1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryumda akıntı gereklimidir?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde rappier tarafından 15 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. rappier

  rappier

  Mesajlar:
  326
  İsim:
  Mecit BAĞCI
  Son birkaç gündür bitkilerimin üzerinde tortu birikintileri görmeye başladım. Akvaryum içerisinde akıntı yapacak hiçbirşey yok. Uzmanlara sorun sağlıklı bir bitkili tankı için akıntı önemlimidir ??
   
 2. ozcan13

  ozcan13

  Mesajlar:
  571
  İsim:
  Özcan Kayahan
  Akıntıdaki amaç sudaki minerallerin ve verdiğimiz gübrelerin bitkilere eşit miktarlarda dağılmasını sağlamaktır.Bazı yosunlarda akıntısız sularda oluştuğu için akıntı bazı yosun türlerininde oluşmasını engelliyor.saygılar:gif
   
 3. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Akıntı olmazsa olmazıdır, Mecit bey.
   
 4. Aguila Negra

  Aguila Negra

  Mesajlar:
  446
  İsim:
  Serdar MUMCU
  Akıntı şart Mecit bey,
  Son günlerde biriken tortular,filtre debinizin düştüğünün,temizlik zamanı geldiğinin bir işareti olmasın?
   
 5. rappier

  rappier

  Mesajlar:
  326
  İsim:
  Mecit BAĞCI
  Cevaplar için teşekkürler. O zaman en kısa zamanda bir iç filtre edineyim.
   
 6. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Çok hızlı bir iç filtreyede şahsen gerek yok bence birde şu soru benim kafamı karıştırıyor iç filtrelere hava çıkışı taksak o şekilde oksijen alsak sudaki karbondioksiti uçuracakmıdır ? Nasıl bir oksijelendirme önerirsiniz bitkili akvaryuma ?
   
 7. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Mecit hocam bunu kullanabilirsiniz.

  http://www.discusakvaryum.com/minjiang_f160_ic_filtre-5B59.asp

  Bitkili tanklarda bitkiler, gündüz Co2 alıp o2 üretirler, gece ise bunun tam tersini yaparlar,tank sağlıklı bir kurulumsa o2'ye ihtiyaç yoktur, tankınızda bitki nufusunuz az ise, aydınlatma kapalıyken yani geceleri 1-2 saat o2 vermek gerekebilir......
   
 8. rappier

  rappier

  Mesajlar:
  326
  İsim:
  Mecit BAĞCI
  Murat Hocam buna benzer bir alet var bende. Bugün güzelce yıkadıktan sonra akvaryuma koymayı düşünüyorum.

  Bu motor ile akvaryuma hava vermeyi düşünmüyorum. Çünkü ışıklar kapanmadan 15-20 dk önce hava motorum çalışıyor ve tüm gece ışıklar kapalıyken çalışmaya devam ediyor. Bitki yoğunluğunun şu anda az olduğunu düşünürsek yeterli hava veriyorum sanırım.
   
 9. lepistes

  lepistes

  Mesajlar:
  979
  İsim:
  Muhammed Ali Tavur
  Küçük bir kafa motoruda işini görebilir Mecit abi, su yüzeyinde dalgalar oluşturacak şekilde yerleştirirseniz O2 de sağlamış olursunuz bildiğim kadarıyla.
   
  murer bunu beğendi.
 10. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Arkadaşlar bu bilgiyi kesin bir şekilde doğruluğunu alsak çok güzel olur bende bitkili akvaryum oluşturuyorum şu anda o yüzden ilk başta geceleri hava motorunu çalıştırmak nasıl olabilir ki yani uygun olacakmıdır ?
   
 11. Aguila Negra

  Aguila Negra

  Mesajlar:
  446
  İsim:
  Serdar MUMCU
  Kesin şekilde doğruluğu kendi akvaryumunuzda gözlemleyerek tespit edersiniz.
  Sadece bitki var ise,balık yoksa gerek yok,balık/bitki miktarı uyumlu ise de gerek yok.
  Işıklar kapalı iken balıklarınızda yüzeye çıkma,yüzeyden hava temin etmeye çalışma davranışları gözlemliyorsanız,hava gerekiyor demektir.
  Bitkilerinizin sağladığı oksijenin yetersiz kalacağı kadar çok sayıda balığınız var ise devamlı şekilde ışıklar kapanınca hava verilmeli.
   
  murer bunu beğendi.
 12. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok aydınlatıcı oldu teşekkür ederim.

  Zaten yeni bir işe daha bulaştım tekrardan akvaryumumda tadilatlar yaparak düzenli bir akvaryum kurma yönünde en kısa zamandada bunula ilgili bilgileride paylaşırım.
   
 13. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Mecit hocam, ben tankımı kurduğumdan beri hava vermiyorum tanka, yüzeyde bahsettiğin motordan iki adet ve karşı tarafındada filtre çıkışı mevcut. Tankıma verdiğim Co2 oranı ise saniyede 5 kabarcık, çift diffüzörden çıkış yapıyor. Tankta ise en az 200 adet balık ve 200 karides mevcut.


