1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryuma Sonunda Başlıyoruz.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde İzdüşüm tarafından 23 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. İzdüşüm

İzdüşüm

İsim:
    Berk Tunçer
    Forumdan çok şey öğrendim öncelikle bunun için herkese teşekkür etmek istiyorum, akvaryumu yaklaşık 2 haftadır boş su ile çalıştırıyorum.

Akvaryumum,
    60x32x48 65 lt
    24 w tas. mavi ışık
    Şelale filtre 15w 800l/h
    Isıtıcı yok
    co2 düzeneği yok ( bu bitkilerin co2 olmadan da yaşayabileceklerini öğrendim)

Şimdi yapılacaklar listesi

1. Taban doldurması (1,5 kg tropica plant substrate, 1,5 kg Sera flora depot ve 2,5 kg hagen kumu karıştırıp dibine dökeceğim.)

2. Mangrow kökü ve kaya eklenecek

3. Bitkilerin dikimi (4 kök eledoa 3 kök saz ve 3 kök anubias)

4. Canlıların eklenişi (5-6 tane lepistes, 2 cüce vatoz , 2 elma salyangozu)

Arkadaşlar eklemek istediğiniz, gözünüze eksik ya da yanlış gelen bir şey varsa söylemeniz faydalı olur.
    Bir de şunu soracağım, ben ilk aldığımda akvaryumun dibinde prodac marka aquarium gravel vardı hazırladığım taban karışımımı bunun üzerine dökebilir miyim ? Hem altta biraz tabaka oluşturmuş olur iyi olmaz mı ?

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: Bitkili Akvaryuma Sonunda Başlıyoruz.

Berk, aydınlatmanı mavi ışık olarak kullanamazsın.

Akvaryumun uzunluğu 60 cm olduğundan dolayı, 2x24 watt T5 kullanman gerekir. Bunlardan biri (10.000 Kelvin) Slyvania Aquastar , diğeri ise (6.500 Kelvin) Slyvania Lüx Line Plus olması gerekir.

Taban için bu kadar masrafa gerek yok, bakacağın bitkiler oldukça kolay bitkilerdir, ama dersen daha sonra zor bitkiler ve taban da yapacağım, o zaman kullanman senin yararına olur.

Sadece hagen kum ve misket gübre takviyesi ile bu tür bitkileri idame ettirebilirsin. Veya alabilirsen flore depot, misket gübre yerine. Tropica'nın 1.5 litreliği mevcut değil sanırım, en ufağıda 2.5 litre ve oldukça pahalı bir ürün.

Sadece flore depot üzerinede hagen kum.

Sevgiler...

3. İzdüşüm

İzdüşüm

İsim:
    Berk Tunçer
    Cevap: Bitkili Akvaryuma Sonunda Başlıyoruz.

Anladım ışığı değiştirmeliyim, flore depot ve hagen kumun oranı ne olmalıdır ve karıştırayım mı ? yoksa alta flore depot üstüne hagen mi koymalıyım ? bir de dediğim gibi alt tabanda bir prodac gravel var onun üzerine koymamda bir sorun olur mu ? ilginize teşekkürler :)

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: Bitkili akvaryuma Sonunda Başlıyoruz.

Graveli hiç karıştırma bence.

2.4 litre depotu, 5 kg hagen ile karıştırıp karıştırıp, geri kalan 5 kg hageni en üste serebilirsin.

5. İzdüşüm

İzdüşüm

İsim:
    Berk Tunçer

ilginiz için teşekkürler, yarın başlamayı düşünüyorum işlemlere kısa zamanda bitirip fotoğrafını paylaşacağım :)

6. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Eğer su üstü bitkisi besleyecekseniz şelale filtre kullanmamanızı tavsiye ederim. Ayrıca cüce vatozların ikisinin de erkek çıkma ihtimaline karşı bir tane daha alın derim eğer cinsiyetleri belli değilse. Şimdiden hayırlı olsun.

7. İzdüşüm

İzdüşüm

İsim:
    Berk Tunçer

Su üstü bitkisi düşünmüyorum, vatoz hakkında haklısınız iki erkek olurlarsa agresif olabilirler. Çok teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş