1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Akvaryumda Arka Plan Düzenlemesi [Fikir Alışverişi]

Başlığı 'Portal Peyzaj Atölyesi' kategorisinde hasanaytekin tarafından 20 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Her şey 200 lt'lik cichlid balıklarından sıkılmam ile başladı. Forumda gezerken sıkıntıdan malawi dışında bitkili akvaryum ve perzaj atölyesi bölümlerine göz gezdirmeye başladım.

Bir tesadüf mü nedir bilmem, 38 lt'lik yavru tankımdaki 5 adet sarı prenses yavrusunu kaybedince gözümü karartıp birazda sinir ile bu tankı bitkili akvaryuma dönüştürmeye kadar verdim.

Önceleri oldukça ürkek yaptığım araştırmalar ve planlar bayram tatilininde araya girmesi ile hız kazandı ve aklımdaki düzeni tam anlamıyla şu konuda da görüldüğü üzere uygulayabildim.

Fakat bu sabah yine aklımı bir şeyler kurcalamaya başladı. Akvarumumun arka planı oldukça kötü bir görüntü oluşturuyordu ve artık el atılıp yavaş yavaş high tech sınırlarını zorlamak gerekiyordu.

Yaptığım araştırmalar sonucunda arka planda önce renk siyah, gri, beyaz, mavi v.b renkler düşündüm. Sonra bildiğimiz koli kartonu veya kalın dokunmuş hasır düşündüm. En son ise biraz önce fark ettiğim ve yeni öğrendiğim bir yosun türü; christmas moss.

Arka planda dışardan yapacağım uygulama yerine içten arka bölüme sineklik ile christmas moss eklemeyi düşünmekteyim.

Bu noktada sizinde fikirlerinizi almak istemekteyim. Bu yosun ile tecrübesi olan abi ve kardeşlerim ihtiyaçları (ışık, gübre v.b) konusunda bilgi verirse çok sevirinim.

Akvaryumun şuanki hali;

Christmas moss uygulamaları

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Güzel bir yosun türü, aynı zamanda düşünce Hasan.

Işık ve gübre ihtiyacı fazla olmayan bir tür. Buradaki tek handikap, ilerleyen zamanlarda alt tarafların ışık almayacağından dolayı, kararmalar oluşabilir.

Denemende yarar var....

3. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Murat abi, özellikle arka kısmı aydınlatmak için özel bir diy armatür yapsak acaba bu sorunu ortadan kaldırabilir miyiz?

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Mantıklı olabilir gibi geldi bana?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kutlarım Hasan, daha şimdiden başarılı bir akvaryum çıkmış ortaya. İnşallah hayalindeki akvaryuma kavuşursun. Bitkili akvaryum dünyası başka gerçekten. Bitkili akvaryumlar konularına pek yorum yazmıyorum bitkilerin yeşil kalsın diye bu kıyağımı unutma.:D Maşallah maşallah.:nazar:

6. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Teşekkür Temel abi. Tahmin ediyorum iyi bir şeyler çıkacak ortaya. Fakat daha çok katılım ve üstadların yorumları gerekli. Tek başıma altından kalkmak çok zor olabilir. Harcanacak zaman ve verilecek emek boşa gitsin istemiyorum. Yorumlar bekliyorum.

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Moss işi zor bence. Neden diye soracak olursan. Alt kısımlar istdiğin gibi gelişmeyecek. Ayriyetten arka kısımın koyduğun fotoğraftaki hali alması için çok uzun zaman geçmesi gerekecek. En iyisi siyah arka fon. ;)

Şimdi benim anlamadığım 200 lt tank bitkilimi olacak :)

8. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Zor işleri bana bırakın ;) Güveniyorum bu konuda kendime. Uygun bir armatür ile tam arka plana yeterli ışığı sağlayabilirsem neden olmasın? Zor diye vazgeçmek olmaz. Önce denemek gerek. 200 lt'lik tank için düşünmekteyim. Şuan 11 tane sarı prenses yavrusu var. Onları bir ana tankta bakılacak duruma getireyim ona göre düşünürüz. Buda tahmini 3-4 ay kadar alır. Yani ilk bahar civarı gibi ;)

volkantr34 bunu beğendi.
  9. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Cevap: Bitkili Akvaryumda Arka Plan Düzenlemesi [Fikir Alışverişi]

Evet bence de çok güzel bir düşünce bende böyle bir şey yapabilirim ... Ama sağlıklı bir uygulama olması istenirse arka taraf komple doğal taşla kaplanabilir...

10. ilo840

ilo840

İsim:
    ilhan baştürk

Hasan kardeş belki düşünmüşsünüzdür. Acaba su içi florasan kullanılsa. Etkisi olurmu. Sadece fikrimi söylemek istedim. Yanlış anlaşılmasın. İnşallah istediğin gibi olur. çok güzel bir arka plan saygılar:gif

11. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Su içi floresana gerek yok bence... Bitki florasanları çok güçlü onlar iş görür...

12. baydiee

baydiee

İsim:
    ziya aydın

Elimde oldukca cok mıktarda java moss var 3 camını bıle kaplıcak kadar cok ama martın 15 ınden sonra kendı akvaryumum bİtİnce kalan butun mossları satıcam. şuan elİmde yaklasık 50 kg moss var :)

13. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Bence bu mesajı ilanlar bölümüne koyun...

14. baydiee

baydiee

İsim:
    ziya aydın

Resim koyamıyorum ilana neden acaba ?

15. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

www.ap-depo.com resimlerinizi buradan yükleyip eklerseniz bir sorun olmaz.

fth-94 bunu beğendi.
  16. baydiee

baydiee

İsim:
    ziya aydın

saolasin tekrar deniyecegim

17. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Rica ederim. Ayrıca resimleri yükledikten sonra veren linki direk olarak foruma ekeyebilirsiniz [​IMG]

18. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Ap-Depo'da tek sorun URL'li vermek zorunda kalıyorsun... Hayırlı satışlar....

19. baydiee

baydiee

İsim:
    ziya aydın

Kütük çok hoşuma gitti hasan

Geçen gün kurumuş ölmüş bi zeytin kokü buldum halamların evinde acaba zeytin kökü akvaryumun içine olurmu.

Bi bilgin varmı hasan yada diger arkadaşların bi bilgisi varmıdır?

Eger oluyorsa pahalı mango köklerine bi alternatif olmuş olur :)

20. baydiee

baydiee

İsim:
    ziya aydın

Ewet; 4 5 gundur kovanın cıınde duran zeytın koku suyu sapsarı yapmış.Normaldır dedim gene bi 4 5 gun beklettim gene sapsarı yapmış.demekki zeytin kokü işimize yaramıcak akvaryum için uygun degil sanırım.Nekadarda güzelbi köktü :)

Sayfayı Paylaş