  Tabi Serdar abimin dediği gibi gözlem her zaman iyidir. İllada vermek gerekiyorsa, tüm gece boyunca vermeyin derim, 1-2 saat vermeniz yeterli olacaktır....
   
  Aguila Negra bunu beğendi.
 14. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  İç filtre... Muhalefet yapiyim biraz.. Bu zamana kadar hiçbir tankımda iç filtre kullanmadım hiçbir bitkimdede tortu kalmıyor.. Bence gerekliliği tartışılabilir.. İç filtre gerekli diyen büyüklerim abilerim bu gerekliliği balıklar için mi vurguluyorlar acaba ? Yoksa su durağan olmasında hep azda olsa bir hareket olsun diye mi ?
   
 15. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  İç filtre değil Volkan, suya hareket kazandıracak motor.... Durağan su sıkıntı yapar, he dış filtrenin debisi iyi ise, tankta yeterli derecede sirkülasyon olacaktır zaten......
   
 16. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Hangi filtreyi kastettiğinizi anladımda Murat abi ekstradan onlara gerek olduğuna ben pek katılamayacağım.. Dış filtre öyle yada böyle bence yeterli valla.. Bitkileri eğmesin diye başka ön plana koymak gerekebilir ki oda görüntü kirliliğine sebep olur.. Ben dış filtrenin su çıkış ucunu en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmışımdır hep.. Ama tabii siz onu kullanarakta fayda sağlıyorsunuz oda ayrı bir konu :)
   
 17. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Hep çıkışı düşünmene gerek yok, su emişte sikülasyon sağlar. Dış filtreden bahsediyorum....
   
 18. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Yosunlamayı önleyebilmek için şart olduğunu duymuştum bendede çok küçük bir iç filtre var onu kullanmayı tercih ederim sadece yosun tutmasını azaltmıyor akıntı sayesinde her karış mesafeye aynı sıcaklıkta suyun aydı yük değerlerinde mineralinde gitmesini sağlar.
   
 19. rappier

  rappier

  Mesajlar:
  326
  İsim:
  Mecit BAĞCI
  Elimdeki iç filtreyi kullanmak istemedim çünkü kaldığı yerde filtrenin üzerine makina yağı falan bulaşmış ayrıca filtrenin motorundan elektrik kaçağı olma ihtimalide vardı. Bu yüzden akvaryumcumdan 300 lt/saat'lik küçük bir iç filtre satın aldım.
  Ayrıca bugün tanktan mayalı sistem CO2 ile vortex jeneratörünüde çıkardım. Dış filtrenin akıntısı vortex jeneratöründe biriken kirlilikten dolayı o kadar düşmüşki sicim gibi su akıyordu.
  Şu anda dış filtrenın çıkışında eski çok delikli çıkış aparatını kullanıyorum. Dış filtre akvaryumun solundan sağına doğru bir akıntı sağlarken iç filtrede sağdan sola doğru akıntı oluşturuyor.

  Her iki filtrenin su çıkışını su yüzeyinin 3-4 cm altında kalacak şekilde ayarladım. Bu şekilde su yüzeyinde fazla bir dalgalanma oluşmuyor. Böylelikle akvaryumun içerisindeki CO2'nin su yüzeyinden kaçma şansını azaltmaya çalıştım. İlerleyen zamanlarda tüplü sistem ile difüzör almayı düşünüyorum. Şu anda bunları alma şansım yok çünkü yeni aldığım evde bir dünya tadilat yapmak zorunda kaldım ve bir dünya extra masraf çıktı. Elim biraz rahata erince tüplü sistem kurup aydınlatmayıda 5 yada 6 adet 30 watt aquarella florasanla tamalayacağım.

  Gelelim Volkan kardeşimin muhalefeti konusuna.
  Volkan öncelikle sendeki dış filtre akvaryum içerisinde yeterli miktarda bir akıntı oluşmasını sağlıyor en azından sen öyle olduğunu söylemiştin. Bendeki dış filtre vortex jeneratörüne bağlı olduğundan akıntı oluşturamıyordu. Su durağanlaştığı zaman dış filtrenin emişine pislikleri ulaştırmak büyük bir problem oluyor. Çıkış basıncı düşük olunca filtre emişide önemli ölçüde düşüyor. Bundan dolayı küçük bir iç filtrenin faydası kesinlikle olur diye düşünüyorum.
   
  murer bunu beğendi.
 20. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  En güzelini yapmışsın Mecit. Sen bakma Volkan'a ufacık akvaryuma, kocaman filre bağlamış, filrenin debisi tusunami oluşturuyor tankında....

  Bitkilerini kargoladım bu gün, yarın elinde olur sanırım, Wallichileri kestiğim gibi paketledim kusuruma bakma...

  Güle güle kullan....
   

Sayfayı Paylaş