Ani düşüp çıkmalar bence de zararlı olabilir. İşin içinde Diskus olunca temkinli yaklaşmak lazım.

Alparslan bunu beğendi.
  9. talha54

talha54

İsim:
    Talha AKDENİZ
    Soda kimisi işe yarıyor diyor kimi işe yaramıyor diyor.Ben olsam dsicuslarda denemezdim

10. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Soda içtikçe akvaryumun yanına gider dökerim yarısını :) zararını görmedim ama ben elma salyangoz kabukları için kullanıyordum. Etkisi oluyor. Bitkilerde gözlem yapmadım.

Şu anda bende de discus olduğu için yapmıyorum öyle atraksiyonlar. Ama çay içerken bi kapak çay dökerim haftada bir :) o da ph ı düşürür... şekersiz tabiki..

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bizim icme suyunda kalsiyum eksikligi vardi ben bu nedenle 100 lt suya 1 soda sisesini deviriyordum. Ilk basta iyice havasi alinmasi lazim. Gazi kacmasi lazim. Sonrada yavas yavas eklenebilir. Ben ne abartilacak bir fayda nede bir kotu yanini gordum. Ama kullanmaya degmeyebilir.

12. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Salyangozlarda ne gibi faydası oluyor?

13. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Kabukları kalsiyumdan oluştuğu için fayda sağlıyordur.Birde yumurta haşlanan su var oda şehir efsanesi ama fayda sağlarmı bilmiyorum.

14. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Abi benim salyangozlar kapağa yumurta yapmışlar :)

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  15. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Yumurta haşlanan suyu bir seneden beri devamlı akvaryuma döküyorum, inanın faydası olup olmadığını anlayamadım.

murat parin, m.avcıoğlu ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş